سربازان پشت لژیون روسیه آزاد چه کسانی هستند؟

جنگجویانی که مسئولیت حمله نادری را بر فراز مرز اوکراین در منطقه بلگورود روسیه بر عهده گرفته اند، اعضای یک واحد داوطلبانه متشکل از شهروندان روسی هستند که با نیروهای اوکراینی علیه کشور خود می جنگند.

لژیون روسیه آزاد، به عنوان واحد داوطلب نامیده می شود، در اوت گذشته ایجاد شد تا راهی برای روس های مخالف جنگ کرملین در اوکراین فراهم کند تا سلاح به دست بگیرند و در کنار اوکراینی ها بجنگند. نبرد توسط این داوطلبان روسی ضد کرملین بیشتر به خطوط مقدم در اوکراین، عمدتاً در باخموت و اطراف آن محدود شده است.

این هفته زمانی تغییر کرد که این گروه اعلام کرد که جنگنده‌هایش به همراه روس‌های گروه دیگری به نام سپاه داوطلب روسیه از مرز عبور کرده و چندین شهرک را در داخل روسیه «آزادسازی» کرده‌اند. روز سه‌شنبه، لژیون روسیه آزاد اعلام کرد که درگیری‌ها در منطقه بلگورود ادامه دارد، اگرچه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد همه جنگجویان کشته نشده‌اند به اوکراین عقب رانده شده‌اند.

یکی از جنگنده‌های روسی که از علامت تماس سزار استفاده می‌کند و در این عملیات شرکت کرده است، در متنی می‌گوید: «این اولین عملیات لژیون در خاک روسیه است و در آینده، مقیاس اقدامات ما فقط افزایش خواهد یافت. پیام

سزار، که 50 ساله است و در لژیون روسیه آزاد است، به سوالاتی که از طریق یک مسئول مطبوعاتی گروه سپاه داوطلب روسیه که مدعی بود در عملیات این هفته به لژیون روسیه آزاد پیوسته است، مسئولیت تهاجم قبلی محدودتر به روسیه در ماه مارس را بر عهده گرفت.

دخالت ارتش اوکراین در این عملیات مشخص نیست. لژیون روسیه آزاد زیر چتر لژیون بین المللی اوکراین، یک نیروی رزمی که شامل واحدهایی متشکل از داوطلبان آمریکایی و انگلیسی، و همچنین بلاروس ها، گرجی ها و دیگران است، فعالیت می کند. این توسط نیروهای مسلح اوکراین نظارت می شود و توسط افسران اوکراینی فرماندهی می شود.

یک مقام ارشد اوکراینی که به شرط فاش نشدن نامش برای فاش کردن جزئیات این ماموریت در داخل روسیه صحبت کرد، گفت که ارتش اوکراین عمدتاً در نقش پشتیبانی عمل می کند و از مرز اوکراین در منطقه در صورت حمله متقابل روسیه محافظت می کند. این مقام گفت که هیچ جنگنده اوکراینی وارد خاک روسیه نشده است.

به گفته این مقام مسئول، در یگان هایی که در این عملیات شرکت کردند، تلفات وارد شد، اما به اندازه ای نبود که بر آمادگی رزمی آنها تأثیر بگذارد. این مقام اطلاعات بیشتری ارائه نکرد.

تا همین اواخر، لژیون روسیه آزاد مورد توجه اندکی قرار می گرفت، تا حدی برای محافظت از سربازان و خانواده های آنها در برابر اقدامات تلافی جویانه توسط روسیه، و همچنین به دلیل بی میلی اوکراین برای برجسته کردن سوء استفاده های سربازانی که کشورشان تعداد زیادی اوکراینی را کشته بود.

مقامات گفتند که صدها روس در خط مقدم در شرق اوکراین مستقر شده اند، اما ارتش اوکراین دقیقاً تعداد روس ها را در طرف اوکراینی فاش نکرده است.

انگیزه های روس هایی که برای اوکراین می جنگند متفاوت است. در مصاحبه‌هایی که در اوایل سال جاری انجام شد، برخی گفتند که در زمان شروع جنگ در اوکراین زندگی می‌کردند و احساس می‌کردند که باید از وطن خود دفاع کنند. دیگران، اغلب بدون تجربه نظامی، پس از شروع جنگ وارد اوکراین شدند و برای جنگ ثبت نام کردند.

سربازان روسی گفتند که پیوستن به آن آسان نیست. پس از پر کردن یک برنامه دقیق، آنها تحت چندین دور بررسی پس‌زمینه قرار می‌گیرند و پلی‌گراف می‌گیرند. بی اعتمادی در میان اوکراینی ها زیاد است. مقامات اوکراینی گفتند که چندین تلاش از سوی عوامل اطلاعاتی روسیه برای نفوذ به لژیون روسیه آزاد صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه گفت که جنگنده ها عقب رانده شده و تعداد زیادی کشته شده اند.

اما سزار گفت که درگیری در طول روز در روز سه شنبه ادامه داشت و یک گروهان پیاده روسی از بین رفته است. ادعاهای او را نمی توان به طور مستقل تأیید کرد. این مقام ارشد اوکراینی گفت که ارتش منتظر تایید، از جمله ویدئویی از پهپادها، درباره سرنوشت شرکت پیاده روسی است.

هدف از عملیاتی که دیروز آغاز شد، ایجاد منطقه غیرنظامی بین روسیه و اوکراین، از بین بردن جنگجویان خدمت به رژیم پوتین و نشان دادن به مردم روسیه مبنی بر امکان ایجاد مقاومت و مبارزه با رژیم پوتین بود. در داخل روسیه، سزار نوشت. “این اهداف با موفقیت محقق شد.”