سفیر بایدن در اسرائیل، در مرکز طوفان

واشنگتن – توماس آر. نیدس، سفیر ایالات متحده در اسرائیل، به شیوه ای معمولی رنگارنگ در مورد طرح تفرقه افکنانه دولت اسرائیل برای کاهش قدرت قوه قضاییه صحبت می کرد.

مقامات آمریکایی با استفاده از عباراتی مانند ارزش‌های مشترک و ایجاد اجماع به این موضوع با زبان دیپلماتیک محتاطانه پرداخته بودند، به این امید که از واکنش منفی در داخل اسرائیل جلوگیری کنند.

اما هنگامی که از آقای نیدز در طی یک پادکست در ماه فوریه در مورد آن سوال شد، او به استعاره ای جذاب برای انتقال دیدگاه دولت دست یافت.

آقای نیدس گفت: «ما به نخست وزیر می گوییم، همانطور که به بچه هایم می گویم، ترمز را فشار دهید. “آهسته، سعی کنید به یک اجماع دست پیدا کنید، احزاب را دور هم جمع کنید.”

این اظهارات با سرزنش سریع جناح راست اسرائیل مواجه شد، حتی اگر آقای نایدز سیاست رسمی دولت بایدن را بیان می کرد، البته به زبانی به یاد ماندنی ساده.

آمیچای چیکلی، وزیر امور دیاسپورا اسرائیل، چند روز بعد به یک ایستگاه رادیویی عمومی گفت: «خودت ترمز را فشار بده و به کار خودت فکر کن». او گفت که آقای نیدس باید “به دموکراسی ما احترام بگذارد” و نظرات خود را در مورد آن برای خود نگه دارد.

این اپیزود نمونه کوچکی از محیط تحت فشار را ارائه می دهد که در آن آقای نیدز، 62 ساله، به عنوان فرستاده پرزیدنت بایدن به اسرائیل عمل می کند، در زمانی که روابط ایالات متحده و اسرائیل مثل همیشه تیره شده است.

آقای بایدن و نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو در چندین موضوع، از جمله سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها، مهار ایران – و شاید مهم‌تر از همه، طرح ائتلاف راست‌گرای آقای نتانیاهو برای اجازه دادن به پارلمان برای رد دادگاه عالی اختلافات عمده‌ای دارند. با اکثریت تک رای و انتقال قدرت انتخاب قضات از دادگاه ها به سیاستمداران. این پیشنهاد اعتراضاتی را در اسرائیل و حتی هشدارهایی از سوی آقای نتانیاهو و دیگران در مورد احتمال وقوع جنگ داخلی برانگیخته است.

در میانه این آشفتگی، آقای نیدس، یکی از اعضای قدیمی حزب دموکرات است که با تجربه دیپلماتیک کوتاه به این سمت رسید – او افسر سرویس خارجی نیست و قبلاً سفیر نبوده و مستقیماً روی سیاست اسرائیل کار نکرده است. اما مدت زیادی است که روابط شخصی نزدیک با مقامات ارشد دولت بایدن از جمله رئیس جمهور دارد.

آقای نایدز که از اظهار نظر در مورد این مقاله خودداری کرد، مجرای اصلی آقای بایدن برای پیام‌هایی است که اغلب ناخوشایند برای نتانیاهو و معاونان ارشد او هستند. وقتی هفته گذشته خبرنگاری از او پرسید که آیا با آقای نتانیاهو تماس گرفته است تا از او بخواهد که بازنگری قضایی را کنار بگذارد، آقای بایدن پاسخ داد که “من پیامی را از طریق سفیرمان ارائه کردم.” (وقتی این کافی نبود، آقای بایدن یک توصیه عمومی نادر صادر کرد و به خبرنگاران گفت که اسرائیل «نمی‌تواند به این راه ادامه دهد.» آقای نتانیاهو پاسخ داد که اسرائیل تصمیمات خود را خواهد گرفت، «نه بر اساس فشارهای خارجی»، اگرچه او همچنین در مواجهه با فشار داخلی شدید، در نهایت موافقت کرد که این تلاش را متوقف کند.)

ارسال آن پیام نمی تواند راحت باشد. اما دوستان و همکاران می‌گویند که آقای نیدس، یکی از مقامات ارشد سابق وزارت امور خارجه که شغل اجرایی در مورگان استنلی را ترک کرد تا سفیر شود، جذابیت خودپسندی را برای او به ارمغان می‌آورد که او را با افراد با پیشینه‌های مختلف خوشحال می‌کند.

مارتین اس. ایندیک، سفیر ایالات متحده در اسرائیل در دولت کلینتون، گفت: “تام یک حیله گر طبیعی است و می تواند به هر کسی این حس را بدهد که به تازگی با او آشنا شده است.” آقای ایندیک افزود: “ترکیب نفوذ و دسترسی او را کاملاً قدرتمند می کند.”

مهارت‌های مردمی آقای نایدس بیش از آن چیزی که دوستانش می‌گویند در هنگام ورود به اسرائیل در اواخر سال 2021 مورد آزمایش قرار گرفته است. این در یک لحظه سیاسی نسبتاً آرام بود، قبل از بازگشت نتانیاهو به قدرت در دسامبر در رأس راست‌گراترین دولت جهان. تاریخ اسرائیل به طور چشمگیری روابط آمریکا و اسرائیل را ملتهب کرد.

هم برای خوب و هم بد، سبک پرانرژی آقای نیدس می تواند به روشی ساده تر از دیپلمات های شغلی ریسک گریز با کلمات ترجمه شود. همکاران می گویند که این می تواند به او هوای اصالت بدهد. اما به پاکسازی های گاه به گاه نیز نیاز دارد. برای مثال، در ماه فوریه، آقای نیدس در کنفرانسی در اورشلیم گفت که اسرائیلی‌ها «می‌توانند و باید هر کاری که برای مقابله با» برنامه هسته‌ای ایران نیاز دارند انجام دهند، «و ما از آنها حمایت کرده‌ایم».


چگونه خبرنگاران تایمز سیاست را پوشش می دهند ما به خبرنگاران خود متکی هستیم تا ناظران مستقل باشند. بنابراین، در حالی که کارکنان تایمز ممکن است رأی دهند، آنها مجاز به حمایت یا تبلیغات برای نامزدها یا اهداف سیاسی نیستند. این شامل شرکت در راهپیمایی ها یا راهپیمایی ها در حمایت از یک جنبش یا دادن پول یا جمع آوری پول برای هر نامزد سیاسی یا هدف انتخاباتی است.

اما این ایده ضمنی – اینکه آقای نتانیاهو برای حمله به ایران چراغ سبز دارد – سیاست دولت بایدن نیست.

آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه، در پاسخ به سوالی درباره این اظهارات گفت: «من نظرات کاملی را که دوستم تام بیان کرده است ندیده‌ام. او قبل از اینکه اصرار کند که آقای نیدس چیز جدیدی نگفته است، به خبرنگاران گفت: «مطمئنم که آنها قابل توجه بودند، همانطور که معمولا هستند.

در میان طوفان بر سر طرح بازنگری قضایی، آقای نیدس در مصاحبه با رسانه های خبری اسرائیل اشاره کرد که نخست وزیر «بزودی» به واشنگتن دعوت خواهد شد و افزود: «بدون تردید، او به کاخ سفید خواهد آمد. به محض اینکه برنامه های آنها هماهنگ شود.»

چند ساعت بعد در پاسخ به سوالی درباره این احتمال، آقای بایدن گفت: “نه – نه در کوتاه مدت.”

گزارش‌های این سکانس از هر دو کشور نشان می‌دهد که آقای نیدس ممکن است کمی بیش از حد قریب‌الوقوع بودن را بیان کرده باشد و آقای بایدن ممکن است از روی عصبانیت تکان‌دهنده نسبت به نتانیاهو صحبت کرده باشد، اما این اپیزود منعکس کننده هیچ فاصله واقعی بین رئیس‌جمهور و سفیر او نیست. فقط چالش ایفای نقش به عنوان واسطه بین دو رهبر و مدیریت یک رابطه به همان اندازه که پرتنش است مهم است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی در بیانیه ای ایمیلی گفت: «سفیر نایدس یک دیپلمات فوق العاده مؤثر است، تا حدی به دلیل تمایل او برای مستقیم و صریح بودن در صورت نیاز».

همچنین گاهی اوقات تجربه ای پر از دردسر بوده است. ماه گذشته، یک مرد اسرائیلی متهم شد که در بیرون از رستورانی در اورشلیم که در آن آقای نیدس در حال صرف غذا بود حاضر شد و به اطلاعات امنیتی خود گفت که “برای ترور سفیر ایالات متحده فرستاده شده است.”

بیش از یک نفر گفته اند که آقای نیدز در حالی که مسئولیت های خود را جدی می گیرد، آشکارا در مورد وضعیت اسفناک خود شوخی می کند.

“من یک کار عالی داشتم! من پول خوبی به دست می آوردم!» نفتالی بنت، که در زمان ورود آقای نیدس به اورشلیم نخست وزیر بود، گفت که سفیر اغلب به او می گوید. او حس شوخ طبعی خوبی دارد. این تمایل به آرام کردن اوضاع دارد.»

مقامات ارشد اسرائیلی که برای این مقاله مصاحبه کردند، آقای نیدس را ستودند و گفتند که او با ماهرانه یک موقعیت انفجاری را مدیریت کرده است. از آنجایی که او نه تنها به آقای بایدن، بلکه به آقایان سالیوان و بلینکن نیز نزدیک است، اسرائیلی ها می گویند که او را نماینده معتبر دولت بایدن می دانند.

آقای بنت، یکی از سه نخست وزیر اسرائیل که آقای نایدس در کمتر از دو سال با آنها کار کرده است، افزود: “او مرد بزرگی است و توانسته است این رابطه را در این دوران بسیار چالش برانگیز حفظ کند.” من نمی توانم سفیری را به یاد بیاورم که مجبور شده از چنین ترن هوایی در اسرائیل عبور کند – دولت های مختلف، نخست وزیران مختلف و سیاست های متفاوت.

در یک اقدام قابل توجه، آقای نیدز بلافاصله پس از انتصابش برای ایجاد رابطه کاری با ران درمر، سفیر اسرائیل در واشنگتن در دوره قبلی نتانیاهو، اقداماتی را انجام داد. مقامات دولت اوباما از آقای درمر به خاطر اینکه از نظر آنها بالفعل متحد جمهوریخواهان بود، خشمگین بودند. با توجه به اینکه آقای درمر یکی از نزدیکترین افراد مورد اعتماد نتانیاهو است، برخی از افراد آشنا به این موضوع گفتند که رویکرد آقای نیدس که برخی از دموکرات ها را رتبه بندی کرد، حکمت استراتژیک را نشان داد.

همچنین در اسرائیل غافل نشد که آقای نیدس با آقای نتانیاهو تماس گرفت و در عرض چند دقیقه از پیروزی در انتخابات نوامبر به او تبریک گفت.

در پشت صحنه، آقای نیدس اغلب با مقامات فلسطینی صحبت می کند و از برخی از منافع فلسطین دفاع می کند. مقامات اسرائیلی می گویند که اصرار او برای افتتاح اخیر آنها بر روی پل آلنبی تقریباً تمام وقت، گذرگاهی کلیدی از کرانه باختری به اردن که مدت ها تنها به صورت محدود عمل می کرد، بسیار مهم بود و باعث ناامیدی شدید فلسطینیان شد. آقای نیدس نیمه شب نوامبر از گذرگاه بازدید کرد برای برجسته کردن ارزش افزایش ساعات آن.

آقای نیدز که در دولوث، مین. به دنیا آمد، در یک خانواده یهودی سکولار و لیبرال بزرگ شد. پدرش، آرنولد نیدس، رئیس معبد اسرائیل و فدراسیون یهودیان دولوت بود.

توماس نایدز شروع سیاسی خود را به عنوان یک دانشجوی کالج آغاز کرد و برای معاون رئیس جمهور والتر موندل کار کرد و به عنوان دستیار ارشد در کنگره و به عنوان رئیس دفتر نماینده تجاری بیل کلینتون در ایالات متحده، میکی کانتور، کار کرد.

او پیش از بازگشت به دولت در دوره اوباما به عنوان معاون وزیر امور خارجه در امور مدیریت، یکی از مشاغل مهم این وزارتخانه، در دوره هیلاری کلینتون، به سمت یک شغل بانکداری سرمایه گذاری رفت و به عنوان یک مدیر ارشد در مورگان استنلی تبدیل شد. آقای نایدز یک رئیس ستاد بالقوه خانم کلینتون بود که در انتخابات ریاست جمهوری 2016 پیروز شد. وقتی این اتفاق نیفتاد، او به عنوان مدیر عامل و نایب رئیس به مورگان استنلی بازگشت.

همسر او، ویرجینیا موزلی، مدیر ارشد تحریریه در CNN است.

در تلاش برای نشان دادن خود به عنوان یک فرستاده پرانرژی، آقای نیدس مرتباً ویدئوهای ساده و غالباً طنزآمیز – و گاه گاه گیج کننده – از جلسات و فعالیت های خود در سراسر اسرائیل منتشر می کند.

به ویژه، او به دلیل پیام هفتگی خود در آستانه روز سبت یهودی، زمانی که برای پیروان “شابات شالوم” آرزو می کند، شناخته شده است. در یک ویدیو، او پیدا می شود کلوچه پختن برای پوریم، تعطیلات یهودیان. در دیگری، او است زدن توپ بیسبال.

جمعه گذشته، او اولین فروشگاه زنجیره ای آمریکایی را در اسرائیل آغاز کرد یک توییت با اعلام، “اوه، بهشت ​​را برای 7-11 متشکرم” و یک ویدیوی همراه که در آن او با خوشحالی یک Slurpee را می خورد.

پاتریک کینگزلی در تهیه گزارش از اورشلیم شرکت کرد.