سیل “فاجعه بار” در ایتالیا 8 کشته و هزاران بی خانمان برجای گذاشت

مقامات روز چهارشنبه گفتند همزمان با ادامه تلاش‌های امدادی برای کمک به افرادی که در طبقات بالای ساختمان‌ها گیر کرده بودند، سیل گسترده در منطقه امیلیا رومانیا در شمال ایتالیا حداقل هشت نفر را کشت و 5000 نفر دیگر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرد.

به گفته وزیر حفاظت مدنی ایتالیا، نلو موسومچی، برخی از مناطقی که بدترین آسیب دیده‌اند، تقریباً 20 اینچ باران در 36 ساعت دریافت کردند که تقریباً نصف میانگین سالانه است.

او گفت که با در نظر گرفتن این ارقام، “می توانید درک کنید که این بارندگی چقدر قدرتمند بوده است.”

استفانو بوناچینی، رئیس منطقه امیلیا رومانیا، گفت که بارندگی یک “رویداد فاجعه بار بوده است که قبلاً هرگز ثبت نشده است.” معاون او، ایرن پریلو، روز چهارشنبه گفت که تعداد قربانیان به هشت نفر رسیده است.

صحنه های نجات چشمگیر از شهرهای سیل زده در دو روز گذشته بر پخش اخبار سراسری غالب شده است: هلیکوپترها ساکنان را از پشت بام خانه های غوطه ور در آب منتقل می کنند. نیروهای امدادی که از میان آب های بلند می گذرند و افراد مسن را بر روی پشت خود حمل می کنند. داوطلبان در قایق‌های لاستیکی که ساکنان را از خانه‌هایشان منتقل می‌کردند در حالی که وسایل از درهای باز شناور بودند.

مدارس تعطیل شدند، قطارها در منطقه لغو شدند و جاده ها و بزرگراه ها بسته شدند زیرا آب مناطق وسیعی از زمین را فرا گرفت، مزارع زیر آب و برخی شهرها را فرا گرفت.

خانم پریلو گفت که حداقل 23 رودخانه در امیلیا رومانیا – از جمله ساویو، مونتون، سانترنو و لامون – از کناره های خود خارج شده اند و حدود 36 شهر را تحت تاثیر قرار داده اند. در یادداشتی در وب سایت منطقه آمده است که مقامات محلی در حال تلاش برای تخلیه افراد در معرض خطر هستند.

مطلب جدید پیشنهادی  اطلاعات کامل درباره انواع مواد شیمیایی صنعتی - مقالات علمی شیمیکو

پریده آنتولینی، رئیس انجمن زمین‌شناسان امیلیا رومانیا، بارندگی را – که به طور میانگین در کمتر از 48 ساعت تقریباً 8 اینچ در منطقه بود – «بی‌سابقه» خواند.

بارندگی‌های روزهای اخیر به دنبال طوفانی دو هفته پیش بود که منطقه را اشباع کرده بود و بسیاری از سواحل رودخانه‌ها را آسیب رسانده و فرسایش داد.

آقای آنتولینی گفت که طوفان این هفته به ده ها رانش زمین در مناطق تپه ای و جاری شدن سیل شدید در دشت ها منجر شد، در حالی که دریاهای مواج مناطق ساحلی منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. وی خاطرنشان کرد: «در این لحظه، ما با میلیون‌ها خسارت» به خانه‌ها، کشاورزی، پل‌ها و جاده‌ها مواجه هستیم.

او افزود: «کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود. “این یک فاجعه بزرگ بوده است.”

دانشمندان می گویند سیل پدیده پیچیده ای است که دلایل زیادی دارد، از جمله توسعه زمین و شرایط زمین. در حالی که پیوند بحران آب و هوا به یک رویداد سیل نیاز به تجزیه و تحلیل گسترده دارد، تغییرات ناشی از انسان، که در حال حاضر منجر به بارش شدیدتر در بسیاری از طوفان‌ها می‌شود، بخش مهمی از این ترکیب است. اتمسفر گرمتر، آب بیشتری را، چه به صورت باران و چه به صورت برف سنگین زمستانی، نگه می دارد و آزاد می کند.

دانشمندان دریافته‌اند که بارش بارانی که در تابستان 2021 منجر به سیل‌های ویرانگر در آلمان و بلژیک شد، به دلیل گرم شدن کره زمین بسیار محتمل‌تر شده است. کارشناسان می گویند، تغییرات آب و هوایی همچنین احتمالاً باعث تشدید باران های شدید در طول طوفان های متوالی در جنوب شرقی آفریقا در اوایل سال 2022 شده است، اگرچه فقدان داده های آب و هوایی با کیفیت بالا برای این منطقه تعیین میزان آن را دشوار کرده است.

مطلب جدید پیشنهادی  اتحادیه اروپا از یونان می‌خواهد که ویدیوی رها شده مهاجران در دریا را بررسی کند

آقای آنتولینی از انجمن زمین شناسان گفت که رویدادهای شدید آب و هوایی – از جمله بارندگی های شدید – در منطقه او به طور فزاینده ای رایج شده است. او گفت: «مرجعات علمی می‌گویند که ما به سمت تغییرات اقلیمی پیش می‌رویم، بنابراین وقت آن است که درباره اقداماتی که باید انجام دهیم فکر کنیم. ما باید از این موقعیت‌ها درس بگیریم.»

آقای موسومچی، وزیر حفاظت مدنی، گفت که تصمیم برای تخلیه هزاران نفر از مناطق سیل زده اساسا “یک اقدام پیشگیرانه” است.

وی در طی یک مصاحبه رادیویی افزود: «روشن است که شناسایی بسیار دقیق‌تری باید روی سیل‌ها و سیستم‌های هیدرولیک انجام شود تا با تأثیرات مکرر باران‌های شدید که در چند سال گذشته، دوره‌های طولانی را دنبال کرده‌اند مقابله شود. از خشکسالی

او گفت: «روشن است که ما باید رویکردی بسیار متفاوت با آنچه قبلاً به آن عادت کرده بودیم اتخاذ کنیم.

مسابقه اتومبیلرانی فرمول 1 که قرار بود در منطقه امیلیا رومانیا برگزار شود به دلیل باران و جاری شدن سیل لغو شد.

در بیانیه ای که روز چهارشنبه برگزار شد، این تصمیم گرفته شده است زیرا برگزاری ایمن این رویداد برای هواداران، تیم ها و پرسنل ما ممکن نیست و با توجه به شرایطی که با آن مواجه هستیم، این کار درست و مسئولانه است. شهرها و شهرهای منطقه.»

این بیانیه می افزاید: «در این زمان سخت اعمال فشار بیشتر بر مقامات محلی و خدمات اضطراری درست نیست».

باران های شدید روز چهارشنبه در سایر مناطق ایتالیا بارید. خبرگزاری ایتالیایی ANSA گزارش داد که مقامات یکی از شهرهای کوچک نزدیک فلورانس، در مرکز ایتالیا، در حال بررسی طرح‌هایی برای تخلیه جمعیت پس از رانش زمین بودند که دسترسی را قطع کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  دورنمای انتخابات اردوغان با رد شدن یک رقیب ضربه می زند

روز سه شنبه، ونیز، در شمال شرقی ایتالیا، سیستم کنترل سیل خود را فعال کرد، مجموعه ای از دروازه ها، اما این شهر تا کنون تحت تاثیر سیل قرار نگرفته است.

آلویس پاپا، مدیر مرکز پیش بینی جزر و مد در ونیز گفت که مقامات انتظار جزر و مد بالای 43 اینچ را داشتند، “اما بادها تغییر کردند، بنابراین ما کمتر از حد انتظار آب دریافت کردیم.” جزر و مد در ماه مه نادر است، از سال 1872 تنها چهار جزر و مد در این ماه ثبت شده است، آخرین مورد در سال 2019 است.

آقای پاپا گفت که این پنجاهمین بار است که دروازه های سیل از زمانی که در سال 2020 عملیاتی شدند، بالا می روند.

آقای بوناچینی، رئیس منطقه امیلیا-رومانیا، روز چهارشنبه گفت که مقامات “هر کاری که ممکن است انجام می دهند تا به نیازمندان کمک کنند و بدیهی است که به محض فراهم شدن شرایط، دوباره شروع به کار کنند.”

او افزود: «امیلیا رومانیا سرنگون شده است، اما دوباره افزایش خواهد یافت.