قانون اعتراض بریتانیا در کانون توجه قرار گرفت زیرا پلیس از برخی دستگیری‌های تاج‌گذاری پشیمان شد

پلیس لندن نسبت به ده‌ها معترض که در حاشیه مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم در روز شنبه بازداشت کرد ابراز تاسف کرده است و این موضوع به بحث‌های ملی در مورد نظارت پلیس این رویداد و قانون جدید ضد اعتراضی که افسران در بسیاری از آنها استفاده کردند، دامن زد. از دستگیری ها

این قانون که قانون نظم عمومی 2023 نامیده می شود، چند روز قبل از تاج گذاری به اجرا درآمد و به پلیس انگلیس و ولز اختیارات گسترده ای برای بازداشت و متهم ساختن افرادی که مشکوک به راه اندازی یا تدارک تظاهرات بالقوه مخرب هستند، می دهد. مراسم روز شنبه به طور گسترده به عنوان اولین آزمون برای قانون تلقی می شد که سال گذشته پس از موجی از اعتراضات آب و هوایی مطرح شد و قبلاً توسط گروه های حقوق بشر و کارشناسان حقوقی محکوم شده بود.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، تا کنون از قانون و پلیس دفاع کرده است و روز سه‌شنبه به رادیو و تلویزیون‌ها گفته است که دولت او به سادگی به افسران «اختیارات لازم برای مقابله با مواردی از اختلال جدی در زندگی مردم» داده است.

او افزود: «من فکر می‌کنم این کار درستی است و پلیس درباره زمانی که از این اختیارات استفاده کند، تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

اما این دستگیری ها سؤالات گسترده تری را در مورد اقدامی که فولکر ترک، مسئول حقوق سازمان ملل متحد قبلاً آن را عمیقاً نگران کننده و ناسازگار با تعهدات بین المللی بریتانیا در مورد آزادی بیان و حق تجمع مسالمت آمیز توصیف کرده بود، ایجاد کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  دیدار بانوی اول اوکراین از سئول و درخواست کمک نظامی غیرکشنده

آقای تورک در بیانیه‌ای در آوریل گفت: «این قانون کاملاً غیرضروری است، زیرا پلیس بریتانیا از قبل این اختیار را دارد که علیه تظاهرات خشونت‌آمیز و مخرب اقدام کند».

عملیات امنیتی تاج گذاری یکی از بزرگترین عملیات ها در تاریخ خدمات پلیس متروپولیتن لندن بود و مقامات ارشد پلیس پیش از آخر هفته گفتند که از اختیارات گسترده قانون جدید استقبال می کنند.

پلیس گفت که حدود 64 نفر در جریان عملیات روز شنبه دستگیر شدند، از جمله 52 نفر که افسران نگران بودند که این رویداد را برهم بزنند، آرامش را برهم بزنند، یا “آزار عمومی ایجاد کنند”، از جمله مسائل دیگر.

اما تا عصر دوشنبه، پلیس از دستگیری برخی از معترضان ضد سلطنت در روز شنبه ابراز “تأسف” کرد، که به گفته آنها به دلیل اینکه افسران مشکوک بودند که ممکن است سعی کنند خود را در موقعیت قفل کنند، بازداشت شدند.

تاکتیک “قفل کردن” در طول تعدادی از تظاهرات عمومی اخیر استفاده شده است و در قانون جدید به عنوان اقداماتی تعریف شده است که معترضان خود را به اشیا، ساختمان ها یا افراد دیگر متصل می کنند. صرفاً “مجهز به قفل کردن” اکنون جرم است.

این قانون همچنین ایجاد مانع در ساخت و ساز در شبکه های حمل و نقل یا تداخل در زیرساخت های اصلی را تخلف می داند. بسیاری از گروه های فعال معتقدند که این قانون اساساً حق اعتراض آنها را تهدید می کند.

گراهام اسمیت، مدیر اجرایی جمهوری، یک گروه ضد سلطنتی که روز شنبه بزرگترین تظاهرات را در مرکز لندن برگزار کرد، در کنار چند فعال دیگر دستگیر شد – علیرغم اینکه به گفته او ماه ها با پلیس برای رسیدگی به مسائل احتمالی صحبت می کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  دوزینگ پمپ - مترینگ پمپ- پمپ تزریق-پمپ دیافراگمی-پمپ پیستونی

آقای اسمیت گفت که این گروه به دنبال مشاوره حقوقی برای طرح شکایت علیه پلیس است.

پلیس متروپولیتن قبلاً گفته است که برخی از کسانی که صبح شنبه دستگیر کرده اند هیچ قانونی را نقض نکرده اند. در بیانیه‌ای که دوشنبه شب منتشر شد، گفتند: ساعت 6:40 صبح، ساعاتی قبل از تظاهرات برنامه‌ریزی شده جمهوری، افسران افرادی را دیدند که در حال تخلیه وسایل از یک ون در نزدیکی مسیر مراسم تاجگذاری بودند.

بر اساس این بیانیه، پلیس پلاکاردها و «اقلامی را پیدا کرد که در آن زمان دلایل منطقی داشتند که می‌توانستند به عنوان وسیله قفل استفاده شوند» و شش نفر را به ظن اینکه برای قفل کردن مجهز شده بودند دستگیر کردند.

معترضان دستگیر شده گفتند که این وسایل در واقع بند چمدانی برای بستن بنرها بوده است. پلیس گفت: پس از اینکه تحقیقات پلیس نتوانست ثابت کند کسی قصد استفاده از تسمه ها را برای قفل کردن داشته است، وثیقه هر شش نفر لغو شد و هیچ اقدام دیگری علیه آنها انجام نخواهد شد.

این بیانیه افزود: «ما متاسفیم که آن شش نفر دستگیر شده نتوانستند به گروه گسترده‌تر معترضان در میدان ترافالگار و سایر نقاط در مسیر راهپیمایی بپیوندند.»

مت ترنبول، یکی از فعالانی که روز شنبه در ون دستگیر شد، گفت که مأموران دوشنبه شب به خانه او رفتند تا تلفن او را پس دهند و از طرف سرویس پلیس عذرخواهی کنند.

آقای ترنبول گفت: “اگر شما فردی ضد سلطنت هستید، 6 می مهمترین روز بود.” او گفت اما به جای اینکه اجازه تظاهرات به او داده شود، او را دستبند زدند، سوار ون پلیس کردند و 14 ساعت را در یک سلول گذراندند.

مطلب جدید پیشنهادی  ارزش مهره مار اصلی

او گفت: «تعریف «قفل کردن» آنقدر گسترده است که پلیس می‌تواند شما را به دلیل بستن کمربند بازداشت کند. «چگونه می‌توانید هدف یک نفر را مشخص کنید که قرار است از آن برای چه چیزی استفاده کند؟ این یک چیز بسیار ترسناک است.»