ناسا در حال پرداخت استارت آپ های سنگ های ماه است. این چیزی نیست که شما فکر می کنید

ناسا در ماه سپتامبر متعهد شد که سنگهای ماه را از شرکتهایی خریداری کند که می توانند مریخ نوردهای رباتیک را به سطح ماه برسانند و نمونه هایی از زمین های گرد و غبار را جمع کنند و آژانس فضایی خواستار پیشنهادات شرکت های سراسر جهان شد. از برندگان روز پنجشنبه رونمایی شد: Masten مستقر در کالیفرنیا ، Lunar Outpost کلرادو و دو شرکت جداگانه که هر دو iSpace نامیده می شوند – یکی از ژاپن و دیگری از لوکزامبورگ.

این برنامه که ناسا امیدوار است تا سال 2024 به پایان برسد ، همان سالی که آژانس امیدوار است فضانوردان را به ماه بازگرداند ، از بی نظیرترین برنامه ها در تاریخ ایالات متحده است. هدف این نیست که اطلاعات جدیدی در مورد ترکیب خاک ماه به دست آوریم یا مطالعه کنیم که چگونه می توان از منابع مختلف قمری استفاده کرد. هدف ، تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در توسعه مریخ نورد است.

و شاید هدف اصلی این پروژه این است که برای بقیه جهان روشن شود که ماه فقط مکانی برای کاوش و تحقیق نیست – بلکه مکانی برای تجارت است.

ممکن است ناسا تنها سازمانی باشد که در حال حاضر برای خرید سنگ ماه از شرکت های خصوصی در بازار است ، اما آژانس فضایی به شرکت ها اجازه داد قیمت خود را نام ببرند. شرکت Lunar Outpost متعهد شد که نمونه خود را تنها با قیمت 1 دلار و کوچکترین پیشنهاد به فروش برساند. هر دو شرکت iSpace قصد دارند نمونه های خود را به قیمت 5000 دلار بفروشند. و Masten مجموعه خود را به قیمت 15000 دلار به فروش می رساند.

هنوز مشخص نیست که آیا هر یک از شرکت ها در تلاش خود موفق خواهند شد یا خیر. ناسا می گوید فقط 10٪ از کل قیمت خرید را از قبل پرداخت خواهد کرد. و بله ، طبق گفته Phil McAlister مدیر توسعه پروازهای فضایی تجاری ناسا ، ناسا قصد دارد صندوق پست ماه را برای 10 for از طریق پست ارسال کند. این شرکت ها پس از پرتاب شدن مریخ نورد خود به فضا ، 10٪ دیگر دریافت می کنند و 80٪ نهایی پس از اثبات شرکت ها به ناسا پرداخت می شود که مریخ نوردان نمونه های خاک قمری بین 50 تا 500 گرم یا حداکثر حدود یک پوند وقتی روی زمین وزن شد.

مطلب جدید پیشنهادی  باربری اثاث کشی بلوار تعاون

سفر به ماه آسان نیست. این شرکت ها باید سوار بر موشکی شوند که بتواند مریخ نوردان خود را تا ماه حمل کند و همچنین به یک فرودگر ماه نیاز دارند که بتواند مریخ نوردان را به سطح ماه منتقل کند. اما اگر مریخ نوردان بتوانند به آنجا برسند ، شرکت ها ملزم نخواهند بود که نمونه های خاکی را که جمع آوری می کنند به زمین بیاورند. مک آلیستر گفت همچنین مشخص نیست که آیا ناسا قصد دارد آنها را به خانه بیاورد یا خیر زیرا این موضوع برنامه نیست.

مایک گلد ، مدیر اجرایی ناسا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: “ما فکر می کنیم که ایجاد پیشینه ای که نهادهای بخش خصوصی بتوانند این منابع را استخراج کنند و ناسا بتواند آنها را خریداری کند” بسیار مهم است.

انگیزه اقتصادی برای چهار شرکتی که در برنامه منابع ماه جدید ناسا ثبت نام کرده اند دقیقاً روشن نیست ، اما همه شرکت ها در حال توسعه فن آوری های مختلف اکتشاف ماه هستند.

به عنوان مثال ماستن از طریق برنامه ای متفاوت با نام CLPS ، با ناسا قرارداد 9/75 میلیون دلاری برای تحویل تجهیزات به ماه در سال 2022 با استفاده از فرود ماه XL-1 خود بسته است.
در “توئیت منتشر شده در این شرکت” ، “تأثیر ماندگار اخبار امروز مبنی بر خرید ناسا در خرید ماه آلودگی از ماستن در مورد نابودی عدم قطعیت و خطراتی است که باعث می شود فعالیت اقتصادی فراتر از زمین برای انجام آن بسیار خطرناک باشد”. حساب. “خرید Lunar Regolith امروز کمی است که به دلار اندازه گیری می شود ، اما اثر مهمی در تأثیر باز کردن قفل ارزش فضا برای بشریت دارد.”
ایستگاه قمری همچنین قرارداد جداگانه ای با وزارت دفاع برای مریخ نورد ماه خود به نام MAPP منعقد کرده است که برای بررسی سطح ماه با استفاده از ابزارهای علمی طراحی شده است.

این شرکت همچنین علاقه خود را به برنامه بازیابی منابع – و پیشنهاد 1 دلاری خود – را سنگ قدم به سمت فرصت های تجاری بیشتر فرازمینی توصیف کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  رئیس دادگاه عالی اوکراین دستگیر و به رشوه متهم شد

در اعلامیه مطبوعاتی این شرکت آمده است: “ناسا و پایگاه قمری به طور مشترک برای آغاز روند توسعه چارچوب قانونی و لجستیکی قراردادهای آینده خرید منابع فضایی همکاری خواهند کرد.”

به گفته ناسا ، این امر برای تحریک سرمایه گذاری در اکتشافات فضایی کلیدی خواهد بود. و در نهایت ، یادگیری نحوه استفاده از منابع ماه برای حمایت از حضور دائمی انسان در ماه ، که هدف اعلام شده برنامه آرتمیس ناسا است.

معنای فروش سنگ های ماه چیست

ایالات متحده در سالهای اخیر روشن ساخت که هدف آن ایجاد اقتصادی فرازمینی است ، اقتصادی که به همان اندازه که تحقق اهداف علمی و پژوهشی است ، به ایجاد حضور بخش خصوصی در فضای خارج از کشور متکی است. اما برنامه های استخراج منابع روی ماه بحث برانگیز است.

ناسا شروع به جمع آوری موشک برای ماموریت ماه آرتمیس می کند

برخی دانشمندان می ترسند که فعالیت بیش از حد تجاری می تواند مناطقی از ماه را که می تواند سرنخ های کلیدی در مورد چگونگی شکل گیری ماه – و زمین را آلوده یا از بین ببرد.

استوارت کلارک ، ستاره شناس دکتری ، در اوایل سال جاری در مجله Science Focus بریتانیا ابراز تاسف کرد که استخراج منابع ماه می تواند منجر به “هجوم طلا” شود که توسط “ذهنیت فرد برنده همه” تقویت می شود و دانشمندان “سرنخ های ارزشمند زمین شناسی” را از دست می دهند “

وی نوشت: “به نظر می رسد تعداد كمی از كشورها حاضرند سود خود را برای منافع عمومی امضا كنند.”

برخی دیگر استدلال می کنند که تجاری سازی اکتشافات فضایی می تواند یک پیروزی باشد.

مطلب جدید پیشنهادی  راه خود را از طریق کرالا بخوانید

“مهم این است که ما تعادل برقرار کنیم ، و با هم به روشی پیش برویم که این امکان را فراهم کند [lunar] اقتصاد و همچنین علم ، “Clive Neal ، استاد مهندسی دانشگاه نوتردام گفت:” راه من برای بررسی این مسئله این است که اگر ما به منابع ماه به عنوان منابع علم ، و یک منبع برای اکتشاف ، و منبعی برای مشارکت تجاری همه برنده می شوند زیرا مجموعه داده های مورد نیاز ما تقریباً یکسان هستند. “

لازم به ذکر است که برنامه استخراج منابع ناسا شامل حفر مقادیر بسیار کمی از سطح ماه خواهد بود.

برای چه مواردی می توان از منابع ماه استفاده کرد

محققان امیدوارند که جدا از مطالعه خاک ماه برای اهداف علمی ، منابع موجود در ماه بتوانند به پشتیبانی فضانوردان آینده که در یک ایستگاه ماه زندگی و کار می کنند ، کمک کنند. به عنوان مثال یخ آب ماه می تواند به آب آشامیدنی تبدیل شود.

یخ آب همچنین می تواند به سوخت موشک تبدیل شود ، که می تواند برای تأمین انرژی مأموریت های عمیق تر در منظومه شمسی استفاده شود. برخی از محققان همچنین امیدوارند که بتوان از هلیم -3 ، نسخه ای از هلیوم که در زمین نادر است اما در ماه فراوان است ، برای تولید مقادیر زیادی انرژی از طریق همجوشی هسته ای استفاده کرد.

هنوز هم ، بسیاری از کارشناسان نسبت به این ایده که این فرصت ها می توانند علاقه بخش خصوصی را جلب کنند – و آن را پایدار نگه دارند ، تردید دارند.

آلیس گورمن ، متخصص برجسته باستان شناسی فضایی ، در مصاحبه اخیر خود با اسپیس واچ گلوبال اظهار داشت كه ایالات متحده اظهار داشت: “با توجه به چالش های فنی استخراج و استفاده از منابع در ماه ،” خوش بینی غیرمنطقی زیادی وجود دارد.