طوفان Mawar با بادهای شدید گوام را شلیک می کند و قدرت را از بین می برد

به گفته مقامات، طوفان ماوار بعدازظهر چهارشنبه به سمت گوام خزیده و بادهای طوفانی را به همراه آورد که درختان را شکست و بیشتر قلمرو آمریکا را بدون برق گذاشت.

پیش‌بینی‌کنندگان هشدار دادند که طوفان با قدرت طوفان رده 4، قوی‌ترین طوفان بود که در سال‌های اخیر به جزیره اقیانوس آرام نزدیک شد و ممکن است تا عصر چهارشنبه تشدید شود. اداره برق گوام گفت که شبکه انرژی جزیره تنها به حدود 1000 نفر از تقریباً 52000 مشتری خود انرژی می دهد و برای خدمه تعمیر بسیار خطرناک است که به خارج از خانه بپردازند.

براندون بوکانت، هواشناس سرویس ملی هواشناسی در گوام گفت که ماوار تا نیمه بعدازظهر به طور رسمی به گوام نرسیده بود و ممکن بود جزیره از ضربه مستقیم در امان بماند. وی افزود، اما دیواره چشمی غربی طوفان بر روی جزیره حرکت کرده بود و ساکنان از قبل بادهای طوفانی را احساس می کردند.

به نشانه قدرت طوفان، واحد راداری که تصاویر طوفان را به دفتر آقای بوکونت می فرستد، شکست و بزرگترین درخت خارج از دفتر در مسیر خود سقوط کرد.

حدود 150000 نفری که در گوام زندگی می کنند، جزیره ای به اندازه شیکاگو که در 1500 مایلی شرق فیلیپین قرار دارد، به طوفان های استوایی عادت کرده اند. آخرین طوفان بزرگ، سوپر تایفون پونگسونا، در سال 2002 با نیروی طوفان رده 4 به ساحل آمد و بیش از 700 میلیون دلار خسارت وارد کرد.

در سال های اخیر، به دلیل قوانین ساختمانی قوی تر و هشدارهای پیشرفته، خسارات و تلفات ناشی از طوفان های بزرگ در گوام به حداقل رسیده است. وین چارگوالاف، 45 ساله، که در اداره مسکن دولت محلی کار می‌کند، گفت: در بیشتر موارد، «ما فقط کباب می‌کنیم، خنک می‌شویم، وفق می‌دهیم».

اما از آنجایی که از پونگسونا زمان زیادی می گذرد، “ما یک نسل کامل داریم که هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده است.” “بنابراین کمی تردید در ذهن من رخنه کرد. آیا ما واقعا برای این کار آماده ایم؟»

سرویس هواشناسی در به روز رسانی اعلام کرد که مرکز این طوفان در حدود 40 مایلی شرقی-جنوب شرقی گوام در حدود ساعت 1:30 بعد از ظهر روز چهارشنبه بود. طوفان با سرعت حدود سه مایل در ساعت به سمت شمال غربی حرکت می کرد و انتظار می رفت که تاثیر آن در اوایل عصر به اوج خود برسد.

آقای بوکانت گفت که ماور از قدرت رده 5 ضعیف شده بود، اما حداکثر بادهای پایدار آن هنوز در حدود 140 مایل در ساعت بود که معادل بادهای رده 4 بود. دیواره چشمی جنوبی آن هنوز در ساحل بود، اما این پتانسیل را داشت که بادهای شدیدتری را همراه با باران های سیل آسا به جزیره بیاورد.

او گفت: «قبل از اینکه رادار را از دست بدهیم، آب و هوای واقعاً بد اینجا بود.

رئیس جمهور بایدن سه شنبه شب وضعیت اضطراری برای گوام اعلام کرد و به آژانس های فدرال اجازه داد تا در تلاش های امدادی کمک کنند. تا روز چهارشنبه، جزیره کاملاً در وضعیت اضطراری قرار داشت، با دستور تخلیه، a اخطار سیل ناگهانی و توقف هوانوردی تجاری.

نیروی هوایی در ایمیلی گفت و در پایگاه نیروی هوایی اندرسن در گوام، همه هواپیماها یا قبل از طوفان جزیره را ترک کرده بودند یا در آشیانه ها قرار گرفته بودند.

طوفان های استوایی بسته به اینکه از کجا سرچشمه می گیرند، طوفان یا طوفان نامیده می شوند. طوفان‌هایی که از ماه می تا اکتبر شکل می‌گیرند، طوفان‌های استوایی هستند که در شمال غربی اقیانوس آرام رشد می‌کنند و آسیا را تحت تاثیر قرار می‌دهند. مطالعات می‌گویند که تغییرات آب و هوایی شدت طوفان‌های استوایی و احتمال تخریب را افزایش داده است، زیرا اقیانوس گرم‌تر انرژی بیشتری را فراهم می‌کند که به آنها سوخت می‌دهد.

ماوار، نامی مالزیایی به معنای «رز»، دومین طوفان نام‌گذاری شده در غرب اقیانوس آرام در این فصل است. اولین طوفان استوایی Sanvu در کمتر از دو روز ضعیف شد.

Carlo Sgembelluri Pangelinan، 42 ساله، که خانه های کانتینری را در فروشگاهی در Barrigada Heights، یک محله تپه ای و ثروتمند در نزدیکی فرودگاه بین المللی گوام می فروشد، گفت که تردید دارد طوفان بدتر از هر چیزی باشد که او در آن زندگی کرده است.

با این حال، آقای پانجلینان افزود، با این حال نگران افرادی است که سرپناه کافی ندارند، و حیواناتی که صاحبی برای مراقبت از آنها ندارند، از جمله سگ های ولگرد.

جمعیت جزیره عمدتاً کاتولیک هستند و کلیسای کاتولیک رومی در گوام در پیامی به جمعیت خود در روز چهارشنبه گفت که ترس و اضطراب در جزیره قابل درک است، تا حدی به این دلیل که ابر طوفان پونگسونا “تأثیری غیرقابل حذف” بر جای گذاشته است که هنوز می تواند بیش از 20 سال بعد احساس شود.

در این پیام آمده است: “خوبی وجود دارد که می توان در میان طوفان یافت.” مهربانی و عنایت مردمی که در چنین آزمایش‌هایی ظاهر می‌شود یکی از آنهاست.»

جان یون، ویکتوریا کیم، مک کنا اکسندن و جین یو یانگ گزارش کمک کرد