مقام سازمان بهداشت جهانی از عدم شفافیت «غیرقابل توجیه» چین در مورد منشأ همه گیری انتقاد می کندCNN

دکتر ماریا ون کرخوف، سرپرست فنی این گروه و سرپرست برنامه بیماری‌های نوظهور، می‌گوید که سازمان بهداشت جهانی هنوز اطلاعات کلیدی از چین درباره منشاء شیوع کووید-19 در اختیار ندارد و این امر جهان را در معرض خطر قرار می‌دهد. .

ون کرخوف در سرمقاله ای در مجله Science روز پنجشنبه نوشت: «فقدان افشای داده ها به سادگی غیرقابل توجیه است. هرچه درک منشأ همه گیری بیشتر طول بکشد، پاسخ به این سوال دشوارتر می شود و جهان ناامن تر می شود.

ون کرخو گفت که درک چگونگی ظهور این بیماری در ووهان چین در دسامبر 2019 به جلوگیری از شیوع بیماری در آینده کمک می کند.

تنها امسال، سه سال پس از شروع همه‌گیری، بود که WHO به اطلاعات خاصی که دانشمندان چینی در اوایل سال 2020 در بازار غذاهای دریایی Huanan در ووهان جمع‌آوری کرده بودند، دسترسی پیدا کرد. توالی‌های ژنتیکی خام نمونه‌ها اخیراً در سایت اشتراک‌گذاری داده‌ها GISAID آپلود شده است. آنها به زودی حذف شدند، اما محققان زود اندیش قبلاً متوجه آنها شده بودند و آنها را برای مطالعه بیشتر دانلود کرده بودند.

تجزیه و تحلیل این ماده، DNA حیوانی را در نمونه‌هایی که قبلاً برای SARS-CoV-2 مثبت شناخته شده بودند، کشف کرد، ویروس کرونا که باعث کووید-19 می‌شود. مقامات WHO در ماه مارس گفتند که به نظر می رسد مقدار قابل توجهی از آن DNA متعلق به حیواناتی به نام سگ راکون است که در بازار به فروش می رسید.

اگرچه توالی‌ها نشان داد که حیوان می‌توانست یک میزبان میانی باشد و بازار شیوع ویروس را تقویت کرده است، داده‌ها نشان نمی‌دهند که افرادی که با آن حیوانات تعامل داشتند از طریق آن قرار گرفتن در معرض بیمار بودند. به عبارت دیگر، یافته‌ها این سوال را حل نکرد که چگونه همه‌گیری شروع شد.

برای انجام این کار، دانشمندان انجام می دهند باید حیوانات را تا منبع ویروس ردیابی کرد. WHO همچنین به دسترسی به نتایج آزمایشات کارگران در بازار نیاز دارد.

سه سال بعد، ون کرخوف گفت، WHO هنوز به داده‌های خام جمع‌آوری‌شده چین از موارد اولیه کووید-19 دسترسی ندارد.

او معتقد است که چین با قابلیت‌های فنی پیشرفته‌تر، اطلاعات ضروری‌تری دارد که به اشتراک نمی‌گذارد.

ون کرخو می‌گوید چین می‌تواند اطلاعات اشتراک‌گذاری نشده بیشتری در مورد مواردی مانند تجارت حیوانات وحشی و پرورشی، آزمایش انسان‌ها و حیوانات در ووهان و سراسر چین، عملیات آزمایشگاه‌هایی در ووهان که با کروناویروس‌ها کار می‌کردند، و اولین موارد داشته باشد.

او گفت که عدم به اشتراک گذاری اطلاعات تنها به سیاسی شدن منشا ویروس دامن می زند.

«جهان باید از سیاست سرزنش فاصله بگیرد و در عوض از همه رویکردهای دیپلماتیک و علمی بهره برداری کند تا جامعه علمی جهانی بتواند بهترین کار را انجام دهد – همکاری، تمرکز بر این بحران بهداشتی، و یافتن راه حل های مبتنی بر شواهد برای ون کرخوف نوشت: همه گیری های آینده را خنثی کنید.

هنوز مشخص نیست که همه‌گیری کووید-۱۹ با نشت آزمایشگاهی شروع شد یا با سرریز حیوانات. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که ویروس به طور طبیعی از حیوانات به انسان منتقل شده است. آژانس‌های اطلاعاتی مانند دفتر اطلاعات و ضد جاسوسی وزارت انرژی ایالات متحده و FBI این نظریه را تأیید می‌کنند که آن ویروس از یک آزمایشگاه چینی منتشر شده است. بدون داده های بیشتر از چین از اوایل همه گیری، ممکن است هرگز اثبات نشود.

این اولین باری نیست که ون کرخوف درباره عدم شفافیت چین در مورد کووید سخن می گوید، و همچنین او تنها رهبر جهانی نیست که از چین می خواهد تا در مورد آغاز همه گیری همه گیر اعلام آمادگی کند.

در ماه مارس، ون کرخوف کشف دیرهنگام داده‌های چینی در مورد بازار توسط سازمان جهانی بهداشت را «فراتر از خشم» توصیف کرد و عدم همکاری را «دوزخ ترسناک» خواند.

دکتر مایکل اوسترهولم، مدیر مرکز تحقیقات و سیاست بیماری های عفونی در دانشگاه مینه سوتا و یکی از اعضای کارگروه کووید رئیس جمهور جو بایدن در دوران انتقال ریاست جمهوری، گفت که سرمقاله ون کرخوو WHO را در مورد این موضوع ثبت کرده است.

آیا این یک انگیزه قانع کننده برای چین برای اشتراک گذاری بیشتر خواهد بود؟ نه. آنها کاری را که قرار است انجام دهند، انجام خواهند داد.» اوسترهولم گفت.

وی افزود: من خوشبین نیستم.

اوسترهولم گفت: صرف زمان و توجه برای دریافت داده ها از چین برای مشخص کردن آنچه در مورد کووید رخ داده است هرگز مثمر ثمر نخواهد بود.

او گفت: “تمام پیام من این است که باید برای نشت آزمایشگاهی یا رویدادهای سرریز آماده شویم.”

سازمان جهانی بهداشت در نظر دارد در سال جاری گزارشی از وضعیت منشا کووید-19 منتشر کند.

در ضمن، همه کشورها، نه فقط چین، را تشویق می‌کند تا آنچه را که می‌دانند برای کمک به حل معما و مبارزه با همه‌گیری‌های آینده به اشتراک بگذارند. ون کرخوف معتقد است که همکاری، و یافتن راه حل های مبتنی بر شواهد، کلیدی است.

او نوشت: «زمان در حال اتمام است.

مطلب جدید پیشنهادی  دانشمند به داده‌های سگ راکون نگاه می‌کند و بر ناشناخته‌ها تأکید می‌کند