مکرون در پی آرام کردن ناآرامی ها خواستار “پیمان جدید زندگی و کار” شد

پاریس – رئیس جمهور امانوئل ماکرون که پس از ماه ها درگیری تلخ بر سر برنامه خود برای افزایش سن بازنشستگی در فرانسه برای لحن آشتی تلاش می کرد، برای اولین بار از عدم دستیابی به اجماع ابراز تاسف کرد و برای ایجاد یک “الان ملی” جدید بر اساس درخواست کرد. در مورد «آرامش، وحدت، جاه طلبی و اقدام».

در یک سخنرانی 13 دقیقه ای برای ملت، آقای ماکرون که به وضوح مصمم بود از تحولات اصلاحات بازنشستگی خارج شود، خواستار 100 روز اقدام هماهنگ برای ایجاد “پیمان جدید زندگی و کار” شد. اما سخنرانی او در مورد افزایش سن بازنشستگی سرپیچی بود و هیچ امتیازی ارائه نکرد و شامل چند پیشنهاد خاص بود. اتحادیه های کارگری قبلاً دعوت برای آغاز گفتگو با او در روز سه شنبه را رد کرده اند.

هنگامی که او صحبت می کرد، جمعیت به منظور خاموش کردن صدای آقای ماکرون، بیرون ساختمان های شهرداری پاریس و دیگر شهرها به دیگ ها و تابه ها کوبیدند. اتحادیه های کارگری خواستار یک روز دیگر اعتراضی گسترده در اول ماه مه، روز کارگر فرانسه و تعطیلات ملی شده اند. آنها گفته اند که حداقل تا آن زمان با رئیس جمهور صحبت نخواهند کرد.

آیا این اصلاحات پذیرفته شده است؟ آقای مکرون با اشاره به قانونی که در نهایت هفته گذشته ابلاغ شد و سن قانونی بازنشستگی را از 62 به 64 سال افزایش داد، پرسید: «معلوم است که نه. با وجود ماه ها بحث، اجماع حاصل نشد. من افسوس آن را میخورم. همه ما باید از این موضوع درس بگیریم.»

این به همان اندازه نزدیک بود که آقای ماکرون به هر شکلی از پشیمانی در مورد اصلاحاتی که به نظر می رسید در نحوه ارائه آن نابسامان باشد، نزدیک شده بود، حتی اگر استدلال اصلی رئیس جمهور – که با زندگی طولانی تر و سالم تر مردم، بازنشستگی در 62 سالگی دیگر وجود ندارد. از نظر مالی قابل تحمل – به نظر سخت می آمد که بحث شود.

آقای مکرون از دفترش در کاخ الیزه صحبت کرد. او در چند ماه گذشته به ندرت به خیابان‌های فرانسه شتافته است و این احساس دوری را برانگیخته است که باعث شده است محبوبیت او بین 25 تا 30 درصد کاهش یابد که پایین‌ترین میزان از آغاز جنبش اعتراضی جلیقه زردها در سال 2018 است.

آقای مکرون در آستانه بازدید از چندین منطقه فرانسه که برای مقابله با تصویر یک رهبر از راه دور انجام شد، گفت که او نسبت به “خشم” در میان مردم فرانسه و مشکلات گذران زندگی حساس است. او گفت: “هیچ کس نمی تواند در برابر تقاضای عدالت اجتماعی و نوسازی زندگی دموکراتیک ما ناشنوا بماند.”

با این حال، دقیقاً این برداشتی است که آقای مکرون گاهی اوقات با امتناع از ملاقات با رهبران کارگری و در نهایت تصویب لایحه بازنشستگی از طریق یک ماده قانون اساسی که از رای کامل پارلمان به این پیش نویس جلوگیری می‌کند، می‌دهد. این سخنرانی چند روز پس از آن انجام شد که آقای ماکرون – با اقدام سریع پس از تصویب افزایش سن بازنشستگی توسط دادگاه قانون اساسی – رسما قانون بازنشستگی را تصویب کرد.

از ماه سپتامبر، سن قانونی که کارگران می توانند شروع به دریافت حقوق بازنشستگی کنند به تدریج افزایش می یابد و هر سال سه ماه افزایش می یابد تا اینکه در سال 2030 به 64 سالگی برسد.

واکنش های خشمگینانه به این سخنرانی به سرعت دنبال شد. لوران برگر، رهبر کنفدراسیون دمکراتیک کارگر فرانسه، بزرگترین و معتدل ترین اتحادیه کارگری، به BFMTV گفت: «نوعی خلأ در مداخله رئیس جمهور وجود دارد. چیزی در آن وجود ندارد که توجه واقعی به کارگران را نشان دهد.»

آقای برگر که از تلاش‌های سقط‌شده قبلی برای تغییر حقوق بازنشستگی در سال ۲۰۱۹ حمایت می‌کرد، اظهارات آقای مکرون مبنی بر اینکه درها همیشه به روی اتحادیه‌ها باز است را به سخره گرفت و گفت که سه ماه است که در قفل بوده است. او گفت: «برای دهمین بار، این سخنرانی در مورد روش بود، بدون هیچ چیز مشخص.

با این حال، برخی اقدامات خاص وجود داشت که به گفته آقای مکرون اولویت دولت او در چند ماه آینده خواهد بود – ترکیبی از مفاد جدید و مواردی که قبلاً اعلام شده، که تحت عناوین «زندگی و کار «نظم جمهوری» و «پیشرفت برای بهتر زیستن».

او گفت که دولت تلاش خواهد کرد تا با اتحادیه های کارگری بر روی “پیمان جدیدی” برای بهبود شرایط کار و حقوق فرانسوی ها کار کند و دبیرستان های حرفه ای را برای کمک به کاهش بیکاری جوانان اصلاح خواهد کرد.

حقوق معلمان افزایش خواهد یافت – وعده بلندمدت دولت مکرون – و رئیس جمهور قول داد که تا پایان سال 600000 بیمار مبتلا به بیماری های مزمن که در حال حاضر به پزشک عمومی دسترسی ندارند، به پزشک عمومی دسترسی خواهند داشت.

با عطف به قانون و نظم، موضوعی که بسیار مورد بحث قرار گرفت، زیرا چند تظاهرات به خشونت کشیده شد و پلیس با آنچه که برخی از منتقدان آن را زور بیش از حد می دانستند، پاسخ داد، آقای مکرون گفت که دولت قاضی های بیشتری را استخدام خواهد کرد، 200 تیپ ژاندارمری برای کمک به امنیت مناطق روستایی فرانسه ایجاد خواهد کرد. ، مهاجرت غیرقانونی را کاهش داد و در ماه مه از اقدامات “قوی” علیه جرم و جنایت و کلاهبرداری اجتماعی و مالیاتی رونمایی کرد.

طبق معمول، آقای ماکرون، یک میانه‌رو، به راست و چپ بدقولی می‌کرد. برای جناح راست، او قول سختگیری در مورد مهاجرت و «بوروکراسی کمتر، آزادی عمل بیشتر، آزمایش و توانمندسازی ابتکار» داد. برای چپ، او بر دلبستگی فرانسه به عدالت اجتماعی پافشاری کرد و اعلام کرد: «ما نمی‌خواهیم به هیچ‌کس وابسته باشیم، نه به نیروهای سوداگر و نه به قدرت‌های خارجی».

تنش ها در جریان درگیری حقوق بازنشستگی بین آقای ماکرون و نخست وزیرش، الیزابت بورن، شعله ور شد که به نظر می رسد نسبت به اضطراب و خشم فرانسوی ها حساس تر است. این به گمانه زنی ها منجر شده است که او ممکن است جایگزین شود. اما آقای ماکرون به صراحت اعلام کرد که با او همراه خواهد بود و گفت که او تلاش 100 روزه را برای یک مسیر روشن هدایت می کند که در 14 ژوئیه، روز باستیل به پایان می رسد.

با این حال، آرام کردن آب برای ایجاد تغییر، کار دشواری خواهد بود. آقای ماکرون اکثریت مطلق پارلمانی را ندارد و بیش از هر زمان دیگری از زمان روی کار آمدنش از شش سال پیش منزوی به نظر می رسد.

با فرا رسیدن شب، چند صد نفر از معترضان در مره در مرکز پاریس راهپیمایی کردند و شعارهایی علیه آقای ماکرون سر دادند و کافه‌ها و رستوران‌هایی را که در خیابان‌های این محله شیک پوشیده بودند خالی کردند. آن‌ها ردی از آتش‌سوزی زباله‌ها را به‌دنبال خود گذاشتند و ده‌ها پلیس در حال شورش به دنبال آن‌ها رفتند که با فریاد به عابران پیاده می‌گفتند تا پاکسازی کنند.

این صحنه ای آشنا در پاریس بود که اکنون مانند چندین شهر بزرگ دیگر هفته ها با ناآرامی های پراکنده زندگی می کند.

تا ساعت 10 شب رستوران ها و بارها دوباره پر شدند و تنها نشانه اعتراض زباله های ریخته شده در خیابان ها و اسکوترهای اجاره ای بود که توسط معترضان به اطراف پرتاب شده بود.

مارین لوپن که در نظرسنجی‌های اخیر برای اولین بار به عنوان نامزد اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۷ ظاهر شده است، گفت که این سخنرانی حاکی از «دوره‌ای از تحقیر، بی‌تفاوتی و بی‌رحمی است که تنها راه خروج از آن صندوق‌های رأی است». ”

آقای ماکرون دوره ای محدود دارد و نمی تواند دوباره در سال 2027 نامزد شود. یکی از بزرگترین دغدغه های او این است که خانم لوپن، یک ملی گرای راست افراطی و بیگانه هراس، جانشین او به عنوان رئیس جمهور نشود.

متیو روزنبرگ گزارش کمک کرد