غوغا بر سر انفجارها، ترس از اقدام تلافی جویانه روسیه را افزایش می دهد.

یک روز پس از دو انفجار بر فراز کرملین که باعث رگبار اتهامات بین اوکراین و روسیه شد، پایتخت اوکراین روز پنجشنبه برای هرگونه حمله تلافی جویانه آماده شد.

غوغایی که پس از خبر انفجار پهپادها به وجود آمد این نگرانی را ایجاد کرد که مسکو از حادثه روز چهارشنبه برای توجیه تشدید حملات استفاده کند. روسیه با مقصر دانستن اوکراین برای آنچه که سوء قصد علیه رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین نامیده می شود، تصمیم گرفت این حادثه را علنی کند و گفت که این حق را برای خود محفوظ می داند که به انتقام گیری از آن اقدام کند.

اوایل روز پنجشنبه، مشخص نبود چه کسی مسئول این پهپادها بود که به فاصله 15 دقیقه منفجر شدند. سفارت ایالات متحده در کیف اواخر روز چهارشنبه با اشاره به افزایش اخیر حملات در سراسر اوکراین و لفاظی های تحریک آمیز از سوی مسکو، هشدار داد که خطر حملات موشکی روسیه از جمله در پایتخت اوکراین و مناطق اطراف آن وجود دارد.

اوکراین که معمولاً سیاست ابهام عمدی در مورد اینکه آیا مسئول حملات در داخل روسیه بوده است را اعمال می کند، روز چهارشنبه هرگونه مسئولیت در قبال پهپادها را رد کرد و رئیس جمهور ولدیمیر زلنسکی گفت که مسکو این حادثه را برای جلب حمایت عمومی ساخته است.

آقای زلنسکی در میانه یک سفر نادر به خارج از اوکراین بود و اواخر روز چهارشنبه پس از گذراندن یک روز ملاقات با رهبران کشورهای شمال اروپا در فنلاند وارد هلند شد. بنا به گزارش رسانه های هلندی، انتظار می رفت در حالی که در هلند بود، در لاهه سخنرانی کند، از دادگاه کیفری بین المللی بازدید کند و روز پنجشنبه در آمستردام با مارک روته، نخست وزیر این کشور دیدار کند.

مطلب جدید پیشنهادی  سربازان اوکراینی جان خود را به خطر می اندازند تا سلاح ها را از بازار سیاه دور نگه دارند

آقای زلنسکی مدت‌هاست که از پوتین و مقاماتی که به جنگ اوکراین کمک کرده‌اند خواسته است که توسط قوانین بین‌المللی پاسخگو باشند. او و دیگر مقامات اوکراینی پیشنهاد کرده‌اند که رهبران اروپایی برای این منظور دادگاهی تشکیل دهند، دادگاهی که بتواند در کنار دادگاه کیفری بین‌المللی کار کند اما روند طولانی و طاقت‌فرسا تعقیب آن را دور بزند. آقای زلنسکی روز چهارشنبه به چنین دادگاهی اشاره کرد.

او گفت: «ما به پوتین حمله نکردیم. و در مورد سرنوشت رهبر روسیه، او گفت: “ما آن را به دادگاه واگذار می کنیم.”

آماده سازی اوکراین برای یک ضد حمله مورد انتظار برای هفته ها در حال انجام است. میخائیلو پودولیاک، مشاور آقای زلنسکی، روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که روسیه می‌توانست این حمله هواپیمای بدون سرنشین را برای توجیه انجام یک «تحریک تروریستی در مقیاس بزرگ» علیه اوکراین در روزهای آینده ترتیب دهد.

آقای پوتین قرار است در روز سه شنبه، جشن میهن پرستانه اصلی روسیه که به عنوان روز پیروزی شناخته می شود – جشن پیروزی اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم بر آلمان نازی، ریاست رژه نظامی را بر عهده بگیرد.

آژیرهای حمله هوایی که در سه شب از شش شب گذشته در کیف به صدا درآمده بود، اوایل پنجشنبه دوباره به صدا درآمد. حدود ساعت 2:30 بامداد سه بوم بلند شنیده شد. معلوم نشد که صداها مربوط به انفجار سلاح های پدافند هوایی در آسمان است یا موشک هایی که به اهداف برخورد می کنند.

مارک سانتورا، اندرو ای کرامر و یوهانا لمولا گزارش کمک کرد

مطلب جدید پیشنهادی  همه چیز درباره عرق نعناع