قالیشویی در میدان آزادی

قالیشویی در میدان آزادی

قالیشویی سنتی سابق در فی مابین ایرانیان است. تاریخ به کار گیری از فرش در کشور‌ایران به گذشته‌های دور برمی‌گردد. این کشور که یکی از از صادرکنندگان مطرح فرش در دنیا است، بهترین فرش‌های جهان را تولید و به عالم عرضه می‌کند. از دیر باز و ابتدای به کار گیری از فرش، ایرانیان فوت و فن متفاوتی به جهت شستن آن به کار گرفته‌اند. قالیشویی سنتی یکی از از این روش‌ها میباشد که از قبلی برای ایرانیان به یادگار مانده است. اصلی پیشرفت تکنولوژی و ارتقاء تنوع در فرآورده و نوع فرش‌ها این نحوه نیز در درحال حاضر تغییر و تحول و تحول بوده و حیاتی طرز شستشوی مکانیزه و مدرن در حالا جایگزین شدن است. ایراداتی که قالیشویی سنتی در فرش‌های با ارزش تولید می‌کرد، گرایش به قالیشویی به روش مدرن را در افراد افزایش دیتا است. در همین مطلب معایب قالیشویی سنتی مرور شده و علت جایگزین شدن آن با طرز قالیشویی مدرن آیتم تحلیل قرار می‌گیرد. مشکلات قالیشویی سنتی

خاک گیری سنتی

خاک گیری سنتی

 در روش سنتی شستشوی فرش، خاک گیری به وسیله دست انجام می‌شد، در این فرآیند، گاهی فرش بخاطر تکاندن غلط، سریع و حیاتی اجبار زیاد، پاره می‌شد. در فرش‌های قدیمی‌تر که حساس‌تر هستند، ضربات وارده به آن هنگام خاک ‌گیری آسیب‌های جدی را به فرش وارد می‌کرد. نیروی انسانی که در همین عملیات به فعالیت گرفته می‌شد، به مرور زمان خسته شده و همین موجب می‌شد که این کار گاهی حساس خستگی و سرسری هم انجام شود. این در حالی می باشد که امروزه با تکنولوژی‌های پیشرفته، مراحل خاک گیری و پرزگیری فرش با دستگاه‌های مخصوص خاک گیری انجام می‌شود. اینگونه علاوه بر اینکه از اتلاف انرژی سرمایه انسانی کاسته شده و زحمت کارگران کاهش می‌شود، فرآیند خاک‌ گیری حیاتی آلرژی بیشتری انجام شده و به رخ یکدست رخ می‌گیرد. همچنین پیش از انجام عملیات باز‌نگری دقیق شرایط فرش مانع از بروز هرگونه جراحت به همین کالای ارزشمند می‌شود.

شستشوی سنتی

 زمانی که تعداد متعددی فرش به جهت شستن وجود داشته و افراد باید در روزگار ناچیز اجناس متعددی را به مشتریان مختلف تحویل دهند، به مرور توان خود را از دست دیتا و ضعیف می‌شوند. همین فعالیت علاوه بر ملازم داشتن جراحت جسمی به کارگران، کیفیت شستشو را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. گهگاه بلند نمودن و جا به جا نمودن فرش‌های تر سنگین حساس دست فرش را پاره کرده و خسارات جبران ناپذیری را به همپا خواهد داشت. در فرآیند آبکشی و کر دادن فرش نیز کارگران زحمت زیادی باید بکشند. دستگاه‌های سابق مخصوص شستن فرش یا این که شلاق زدن آن، متن و ریشه‌های فرش را تخریب می‌کند. در دستگاه‌های سنتی آبگیری فرش، در شکل عدم تهیه و تنظیم درست یا پیدایش خطای انسانی، قابلیت و امکان پاره شدن فرش وجود دارد. این در حالی میباشد که تجهیزات پیشرفته امروزی در شستشوی فرش علاوه بر عدم فرسودگی نیروی کار، همه عملیات را مکانیزه و تسریع می‌کند.

خشک کردن سنتی فرش

خشک کردن سنتی فرش

 در قالیشویی سنتی فرش‌ها در محفظه گشوده و پایین نور مستقیم خورشید خشک می‌شوند. در