فرانسه پروازهای داخلی کوتاه را ممنوع می کند، اما تغییرات زیادی ایجاد نمی کند

هنگامی که دولت فرانسه در این هفته رسما ممنوعیت پروازهای داخلی کوتاه مدت را تصویب کرد، از این اقدام به عنوان مدرکی برای پیشرو بودن فرانسه در سیاست های جاه طلبانه تغییرات آب و هوایی استقبال کرد. اما منتقدان می گویند که تقریباً درباره هیچ چیز هیاهوی زیادی وجود دارد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور آمریکا در پیامی جشن گفت: ما اولین کسی هستیم که این کار را انجام می دهیم در توییتر، که همچنین شامل عکسی بود که روی آن نوشته شده بود “وعده نگه داشته شد” که با جوهر سبز مهر شده بود.

در نگاه اول، به نظر می رسد که این وعده عملی شده است: هر پروازی بین دو شهر که می تواند با قطار کمتر از 2.5 ساعت جایگزین شود، ممنوع است. در کشوری کوچکتر از تگزاس و با شبکه راه آهن پرسرعت گسترده، به نظر می رسد که تعداد زیادی از پروازهای داخلی را رد کند.

اما ظواهر می توانند فریب دهنده باشند.

فرمان رسمی ممنوعیت، که روز سه شنبه منتشر شد، دارای استثنائاتی است.

این فقط برای شهرهایی اعمال می‌شود که با قطار مستقیم متصل می‌شوند که «چند بار در روز» اجرا می‌شود و مسافران را قادر می‌سازد حداقل هشت ساعت را در مقصد خود بگذرانند.

این برای پروازهای اتصال اعمال نمی شود و برای فرودگاه Roissy-Charles de Gaulle پاریس، یکی از شلوغ ترین مراکز مسافربری اروپا، استثنا قائل شده است، به طوری که مسیرهای هوایی بین شارل دوگل و سایر شهرهای فرانسه برقرار خواهد بود.

در نهایت، از آنجایی که حجم قابل توجهی از ترافیک قطارهای سریع السیر کشور از طریق پاریس انجام می شود، تنها تعداد محدودی از شهرهای دورتر از پایتخت دارای خدمات قطار مستقیم بین یکدیگر هستند که قوانین مندرج در این فرمان را برآورده می کند.

مطلب جدید پیشنهادی  سوغات و صنایع دستی زنجان

وقتی همه چیز گفته شد و انجام شد، تنها سه مسیر در واقع قطع می‌شود – مسیرهای بین فرودگاه پاریس-اورلی و شهرهای نانت، بوردو و لیون.

این استثناها برای اطمینان از اینکه خدمات قطار بین دو شهر قبل از غیرقانونی شدن پروازهای بین همان مقاصد به اندازه کافی قوی است. اما برای منتقدان، به هم ریختگی گیج کننده شرایط، این معیار را تا حد زیادی بی دندان کرده است.

Geneviève Laferrère، که مسائل حمل و نقل را برای France Nature Environnement، فدراسیونی از گروه های دفاع از محیط زیست، مدیریت می کند، گفت: “همه هیاهو، برای نه چندان زیاد.”

خانم لافرر اذعان کرد که این ممنوعیت می‌تواند تأثیری «آموزشی» داشته باشد، زیرا مسافران را تشویق می‌کند تا به گزینه‌های جایگزین برای پرواز نگاه کنند. اما او گفت که دولت فرصتی را برای اقدام قوی‌تر از دست داده است و افزود: «محدودیت‌های زیادی وجود دارد که اثربخشی آن از بین رفته است».

ممنوعیت پروازهای داخلی کوتاه بخشی از قانون گسترده ای برای مقابله با تغییرات آب و هوایی بود که در سال 2021 با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای فرانسه به تصویب رسید. دولت آقای ماکرون اخیراً از یک نقشه راه تسریع شده برای کاهش 50 درصدی این نقشه تا سال 2030 در مقایسه با سال 1990 پرده برداری کرده است.

اگرچه این ممنوعیت تنها در این هفته اعمال شد، اما خطوط هوایی از قبل چندین سال آن را دنبال کرده بودند. در سال 2020، در طول همه گیری کووید-19، دولت ایرفرانس را مجبور کرد در ازای دریافت بسته کمک مالی به ارزش میلیاردها یورو، برخی از مسیرها را کاهش دهد. سپس رقبا را از عجله برای پر کردن شکاف منع کرد.

اما اجرای رسمی این ممنوعیت پس از شکایت صنعت خطوط هوایی به کمیسیون اروپا به تعویق افتاد، کمیسیون اروپا در ماه دسامبر برای این قانون چراغ سبز نشان داد. این ممنوعیت حداقل به مدت سه سال اعمال خواهد شد و پس از آن مقامات فرانسوی تأثیر آن را قبل از هر اقدام جدیدی تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

نیکلاس پائولیسن، مدیر اجرایی اتحادیه فرودگاه‌های فرانسه، گفت که صنعت حمل‌ونقل هوایی از تأثیر محدود این ممنوعیت راضی است، اما نگران است که این امر می‌تواند سابقه‌ای برای اقدامات سخت‌تر ایجاد کند.

آقای پائولیسن افزود: «مقابله با پروازهای داخلی مشکل انتشار CO2 حمل و نقل هوایی را حل نمی کند.

بر اساس آمار رسمی، در سال 2019، پروازهای داخلی تنها 4 درصد از انتشار CO2 صنعت حمل و نقل فرانسه را تشکیل می دادند.

Laurent Donceel، مدیر عامل Airlines For Europe، یک گروه لابی صنعتی برای بزرگترین خطوط هوایی ارزان قیمت اروپا، روز چهارشنبه گفت که کشورها باید روی اهداف “ملموس” مانند سوخت پایدار هوانوردی و هواپیماهای الکتریکی و هیدروژنی تمرکز کنند. . وی خاطرنشان کرد که شرکت های هواپیمایی متعهد شده اند تا سال 2050 به انتشار خالص کربن صفر برسند.

آقای دانسل در بیانیه‌ای گفت: «دولت‌ها به جای دنبال کردن ممنوعیت‌های نمادین، باید تلاش خود را برای پیشبرد این راه‌حل‌های واقعی و معنادار به کار گیرند».

اما خانم لافرر، از محیط زیست طبیعت فرانسه، گفت که دولت همچنین باید با کمک به شرکت ملی راه آهن، قیمت بلیط را پایین بیاورد و در زیرساخت های راه آهن سرمایه گذاری بیشتری کند، حمل و نقل ریلی را جذاب تر کند.

علاوه بر این، او گفت، اگر ممنوعیت پروازهای کوتاه مدت فقط فرودگاه‌های فرانسه را تشویق کند که جایگاه‌های بلندتر بیشتری را به فرودگاه‌های بلندمدت تخصیص دهند، «ما مقدار زیادی از CO2 را ذخیره نمی‌کنیم».