فراری نسل کشی رواندا پس از 30 سال فرار دستگیر شد

برای بیش از 20 سال، Fulgence Kayishema، یکی از تحت تعقیب ترین فراریان جهان از نسل کشی رواندا، از مقاماتی که می گویند او کشتن بیش از 2000 توتسی را در جریان قتل عام سازماندهی کرده بود، طفره رفت.

او آزاد بود، در میان پناهندگان در چندین کشور پنهان شد و خود را در پشت نام‌های مستعار مختلف پنهان کرد.

این هفته سرانجام پلیس او را در آفریقای جنوبی دستگیر کرد.

مقامات گفتند که آقای کایشیما، 61 ساله، روز چهارشنبه در یک مزرعه انگور در خارج از کیپ تاون دستگیر شد. یک تیم چند ملیتی، از جمله پلیس آفریقای جنوبی و دادگاه کیفری بین‌المللی سازمان ملل متحد برای رواندا، برای دستگیری او نیاز به تور گسترده‌ای انداختند.

آقای کیشما از زمان اعلام جرم در سال 2001 یکی از تحت تعقیب ترین متهمان فراری دادگاه بوده است. بر خلاف سیاستمداران یا ژنرال های سطح بالا که قبلاً به عنوان طراحان نسل کشی رواندا در سال 1994 تحت تعقیب قرار گرفته بودند، آقای کایشما دست مستقیم در این قتل ها داشت. سرژ برامرتز، دادستان ارشد دادگاه. بر اساس کیفرخواست، آقای کیشما در سال 1994 بازرس ارشد پلیس بود و در کشتار چند روزه غیرنظامیان نظارت و مشارکت داشت.

آقای برامرتز گفت: “او نه تنها در حال سازماندهی و برنامه ریزی بود، بلکه خودش نیز درگیر آن بود.”

آقای Kayishema با اتهامات متعددی برای نسل کشی مواجه است و اکنون به تانزانیا تحویل داده می شود، جایی که دادگاه بین المللی کیفری رواندا محاکمه می کند.

اعتبار…مکانیسم بین المللی باقیمانده برای دادگاه های جنایی، از طریق آسوشیتدپرس

با گسترش کشتار در سراسر رواندا در آوریل 1994، بیش از 2000 زن، کودک و غیرنظامی توتسی مسن به کلیسای پریش نیانگه در کمون کیوومو، در غرب کیگالی، پایتخت، پناه بردند. کلیسای کاتولیک به سرعت توسط شبه نظامیان Hutu Interahamwe محاصره شد. دادستان ها می گویند که افسران پلیس به جای مداخله، به قاتلان کمک کردند که آقای کیشما در راس آن قرار داشت.

مطلب جدید پیشنهادی  ولادیمیر کارا مورزا، فعال اپوزیسیون روسیه کیست؟

دادستان ها گفتند که زمانی که قتل با قمه خیلی طول کشید، گمان می رود که آقای کیشیما بنزینی را تهیه کرده بود که او و دیگران روی کلیسا ریخته بودند، قبل از اینکه نارنجک ها را از پنجره ها بزنند. او و همدستانش بولدوزر را بر فراز کلیسا راندند و هر بازمانده ای را له کردند. اتهامات می گویند سپس او بر حفر گورهای دسته جمعی در محوطه کلیسا نظارت داشت.

آقای برامرتز گفت: “او واقعاً از موقعیت خود برای آماده سازی و ارتکاب آن جنایات عظیم استفاده کرد.”

به گفته دادستان ها، پس از نسل کشی، آقای کیشما مخفی شد و در کمپ هایی در میان افراد آسیب پذیر و آواره زندگی کرد، زیرا روند پناهندگی را در چندین کشور دستکاری می کرد. او در سال 1994 از رواندا گریخت و به همراه خانواده اش به جمهوری دموکراتیک کنگو رفت. او سپس با به دست آوردن هویت یک پناهجوی بوروندی به کشور همسایه تانزانیا رفت و بین دو اردوگاه حرکت کرد.

چندین سال بعد، او و خانواده‌اش به سواحل شرقی آفریقا سفر کردند و به دنبال پناهندگی در موزامبیک شدند و در نهایت در سال 1998 به پادشاهی اسواتینی رسیدند. دهه ها ساخت یک زندگی جدید

برای فرار از مقامات، چندین نام مستعار ایجاد کرد، گذرنامه ها و ویزاهای حداقل چهار هویت شناخته شده برای مقامات، از جمله ملیت مالاویایی را به هم ریخت. این به قدری مؤثر بود که او در همان سال در دو کشور مختلف آفریقای جنوبی و اسواتینی وضعیت پناهندگی گرفت. در زمان دستگیری، او با نام دوناتین نیباسونبا، شهروند بوروندی شناخته می شد.

مطلب جدید پیشنهادی  جهاد اسلامی چیست و چرا اسرائیل آن را هدف قرار می دهد؟

اعتقاد بر این است که شبکه ای از تبعیدیان رواندا حرکت های او را تسهیل کرده اند، به ویژه اعضای نیروهای دفاعی رواندا که اکنون منحل شده اند و نیروهای دموکراتیک برای آزادی رواندا، یک گروه مسلح که متهم به جنایات است. در کیپ تاون، آقای کیشما به عنوان نگهبان در پارکینگ یک مرکز خرید کار می کرد. آقای برامرتز گفت که شرکتی که او در آن کار می کرد متعلق به یکی از این گروه ها بود.

اما این شبکه سقوط او را نیز ثابت خواهد کرد. بازرسان از سوابق تلفنی، صورت‌های مالی و سفرهای برون مرزی برای محدود کردن جستجوی خود استفاده کردند. مقامات با “تکان دادن درخت” نزدیکان و افراد مورد علاقه خود توانستند فراری را به خانه ای ساده و یک اتاقه ای که در آن به عنوان کارگر در مزرعه انگور در پارل زندگی می کرد، یک شهر کوچک تاکستانی در خارج از کیپ تاون، ردیابی کنند. آقای برامرتز گفت.

این عملیات در چند روز گذشته پس از سال‌ها واکنش آهسته آفریقای جنوبی و اسواتینی توسط آقای برامرتز انجام شد.

در یک نمونه، مقامات آفریقای جنوبی گفتند که بر اساس گزارش 2020 آقای برامرتز به شورای امنیت سازمان ملل، نمی توانند اقدامی انجام دهند زیرا به آقای کایشما وضعیت پناهندگی داده شده است. بار دیگر، سوابق آقای کیشما به سادگی ناپدید شد.

با این حال، در 10 ماه گذشته، مقامات آفریقای جنوبی یک تیم 20 نفره را به این پرونده اختصاص دادند. آنها بخشی از ائتلافی بودند که او را ردیابی و بازداشت کردند. مقامات پلیس آفریقای جنوبی می گویند که فرد فراری به دلیل نقض قوانین مهاجرت آفریقای جنوبی با اتهاماتی روبرو خواهد شد.

مطلب جدید پیشنهادی  کرم ضد آفتاب و ضد لک لافارر مدل Oily And Acne-Prone SPF50 حجم 40 میلی

آقای کیشما یکی از چندین مردی بود که به اتهامات مرتبط با قتل عام متهم شدند. برخی دیگر دستگیر شده‌اند، در حالی که حداقل دو نفر کشته شده‌اند. کشیش کلیسا، آتاناس سروبا، به دلیل نقشش در قتل عام در حال گذراندن حبس ابد است، در حالی که یک داروساز به نام گاسپارد کانیاروکیگا در حال گذراندن 30 سال است. فلیسین کابوگا، تاجر ثروتمندی که به مدت 23 سال در حال فرار بود، از سال گذشته محاکمه شده است. آقای کابوگا متهم به تحریک نسل کشی از طریق ایستگاه رادیویی خود و همچنین ارائه تسلیحات و حمایت مالی از شبه نظامیان اینترهاموه است.

آقای برامرتز گفت: “به احتمال زیاد این آخرین دستگیری بزرگ یک فراری توسط ما است.”