فرمانده ارتش سودان مدعی است که برخی از خارجی ها تخلیه خواهند شد، اما سفارت آمریکا می گوید این بسیار ناامن است

ایالات متحده روز شنبه با ادعای رئیس ارتش سودان مبنی بر اینکه درگیری بین دو جناح نظامی درگیر وارد دومین هفته خود شده و آتش بس دیگری به هم خورد، تخلیه شهروندان آمریکایی از سودان «در ساعات آینده» انجام خواهد شد، مقابله کرد.

ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، که رهبر واقعی سودان است، صبح شنبه در بیانیه‌ای گفت که نیروهایش تخلیه دیپلمات‌ها و شهروندان بریتانیا، چین، فرانسه و ایالات متحده را تسهیل خواهند کرد. اما چند ساعت بعد، سفارت ایالات متحده در سودان در یک هشدار امنیتی اعلام کرد که «به دلیل وضعیت نامشخص امنیتی در خارطوم و بسته شدن فرودگاه، در حال حاضر انجام عملیات تخلیه خصوصی ایالات متحده توسط دولت ایالات متحده امن نیست. شهروندان.”

سفارت در خصوص حرکت کاروان های احتمالی از خارطوم به سمت شهر بندر سودان افزود: سفارت قادر به کمک به کاروان ها نیست. سفر در هر کاروانی به عهده خودتان است.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت که نمی تواند تخلیه دیپلمات یا شهروند فرانسوی را تایید کند. با نماینده وزارت خارجه بریتانیا نمی توان بلافاصله تماس گرفت.

اظهارات متناقض آخرین نشانه از هرج و مرج و سردرگمی است که در سودان، سومین کشور بزرگ آفریقا، از زمان آغاز جنگ در 15 آوریل بین دو جناح که رهبران آنها برای کنترل بر کشور رقابت می کنند، حاکم شده است. به گفته اتحادیه صنفی پزشکان کشور، از زمان آغاز درگیری بین نیروهای تحت رهبری دو ژنرال که برای کنترل کشور با هم رقابت می کنند، در این درگیری ها حداقل 256 غیرنظامی کشته شده اند و حداقل 1454 نفر زخمی شده اند.

تعداد بی‌شماری از ساکنان خارطوم از شهر، جایی که اجساد در خیابان‌ها صف کشیده‌اند، فرار کرده‌اند تا به حومه‌ها و ایالت‌های امن‌تر پناه ببرند. بیش از 15000 نفر از منطقه غربی دارفور وارد چاد همسایه شده اند و سازمان های بشردوستانه گزارش داده اند که در میان درگیری های بی وقفه قادر به کار نیستند.

مطلب جدید پیشنهادی  نبرد بر سر مواد مخدر سقط جنین

با تداوم درگیری ها برای هشتمین روز، مشخص نیست که چگونه و چه زمانی می توان هرگونه حرکت را سازماندهی کرد. فرودگاه بین‌المللی خارطوم، پایتخت، به دلیل درگیری بسته شده است و جاده‌های سراسر کشور همچنان خطرناک هستند.

بر اساس گزارشی که توسط یک مقام امنیتی منتشر شد، روز جمعه، تیمی از کارشناسان باندهای فرودگاه خارطوم را بازرسی کردند. ارتش سودان که در حال مبارزه با گروه شبه نظامی رقیب «نیروهای پشتیبانی سریع» است، حضور خود را در اطراف فرودگاه افزایش داده است.

چندین کشور هواپیماهای خود را در کشورهای همسایه مستقر کرده اند که در صورت روشن بودن فرودگاه آماده پرواز هستند. طبق یک تخمین، آنها قادر خواهند بود تا 4000 نفر را حمل کنند.

اما هر پرواز داخل و خارج از خارطوم خطرناک است. منطقه اطراف فرودگاه، از جمله مقر نظامی، محل برخی از شدیدترین درگیری ها در هفته گذشته بوده است. و ساکنان می‌گویند که درگیری‌های مسلحانه صبح شنبه در چندین بخش از شهر از جمله در نزدیکی فرودگاه ادامه داشت.

با توجه به اینکه احتمالاً پروازها به کارکنان دیپلماتیک محدود می شود، حداقل در ابتدا، گروه های دیگر در حال برنامه ریزی برای ترک شهر از طریق جاده هستند. سازمان ملل متحد در حال آماده سازی یک کاروان بزرگ برای خروج از روز یکشنبه است و در حال مذاکره برای عبور امن با طرف های درگیر است. مشخص نبود که آیا پرسنل غیر سازمان ملل اجازه خواهند داشت به کاروان ملحق شوند یا خیر.

سفر جاده ای نیز خطرات قابل توجهی را در بر دارد. خارطوم 600 مایلی از مرز مصر و 525 مایلی از بندر سودان فاصله دارد – تقریباً به همان اندازه از شهر نیویورک تا کلمبوس، اوهایو، اما از طریق مناطق مورد مناقشه دو طرف.

مطلب جدید پیشنهادی  نحوه کار سایت گلس در خط مایع چگونه است؟

فوران جنگ در روز جمعه در بزرگراه اصلی جنوب خارطوم که به شهر واد مدنی منتهی می شود، برخی از ساکنان را مجبور به لغو برنامه های فرار از شهر در آن مسیر کرد.

خارجی ها و ثروتمندان سودانی برای کمک به فرار از شهر به شرکت های امنیتی خصوصی روی می آورند، اما خطرات همچنان وجود دارد. در جلسه توجیهی امنیتی گفت که یک کاروان حامل 17 نفر روز جمعه 14 ساعت از شهر سفر کرده بود، اما به منطقه شدیدا مورد مناقشه رسید که در آن درگیری های مسلحانه روز شنبه ادامه داشت.

برای بسیاری، فوری ترین چالش این است که با خیال راحت خانه هایی را که در هفته گذشته در آن پناه گرفته اند، ترک کنند. یکی از مقامات سازمان ملل گفت که یک خودروی دیپلماتیک که به سمت خانه وی در حرکت بود توسط مردان مسلح متوقف شده و همه اشیای قیمتی به سرقت رفته است.

او گفت که وقتی سربازان که با نیروهای پشتیبانی سریع بودند، دیدند که یک غیرنظامی سودانی در خیابان در مرکز خارطوم می دوید، او را به ضرب گلوله کشتند.

یک کاروان آمریکایی نیز در هفته گذشته مورد حمله قرار گرفت و سفیر اتحادیه اروپا در سودان در خانه خود مورد حمله قرار گرفت.

با این حال، برخی از مردم موفق به ترک آن شده اند. ژنرال البرهان گفت که دیپلمات های عربستان سعودی از طریق زمینی به بندر سودان در شرق این کشور تخلیه و به عربستان سعودی منتقل شده اند و انتظار می رود عملیات مشابهی برای شهروندان اردنی نیز انجام شود. وزیر امور خارجه مجارستان روز شنبه اعلام کرد که 14 شهروند مجارستانی و 48 شهروند خارجی که بیشتر آنها اتباع آمریکایی و ایتالیایی هستند از طریق دریا تخلیه شده و راهی مصر شده اند.

مطلب جدید پیشنهادی  آستین از دادن دسترسی اعضای سرویس جوان به داده های طبقه بندی شده دفاع می کند

در حالی که درگیری ها برای هشتمین روز ادامه داشت، سیستم مراقبت های بهداشتی سودان در حال فروپاشی بود و نشانه های اندکی مبنی بر توقف دو جناح متخاصم وجود داشت. بر اساس اعلام انجمن پزشکان، از 78 بیمارستان بزرگ کشور، تنها 55 بیمارستان فعال هستند.

محمد عیسی، دبیرکل انجمن پزشکان آمریکایی سودانی، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در ایالات متحده، در یک مصاحبه تلفنی از خارطوم گفت: «سیستم مراقبت های بهداشتی در شرف فروپاشی است. ما باید راه امنی را برای مجروحان ایجاد کنیم.»

تیراندازی در غروب جمعه متوقف شد و ساکنان را امیدوار کرد که یک استراحت در انتظار است. دکتر عیسی گفت که برای اولین بار توانسته در خانه خود در جنوب خارطوم که درگیری ها ادامه دارد کمی بخوابد.

زیاد طول نکشید.

او صبح شنبه با صدای شلیک اسلحه و ماشین آلات سنگین از خواب بیدار شد. او درباره امیدهای بر باد رفته برای مهلت گفت: «انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

ثابت Méheut از پاریس گزارش می دهد.