لاشه کشتی ژاپنی غرق شده حامل اسرای جنگی استرالیایی پیدا شد

دولت استرالیا روز شنبه اعلام کرد لاشه کشتی ژاپنی که در سال 1942 پس از اژدر شدن توسط یک زیردریایی آمریکایی غرق شده بود، پیدا شده است. کشتی حامل صدها اسیر جنگی بود که اکثر آنها استرالیایی بودند که همگی جان باختند و این کشف یک قسمت دردناک در تاریخ زمان جنگ آن کشور را حل می کند.

یک زیردریایی نیروی دریایی ایالات متحده در ژوئیه 1942 به کشتی مونته ویدئو مارو حمله کرد که بدون اسکورت از Rabaul، بندری در خاک استرالیا در گینه نو که در اوایل همان سال توسط ژاپن تصرف شده بود، به جزیره Hainan چین، که ژاپن به آن حمله کرده بود، حمله کرد. در سال 1939

این کشتی هیچ علامتی نداشت که نشان دهد اسیران جنگی را حمل می کرد و با بیش از 1000 اسیر از حدود 16 کشور غرق شد که بیشتر آنها نظامیان استرالیایی بودند. این بزرگترین تلفات زندگی استرالیایی ها در دریا است.

به گفته Fugro، یک شرکت مستقر در هلند که کشتی بررسی را ارائه کرده است، این کشتی در ماه جاری در شمال غربی لوزون، بزرگترین جزیره فیلیپین، در بستر دریا مشاهده شد. فوگرو گفت که این ماموریت پنج سال طول کشید تا برنامه ریزی شود و یک وسیله نقلیه زیرآبی خودگردان پس از 12 روز جستجو لاشه را پیدا کرد.

محل غرق شدن کشتی در عمق بیش از 4000 متر یا حدود 13000 فوت قرار دارد – نقطه ای عمیق تر از جایی که تایتانیک، معروف ترین کشتی غرق شده جهان، در جنوب نیوفاندلند آرام گرفت.

ریچارد مارلز، معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع استرالیا، گفت: «این به یکی از غم‌انگیزترین فصل‌های تاریخ دریایی استرالیا پایان می‌دهد». در یک ویدیو گفت روز شنبه در حساب توییتر خود منتشر کرد.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا در بیانیه جداگانه ای گفت که دولت امیدوار است این خبر “مقدار آرامشی برای عزیزانی که مدت طولانی هوشیار بوده اند” به ارمغان بیاورد.

او گفت: «تلاش خارق‌العاده در پشت این کشف گویای حقیقت ماندگار قول ملی رسمی استرالیا برای همیشه به یاد و احترام به کسانی است که به کشور ما خدمت کردند.»

بنیاد Silentworld، یک سازمان تحقیقاتی غیرانتفاعی که با حمایت دولت استرالیا جست‌وجو را هدایت کرد، در وب‌سایت خود اشاره می‌کند که هیچ پایگاه داده DNA از قربانیان وجود ندارد. اما مدیر گروه، جان مولن، در بیانیه‌ای گفت که امیدوار است این کشف “بسیاری از خانواده‌های ویران شده توسط این فاجعه وحشتناک را ببندد.”

آقای مولن به شبکه تلویزیونی استرالیایی ABC گفت که سایت مزاحم نخواهد شد زیرا گور جنگی است.

به گفته دولت استرالیا، مونته ویدئو مارو یک کشتی مسافربری بود که در سال 1926 در ناکازاکی ژاپن ساخته شد. قبل از شروع جنگ جهانی دوم، یک خط کشتیرانی اوزاکا آن را در مسیری از ژاپن به آمریکای جنوبی حرکت داد.

در طول جنگ، ناوگان امپراتوری ژاپن از این کشتی برای جابجایی آذوقه و افراد، از جمله زندانیان، از طریق جنوب شرقی آسیا استفاده کرد. اندکی پس از ساعت 2 بامداد در 1 ژوئیه 1942، هنگامی که با حمل نیروها و غیرنظامیان از استرالیا و سایر کشورها به جزیره هاینان سفر می کرد، توسط USS Sturgeon اژدر شد و در کمتر از 11 دقیقه غرق شد.

آقای مولن از بنیاد Silentworld به ABC گفت: «همه در نیمه‌های شب در انبارهای پایین گیر افتاده بودند. من فقط می توانم تصور کنم که چقدر باید وحشتناک بوده باشد. فراتر از درک است.»

به گفته دولت استرالیا، به خدمه ژاپنی کشتی دستور داده شد که کشتی را رها کنند، اما همه قایق های نجات واژگون شدند. تنها 17 نفر از 88 نگهبان و خدمه از غرق شدن و راهپیمایی متعاقب آن در جنگلی در فیلیپین جان سالم به در بردند.

هیچ بیانیه فوری از سوی دولت ژاپن در روز شنبه منتشر نشد و تماس تلفنی با وزارت خارجه این کشور بی پاسخ ماند. نیروی دریایی ایالات متحده بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

هیساکو اوئنو گزارش کمک کرد