نبرد برای باخموت به پایان رسیده است. آینده روسیه چیست؟

نبرد برای شهر باخموت در شرق اوکراین در حال حاضر به پایان رسیده است. پس از 10 ماه دوئل‌های توپخانه‌ای وحشیانه، پیشروی‌های بی‌رحمانه نیروها و هزاران تلفات روسی و اوکراینی، تشکیلات مسکو کنترل مرکز صنعتی را در دست دارند، در حالی که نیروهای کیف تلاش می‌کنند تا بر جناحین شهر فشار بیاورند.

اما آنچه در آینده برای روسیه پیش می آید، که گفته است قصد دارد کل منطقه شرقی دونباس را تصرف کند، نامشخص است. در اوایل نبرد، مسکو امیدوار بود که از تصرف باخموت به عنوان سکوی پرشی برای پیشروی بیشتر به سمت غرب استفاده کند – در آرزوی شهرهای بزرگتر کراماتورسک و اسلوویانسک. این هدف در حال حاضر دور از دسترس به نظر می رسد.

تحلیلگران نظامی می گویند که به نظر می رسد نیروهای روسیه پس از متحمل شدن خسارات فراوان در تامین امنیت باخموت، خرج شده اند. و در مجموع، نیروهای رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین توانایی کمی برای تصرف قلمرو بیشتر در جاهای دیگر نشان داده اند، زیرا عمدتاً به حملاتی در مقیاس کوچکتر در تعدادی از شهرها در شرق کشور تنزل داده اند.

در این بین، اوکراین تشکیلات جدیدی را آموزش داده است که توسط غرب مسلح و مجهز شده اند و انتظار می رود که ضد حمله گسترده تری را در امتداد خط مقدم تقریبی 600 مایلی آغاز کند.

این روسیه را تا حدودی در حالت تدافعی قرار داده است، نیروهایش در حال ساختن استحکامات و آماده شدن برای مرحله بعدی جنگ هستند.

راب لی، تحلیلگر نظامی در موسسه تحقیقات سیاست خارجی، در مورد نیروهای روسی گفت: «احتمالاً شاهد حملات تاکتیکی محلی بیشتری خواهیم بود. اما روسیه احتمالاً در درجه اول بر دفاع تمرکز خواهد کرد و برای ضد حمله اوکراین آماده خواهد شد.»

نیروهای روسی بیشتر زمستان و بهار را صرف حفاری و آماده سازی برای حمله اوکراین کرده اند، اگرچه برخی از واحدها به حملات خود در مناطقی مانند کرمینا در شمال باخموت و آودیوکا در جنوب ادامه داده اند. این حملات به روس ها امتیاز کمی داده است، و در عوض مراکز جمعیتی را که در مسیر آنها قرار گرفته اند، تخریب کرده و در عین حال صفوف خود را نیز از بین برده است.

بر اساس عکس‌های ماهواره‌ای و تحلیلگران، در جنوب، که برخی از تحلیلگران نظامی پیش‌بینی می‌کنند کانون حمله اوکراین خواهد بود، نیروهای روسی شبکه پیچیده‌ای از خطوط سنگرهای اولیه و ثانویه و میدان‌های مین حفر کرده‌اند تا هر گونه پیشروی اوکراینی را خنثی کنند.

تحلیلگران می گویند که اگر اوکراین موفق به بازپس گیری قلمرو شود، این می تواند به نیروی هوایی بسیار بزرگتر روسیه دست برتر را بدهد، زیرا نیروهای اوکراینی خارج از محدوده دفاع هوایی خود به جلو می روند.

بیشتر در جنوب غربی، اوکراین اکنون شهر بندری جنوبی خرسون را پس از بازپس گیری آن در نوامبر در اختیار دارد. اما با توجه به اینکه رودخانه دنیپرو به عنوان یک مرز طبیعی عمل می کند، واحدهای توپخانه روسیه می توانند با توجه به دشواری عبور از یک آبراه عریض و آشکار، شهر را از سمت شرقی با خطر کم تسخیر شدن توسط نیروهای زمینی اوکراین بمباران کنند.

در شمال، یگان‌های نیابتی مورد حمایت اوکراین در روزهای اخیر به مرز روسیه نفوذ کرده‌اند و بخش کوچکی از خاک را تصرف کرده‌اند که یک اقدام تبلیغاتی برای بستن نیروهای روسی و شرمسار کردن کرملین پس از تصرف باخموت تلقی می‌شود.

اما نبرد برای باخموت هزینه قابل توجهی برای روسیه و اوکراین به همراه داشت و بر آنچه در آینده خواهد آمد سنگینی خواهد کرد. هر دو طرف برای تصاحب و نگهداری یک شهر نسبتاً کوچک و اکنون ویران شده، که قبل از جنگ بیش از 70000 نفر جمعیت داشت، سرمایه گذاری های زیادی روی مردان و مواد اولیه انجام دادند.

ماهیت جنگ 15 ماهه چنین است: هر دو ارتش که هنوز ریشه در تاکتیک های سبک شوروی دارند، همچنان به شدت به توپخانه، تانک ها و پیشروی های نیروهای محدود برای تصرف و کنترل زمین تکیه می کنند.

مایکل کوفمن، مدیر مطالعات روسی در CNA، یک موسسه تحقیقاتی در آرلینگتون، ویرجینیا، گفت: “نبرد برای باخموت از نظر قلمرو اهمیت کمتری دارد و بیشتر از نظر تأثیر آن بر هر دو نیرو و آنچه در مورد آنها آشکار می کند.”

نیروهای روسیه در سال گذشته در سه جبهه شکست خوردند – در اطراف کیف، در شمال شرقی منطقه خارکف و در خرسون. مسکو پس از نبردهای وحشیانه شهری در باخموت، از تشکیلات خسته و تلفات زده خود مراقبت می کند. اوکراین نیز با تلفات جانی مواجه است، اما در حال حفاری در امتداد زمین های بسیار مساعدتر و بلندتر خارج از باخموت است.

در روزهای اخیر، نیروهای اوکراینی به دستاوردهای کوچکی در شمال و جنوب باخموت دست یافته اند و نیروهای خود را در موقعیت بهتری برای جلوگیری از پیشروی بیشتر نیروهای روسیه قرار داده اند. رئیس نیروی شبه نظامی واگنر، یوگنی وی. پریگوژین، که جنگجویانش مسئول اصلی تصرف باخموت بودند، متعهد شده است که آنها را از شهر بیرون بکشد و دفاع خود را به صفوف یونیفورم پوش روسیه بسپارد و خطر جابجایی نابسامان نیروها را به دنبال داشته باشد.

آقای لی گفت واگنر “واقعا برای عملیات دفاعی طراحی نشده است.”

گروه واگنر آقای پریگوژین ثابت کرده است که یکی از سرسخت ترین دشمنان اوکراین است و هنوز مشخص نیست که خروج این گروه از میدان نبرد چگونه می تواند بر توانایی اوکراین برای اعمال فشار بر باخموت و فراتر از آن تأثیر بگذارد.

تحلیلگران نظامی، آژانس‌های اطلاعاتی غربی و مقامات اوکراینی ماه‌ها بر سر اهمیت استراتژیک کمپین باخموت با یکدیگر بحث کرده‌اند. آنها گفتند که مسکو می توانست به جای هدر دادن جان و مهمات برای چند مایل زمین، منابع را در جای دیگری در خط مقدم سرمایه گذاری کند. کیف می توانست زودتر عقب نشینی کند و گردان ها، تیپ ها و تدارکات خود را برای حملات بعدی ذخیره کند.

تصمیمات هر دو طرف برای ایستادن و مبارزه تأثیرات ماندگاری بر مانورهای آینده آنها خواهد داشت.

نبرد برای باخموت از این جهت منحصربه‌فرد بود که گروه واگنر برای حمله به سنگرهای اوکراینی به گروه‌هایی از زندانیان متکی بود تا هم دفاع آنها را تحت تأثیر قرار دهد و هم مواضع تیراندازی اوکراین را افشا کند. توانایی روسیه برای تکمیل رده‌های خود، اغلب با نیروهای آموزش‌دیده، در مقطعی یکی از مزیت‌های این کشور بود، زیرا اوکراین را وادار کرد که واحدهای آموزش‌دیده‌تر خود را به خطر بیندازد تا نیروهای خامی را که روس‌ها به‌عنوان مصرف‌کننده تلقی می‌کردند، متوقف کند.

اما اوکراین با وجود از دست دادن زمین در شهر و گرفتن تعداد زیادی تلفات، به مقابله پرداخت. آنها از مزارع باز و ردیف درختان حومه استفاده کردند و از توپخانه های دقیق غربی مانند راکت اندازهای HIMARS و هویتزرهای 155 میلی متری برای زخمی کردن و کشتن نیروهای روسی از فاصله دور استفاده کردند.

اکنون مسکو باید تصمیم بگیرد که آیا برای پیشروی در غرب باخموت تلاش کند یا خیر. چند مایل دورتر، شهر چاسیو یار قرار دارد، اما اوکراین می‌تواند به ارتفاعات بین‌المللی عقب نشینی کند، جایی که می‌تواند به سمت نیروهای روسی در حال پیشروی شلیک کند. به احتمال زیاد، روس ها بر دفاع از باخموت و رویکردهای آن تمرکز خواهند کرد.

پس لرزه های نبرد باخموت هنوز به طور کامل مشخص نیست، چه از نظر تلفات کلی در هر دو طرف و چه از نظر میزان تلفات یا مهمات تلف شده یا از بین رفته است. برآوردهای غربی در اوایل سال جاری تلفات مجروح و کشته شده روسیه را از زمان تهاجم روسیه به حدود 200000 نفر می رساند و گمان می رود تلفات اوکراین نیز مشابه باشد. جنگ برای باخموت از آن زمان تاکنون هزاران تلفات دیگر را به همراه داشته است.

آقای کوفمن گفت: «این فصل بسته خواهد شد، حتی با ادامه نبرد در میدان‌های خارج از شهر، اما به خوبی در مورد اراده اوکراین برای جنگیدن صحبت می‌کند، اگرچه سربازان ممکن است تعجب کنند که آیا جنگ برای باخموت به دلیل ملاحظات سیاسی بر ملاحظات نظامی انجام شده است یا خیر. گفت.