“ماموریت” مخفی برای صلح در اوکراین ممکن است محدودیت های نفوذ پاپ را نشان دهد

رم – یک مأموریت سری که چند روز پیش توسط پاپ فرانسیس برای برقراری صلح بین روسیه و اوکراین فاش شد، به حدی محرمانه است که روسیه و اوکراین ادعا می‌کنند هیچ چیزی در مورد آن نمی‌دانند.

کرملین روز سه شنبه اعلام کرد که نمی داند پاپ در مورد چه چیزی صحبت می کند. آندری یوراش، سفیر اوکراین در مقر مقدس، چهارشنبه در مصاحبه ای گفت: «اوکراین از این موضوع اطلاعی ندارد. “من مطمئناً از او خواهم پرسید که چیست.”

اواخر عصر چهارشنبه، کاردینال پیترو پارولین، فرمانده دوم پاپ و دیپلمات ارشد پاپ، وزیر امور خارجه، به خبرنگاران گفت، “تا آنجا که من می دانم، آنها از طرح صلح آگاه بودند و هستند” و گفت که انکار توسط دولت ها “شگفت آور است.” من.»

سردرگمی آشکار طرف‌های جنگ و سردرگمی در مورد وجود یک طرح به این احساس کمک کرد که نفوذ پاپ به‌عنوان یک بازیگر ژئوپلیتیکی و صلح‌جو – که قبلاً در کشورهایی مانند کوبا، سودان جنوبی و میانمار مورد تنبیه قرار گرفته بود – به اوکراین هم تسری پیدا نکرد.

برخی از حامیان اوکراین نگران هستند که فرانسیس در اشتیاق خود برای ایفای نقشی سازنده، ممکن است خود را به مهره افرادی مانند ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه یا کلیسای ارتدکس روسیه تقلیل دهد که به دنبال مشروعیت دینی به تهاجم بوده است. .

فرانسیس در سفر آخر هفته گذشته به بوداپست، به طور خصوصی با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، که مدافع مکرر روسیه بوده است، و یکی از روحانیون ارشد کلیسای ارتدکس روسیه در مجارستان، متروپولیتن هیلاریون، ملاقات کرد. در هواپیمای خانه، روزنامه نگاران از فرانسیس پرسیدند که آیا فکر می کند این دو مرد می توانند روند صلح را تسریع کنند یا ملاقات بین فرانسیس و آقای پوتین را تسهیل کنند.

فرانسیس با اشاره ای مرموز به “ماموریتی در حال انجام است، اما هنوز عمومی نیست” برای ایجاد صلح پاسخ داد و افزود: “وقتی عمومی شد، در مورد آن صحبت خواهم کرد.”

دفتر اسقف اعظم پل گالاگر، وزیر امور خارجه، در پاسخ به سوالی درباره این اظهارات، پاسخ داد که از آنجایی که “موضوع در دست بررسی است”، فعلا نمی تواند اطلاعاتی ارائه کند، “اما در آینده نزدیک این کار را انجام خواهد داد.”

اما آنچه در واقع کمی در مورد این تلاش شناخته شده است باعث انکار (متروپولیتن روز چهارشنبه گفت که در مورد طرح صلح با فرانسیس گفتگو نکرده است)، سردرگمی یا تردید عمیق ناظران آگاه را به همراه داشته است.

مطلب جدید پیشنهادی  راکت ها اسرائیلی ها را از ساحل فرار کردند. یک مهر نادر آنها را برگرداند.

لوسیو کاراسیولو، سردبیر ژورنال برجسته روابط خارجی ایتالیا، لیمز، می‌گوید: «پاپ از صحنه خارج است. در دسامبر، او رویدادی را در سفارت ایتالیا در مقر مقدس با حضور کاردینال پارولین ترتیب داد که خواستار برگزاری «کنفرانس صلح اروپایی» برای کمک به پایان دادن به جنگ شد.

“چگونه یک پاپ کاتولیک می تواند میانجی در یک محیط ارتدکس باشد؟” آقای کاراسیولو گفت که با فرانسیس، کلیسا “هیچ ربطی به این نوع جنگ ندارد.”

با این حال، واتیکان فعالانه تلاش کرده است تا با هر دو طرف تعامل داشته باشد، روی آزادی زندانیان کار کرده و به اوکراینی‌ها قول داده است که برای بازگرداندن کودکانی که توسط روسیه گرفته شده است، هر چه در توان دارد انجام خواهد داد. یکی از مقامات سابق واتیکان روز چهارشنبه به مطبوعات ایتالیایی درباره یک طرح هفت ماده ای برای یک روند صلح گفت که شامل جمع کردن سهامداران اصلی دور میز با میانجیگری واتیکان می شود.

آقای یورش، سفیر اوکراین، گفت که واتیکان به طور مداوم تمایل خود را برای مشارکت در مذاکرات صلح نهایی ابراز کرده است و مقامات این کشور به او گفتند که برای انجام این کار، باید “پل ها” و “خطوط” را به روسیه باز نگه دارد. .

اما وی خاطرنشان کرد که کرملین مکررا جلوی پیشنهادات واتیکان برای دیدار پاپ با آقای پوتین را گرفته است، که فرانسیس بارها گفته است که پیش نیاز دیدار با رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی است.

آقای یورش استدلال کرد که کلیسای ارتدکس روسیه در تلاش برای به دست آوردن «مشروعیت» از طریق روابط خود با واتیکان برای «اهداف آشکار تبلیغات روسیه» است.

او گفت: «برای طرف من کاملاً روشن نیست که چرا سریر مقدس همیشه تلاش می‌کند همچنان این رابطه بسیار خاص با کلیسای روسیه و دولت روسیه را ادامه دهد. موضع پاپ.

فرانسیس بارها به یاد می آورد که در روز اول جنگ با آقای زلنسکی تماس گرفت و سپس برای بیان آنچه که او آن را “ژست واضح” از گشودگی خود برای گفتگو می خواند، از الکساندر آودیف، سفیر روسیه در مقر مقدس دیدار کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  روسیه به طور تصادفی بلگورود، شهر خود را بمباران کرد و 3 زخمی برجای گذاشت

در پرواز برگشت از بوداپست، او آقای آودیف را «مردی بزرگ، مردی که به‌خوبی می‌آید، فردی جدی، با فرهنگ و متعادل» خطاب کرد.

آقای آودیف درخواستی برای اظهار نظر نداد.

گشودگی فرانسیس برای گفت و گو نیز، به ویژه در آغاز جنگ، انتقادهایی را به دلیل بی طرفی که منتقدان در مواجهه با تجاوز آشکار روسیه از نظر اخلاقی مشکوک می دانستند، برانگیخت.

اکراه اولیه پاپ از نام بردن روسیه به عنوان متجاوز در نهایت به انتقاد از سوی اوکراین و هشدارهایی مبنی بر اینکه او در خطر قرار گرفتن در سمت اشتباه تاریخ است، انجامید، با استناد مورخان به پیوس دوازدهم، که اساساً در مورد هولوکاست هیتلر سکوت کرد.

در ماه مه 2022، فرانسیس در مصاحبه ای با Corriere della Sera، یک روزنامه ایتالیایی، این سوال را مطرح کرد که آیا «پارک ناتو از درهای روسیه» ممکن است خشم کرملین را که منجر به تهاجم شد، «تسهیل» کرده باشد.

اما در همان مصاحبه، به نظر می‌رسید که او به موقعیت خود به عنوان یک دلال صادق لطمه زد، وقتی گفت که به پاتریارک کریل اول، رهبر کلیسای ارتدکس روسیه مستقر در مسکو، اشاره کرده است که او سال‌ها را در خواستگاری گذرانده است تا شکاف بین آنها را اصلاح کند. کلیساهای غربی و شرقی که به سال 1054 برمی‌گردد، «پدرسالار را نمی‌توان به پسر محراب پوتین تبدیل کرد».

پس از محکوم کردن روسیه به عنوان متجاوز، فرانسیس از آن زمان رفتار روسیه را با قتل عام در دوران استالین مقایسه کرد و به طور مداوم از اوکراینی ها حمایت کرد و توجه را به وضعیت اسفناک آنها جلب کرد.

اما آقای کاراسیولو گفت، دیدگاه‌های متفاوت پاپ را می‌توان به‌عنوان یک «پازل» توصیف کرد که باعث سردرگمی شد و عملاً پاپ را به عنوان یک گفتگوی بالقوه رد صلاحیت کرد.

او گفت که افشای یک تلاش پس از دیدار با بازیکنان نزدیک به تیم روسی در بوداپست “عاقلانه نبود” و همچنین افزود: “اگر مخفی است، باید آن را مخفی نگه دارید.”

مطلب جدید پیشنهادی  ژنیکوماستی - بهدار

فرانسیس از ابتدای سلطنت خود به امید تأثیر واقعی و نه فقط اخلاقی در صحنه جهانی، خود را وارد درگیری های واقعی کرده است. اما پس از موفقیت اولیه در ایفای نقش در یک پیشرفت دیپلماتیک تاریخی بین کوبا و ایالات متحده در سال 2015، تلاش های او به ندرت به ثمر نشسته است.

کوبا، جایی که او فرستاده ای برای آزادی زندانیان سیاسی فرستاده است، آنها را آزاد نکرده است. در سال 2019، او در واتیکان زانو زد و پاهای رهبران متخاصم سودان جنوبی را بوسید و از آنها درخواست کرد که جنگ داخلی چند ساله را متوقف کنند. اما در ماه فوریه، رهبران در جوبا، پایتخت این کشور را به دلیل بازگشت به خشونت سرزنش کرد.

فلاویو لوتی، که راهپیمایی صلح سالانه از پروجا تا آسیزی را سازماندهی می کند، گفت که صدای قوی پاپ در مورد مسائل صلح، خلع سلاح و حمایت از مهاجران، “فرانسیس را منحصر به فرد می کند، اما او را قوی تر نمی کند.”

با این حال، آقای لوتی گفت که فرانسیس به عنوان یک “فانوس دریایی” مهم برای همه کسانی که به دنبال قرار دادن “شرایط افراد واقعی در قلب مشکلات ژئوپلیتیکی” هستند، عمل می کند. در حال تلاش است.»

در حالی که حتی برخی از حامیان فرانسیس نگران هستند که او در صورت تحقق یا جلب توجه هیچ طرحی از نظر ژئوپلیتیکی ناتوان از آب دربیاید، در حال حاضر واضح است که پاپ دوباره به مرکز توجه تبدیل شده است. آقای یورش گفت که از سوی سفیران همکار در واتیکان، از جمله از ایالات متحده، تماس های زیادی دریافت کرده است که از او خواسته اند چه می داند.

در حالی که سفیر در دفتر خود تصاویری از خود به همراه فرانسیس و کاردینال پارولین نشان داد و به حیوان عروسکی که در حمله روسیه تکه تکه شده بود اشاره کرد که امیدوار بود به عنوان یادآوری رنج کودکان کشور به پاپ بدهد، تلفنش زنگ زد. .

او با معذوریت گفت: سفیر لهستان. “همه به من زنگ می زنند.”