طرح استاد بزرگ برای تبدیل انبوهی از بچه ها به طرفداران شطرنج

استلا شوارتز، 16 ساله، اوایل سال جاری پس از شنیدن این بازی از برادر بزرگترش، هیو، یک دانش آموز دبیرستانی در سانفرانسیسکو، سوار شطرنج شد. الکس پست، دانشجوی سال اول دانشگاه کلرادو، در ماه فوریه بازی را شروع کرد، پس از اینکه برخی ویدیوهای مربوط به شطرنج در فید تیک توک او ظاهر شد. سپس او تمام برادری خود را به بازی مشغول کرد.

بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان جوان دیگر می‌گویند که آنها نیز اخیراً عادت منظمی در شطرنج پیدا کرده‌اند، اگرچه نمی‌توانند به یاد بیاورند که چگونه شروع شده است. اما با همه حساب ها – از بازیکنان، والدین، معلمان، معیارهای وب سایت – محبوبیت بازی افزایش یافته است.

از اوایل نوامبر، تعداد کاربران فعال روزانه Chess.com، وب‌سایت و برنامه‌ای که بازدیدکنندگان می‌توانند اخبار شطرنج را دریافت کنند، بازی را یاد بگیرند و با یکدیگر و حریفان رایانه‌ای بازی کنند، از 5.4 میلیون به بیش از 11 میلیون افزایش یافته است. به شدت پس از آغاز سال. (در ماه دسامبر Chess.com همچنین گروه Play Magnus را خریداری کرد، شرکتی که توسط مگنوس کارلسن قهرمان شطرنج جهان راه اندازی شده و شامل یک برنامه شطرنج موبایل است.)

بیشترین رشد مربوط به بازیکنان 13 تا 17 ساله بوده است – بر اساس تخمین شرکت از ترافیک، 549000 نفر در ژانویه و فوریه از Chess.com بازدید کردند که بیش از دو برابر تعداد دو ماه قبل از آن بود. دومین گروه سنی سریع در همین بازه زمانی 18 تا 24 سال بود. خانم شوارتز گفت: “این همه هستند، هر روز.” “من دیده ام که مردم در مهمانی ها بازی می کنند.”

ناظران معمولی، و همچنین شطرنج بازان تازه مشتاق، ممکن است این روند را به قرنطینه و بی حوصلگی همه گیر، یا شاید به محبوبیت مینی سریال 2020 نتفلیکس «The Queen’s Gambit» نسبت دهند. اما بی سر و صدا یک نقشه استاد بزرگ نیز در حال باز شدن بود که Chess.com با دقت طراحی کرد تا جذابیت بازی را گسترش دهد و هزاره ها و ژن Z را به پیاده های شطرنج تبدیل کند. آیا آنها شطرنج بازی می کردند یا شطرنج آنها را بازی می کرد؟

اریک آل بست، مدیر اجرایی Chess.com گفت: «همه چیز دقیقاً در دبیرستان، کالج و دبیرستان هدف گذاری شده بود.

او گفت که این استراتژی “بسیار عمدی بود”: حذف تلقی از شطرنج به عنوان یک نبرد طاقت فرسا و هیجان انگیز و در عوض بسته بندی آن در رسانه های اجتماعی به عنوان کمتر ترسناک، سرگرم کننده و حتی خنده دار. مسابقات ارائه شده در Chess.com نیز به بی صبری بازی می کنند. بازی‌های زمان‌دار را می‌توان در طول‌های مختلف بازی کرد: 10 دقیقه، سه دقیقه یا اگر پایان ناپذیر به نظر می‌رسد، یک دقیقه. هنوز خیلی طولانی است؟ از یک مسابقه 30 ثانیه ای لذت ببرید! آقای آل بست می‌گوید گاهی اوقات فقط ورزش برای ورزش است، نه برای بهتر شدن.

مطلب جدید پیشنهادی  چرا کاهش جمعیت چین برای همه مشکل است؟

خیلی زود، قبل از اینکه کسی کاملاً بفهمد چه اتفاقی افتاده است، بازی تمام شد و شطرنج برنده شد. آقای آل بست در مورد رشد آنلاین بازی گفت: «این اتفاق در مدت زمان بسیار کوتاهی به لطف تعداد انگشت شماری از دانه های دیوانه رخ داد.

اتفاق – ویروس کرونا، تبلیغات دهان به دهان، زیبایی آقای کارلسن – نقش مهمی را ایفا کرد. از فوریه 2020 تا فوریه 2021، استفاده از برنامه های Chess.com از حدود 1.5 میلیون کاربر فعال روزانه به حدود 4.5 میلیون افزایش یافت.

Chess.com در پشت صحنه در تلاش بود تا تصویر بازی را تغییر دهد و بازیکنان جدید را جذب کند. این برای تجارت خوب بود. اگرچه این برنامه به کاربران اجازه می دهد تا به صورت رایگان بازی کنند، مدل مالی آن به پرداخت هزینه برای سطوح خدمات متکی است، از 6.99 دلار تا 16.99 دلار در ماه برای ویژگی های اضافی مانند فیلم های آموزشی و تجزیه و تحلیل رایانه ای بازی ها و حرکات بازیکن. استراتژی، به سادگی، تغییر نام شطرنج به عنوان یک سرگرمی خوب قدیمی بود.

آقای آل بست گفت: «وقتی من بچه بودم، شطرنج برای آدم‌های خردسال بود. ما شروع به فروش لذت شطرنج و اجتماع بیش از بازیکنان برتر و اخبار بازیکنان برتر کردیم. در سال 2020، این سایت میزبانی مسابقاتی را با تأثیرگذاران آنلاین آغاز کرد که در شطرنج مهارت خاصی نداشتند اما طرفداران زیادی در بین جوانان داشتند. اینها شامل xQc، پخش کننده و پخش کننده بازی های ویدیویی حرفه ای است. لودویگ، پخش کننده ورزش های الکترونیکی؛ MoistCr1TiKal، یکی دیگر از پخش کنندگان و مفسران. و آقای هیولا، جوان 24 ساله یوتیوب با 147 میلیون مشترک.

Chess.com دانشجویان کالج را برای مدیریت حضور خود در رسانه های اجتماعی استخدام کرد. آقای آل بست گفت که دانش آموزان تشویق شدند که بی احترامی و خنده دار باشند و الگوهای رفتاری ایجاد کنند. یک پست وبلاگ اخیر در این سایت با عنوان “چرا شطرنج بد است” و به عنوان دلیل اصلی، “من همیشه باختم!”

اکانت اینستاگرام این سایت دارای ویدیوهای کوتاه و نامتعارفی است، از جمله ظاهر معمولی مردی ریشو با لباس پیاده سبز پف کرده، که در یک لحظه از روی سیم برق می گذرد. جوکر گرو می گیرد.

خیلی زود، مجموعه ای از شخصیت های شطرنج آنلاین ظهور کردند.

مطلب جدید پیشنهادی  انفجارهای مرگبار ایستگاه پلیس را در پاکستان تخریب کرد

لوی روزمن، 27 ساله، یک استاد بین المللی و یک مفسر سرزنده و کاریزماتیک است که بیشتر با نام GothamChess شناخته می شود. آقای آل بست او را به عنوان “سخنگوی پیامبر شطرنج برای جوانان 14 تا 25 ساله” توصیف کرد. استاد بزرگ GMHikaru 1.91 میلیون دنبال کننده یوتیوب دارد. الکساندرا بوتز، 28 ساله، یکی دیگر از افراد مشهور شطرنج در توییچ و یوتیوب، ادعای خاصی برای شهرت به دست آورد: یک بار، در حین پخش یک مسابقه، به اشتباه ملکه خود را از دست داد و با یک شوک دوست داشتنی و مبهوت کننده واکنش نشان داد که باعث شد این گاف جالب به نظر برسد. از دست دادن تصادفی ملکه خود اکنون با نام Botez Gambit شناخته می شود.

آقای پست، دانشجوی سال اول دانشگاه کلرادو، گفت که در لحظه‌ای که «احساس بی‌حوصلگی» داشت، «مجموعه‌ای از کلیپ‌ها» – ویدیوهای TikTok توسط GothmanChess – جذب او شد.

این در اوایل فوریه بود. اکنون، او هر روز، از جمله گاهی اوقات در کلاس، بازی می کند. و خودش به یک تأثیرگذار شطرنج تبدیل شد. در یک مراسم برادری، او گفت، از یک برادر برادر پرسید: “آیا، آیا تو در شطرنج خوب هستی؟”

آقای پست گفت: “او گفت، “بیا بازی کنیم” و بعد یکی دیگر گفت: “من خوب هستم” و این مانند یک اثر دومینو بود.

Chess.com به کاربران این امکان را می دهد تا با افراد دیگری در سطح مهارت خود یا با برنامه های رایانه ای در سطوح مختلف، از جمله مخالفان هوش مصنوعی که دارای نام و شخصیت هستند و می توانند صریح باشند، بازی کنند.

فابیگی که توسط Chess.com به عنوان یک “لوله کش سخت کوش ایتالیایی آمریکایی” توصیف شده است، یک مبتدی پیشرفته است. بوشی، که به عنوان یک انسان مو بلند با بدن خزنده به تصویر کشیده می شود، در سطح مبتدی بازی می کند و طبق توضیحات Chess.com، “یار دایناسور مورد علاقه همه” است.

اما مادر تمام ربات‌های Chess.com که فقط برای ماه ژانویه معرفی شد، میتنز بود، گربه‌ای شبیه به انیمیشن با چشمان سبز درشت که کمی غمگین به نظر می‌رسند. میتنز توسط Chess.com به عنوان دارای رتبه شطرنج 1 – بدترین – تبلیغ شد. در واقع، میتنز یک قاتل سنگدل با یک رگه سادیستی بود.

میتنز با مهارت های کلاس جهانی ساخته شد و بعید بود که در برابر استادان بزرگ جهان شکست بخورد. دستکش‌ها به آرامی بازی می‌کردند و به نظر می‌رسید که به حریف فرصت می‌داد در حالی که طعنه‌های عجیب و غریب و نفرت‌انگیز می‌گفتند. (“میو، من دستکش شدم، ویرانگر پادشاهان.”)

مایک کلاین، مدیر ارشد شطرنج ChessKid.com، که بخشی از شرکت Chess.com است، گفت: «ما آنقدر قوی کردیم که تقریباً هر بازیکن انسانی در جهان را شکست دهیم، اما نه به سرعت».

مطلب جدید پیشنهادی  خبرگزاری دولتی روسیه می گوید که کارمند سابق سفارت آمریکا در مسکو بازداشت شده است

در ژانویه، 40 میلیون بازی در برابر میتنز انجام شد، که اسلیت در آن زمان در عنوانی با عنوان “ربات گربه شیطانی که روح بازیکنان را نابود می کند” توصیف کرد.

آقای کلاین در حال سفر به کشور بوده است تا مدارس را متقاعد کند که شطرنج را در برنامه درسی قرار دهند. او استدلال می‌کند که شطرنج برای مغز مفید است، اما او اذعان می‌کند که مطالعات علمی که او از آنها استفاده می‌کند و شطرنج را با عملکرد بهتر در تست‌های استاندارد مرتبط می‌کند، «بسیار قدیمی هستند یا گروه کنترل خوبی ندارند یا حجم نمونه به اندازه کافی بزرگ نیستند. “

دکتر مایکل ریچ، دانشیار اطفال در دانشکده پزشکی هاروارد و بنیانگذار آزمایشگاه سلامت دیجیتال، که جنبه های بهداشتی استفاده از فناوری را مطالعه می کند، گفت که آیا شطرنج چیزی ارزشمندتر از سایر بازی های آنلاین ارائه می دهد، مشخص نیست. به گفته او، همه چیز به این بستگی دارد که آیا کسی با صبر و حوصله بازی می کند و یاد می گیرد یا فقط برای هیجان های دیجیتالی سریع.

برخی از معلمان شکایت دارند که شطرنج بیشتر یک ابزار یادگیری است تا حواس پرتی را پرت کند. یک معلم دبیرستانی ناشناس در مورد دانش‌آموزان در پستی در Reddit گفت: «آنها دائماً در سرتاسر مدرسه آن را بازی می‌کنند و کار به جایی رسیده است که هیچ چیزی را نمی‌دهند و منحصراً شطرنج بازی می‌کنند.» موضوع. استاد نوشت: «تنها چیز این است که… همه آنها واقعاً، واقعاً در آن بد هستند؟ آنها کاملاً وحشتناک هستند.»

خانم شوارتز، دانش‌آموز دوم دبیرستان در سانفرانسیسکو، گفت که او به طور کلی از بازی در کلاس اجتناب می‌کرد و این برای مغزش مفید بود. او گفت: «شطرنج یک بازی هوشمندانه است.

مادرش، امیلی استگنر-شوارتز، موافقت کرد. او با اشاره به بازی Candy Crush گفت: «ترجیح می‌دهم که او شطرنج بازی کند تا آن بازی، جواهرات شکن یا Candy Land». او گفت: «شطرنج آنلاین همان چیزی است که پیکلبال برای تنیس است.

پسرش، هیو، دانش‌آموز دبیرستانی، نمی‌توانست به خاطر بیاورد که چه چیزی اوایل امسال در Chess.com بازی کرد – شاید دوستان؟ او گفت: “نمی دانم، عجیب است.” حالا او دو بار در روز بازی می کند. و اگر استراتژی شرکتی برای دستگیری او وجود داشت، آیا واقعاً مهم بود؟

او گفت: «در حال حاضر همه مردم را در رسانه های اجتماعی دستکاری می کنند. “شطرنج بدترین چیزی نیست که بتوان در آن دستکاری کرد.”