رهبری بنیاد به افتخار پدر جاستین ترودو استعفا داد

یک بنیاد بزرگداشت پدر جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز سه شنبه اعلام کرد که هیئت مدیره و مدیر اجرایی آن پس از طوفان سیاسی به دلیل افشای اطلاعات افشا شده مبنی بر برنامه ریزی چین برای مداخله در انتخابات کانادا، استعفا داده است.

درز درز منتشر شده در فوریه در گلوب اند میل، روزنامه تورنتو، چین را متهم کرد که در پشت تعهد 200000 دلاری کانادا به بنیاد پیر الیوت ترودو در سال 2016 است، اما این بنیاد را به آگاهی از دخالت چین متهم نکرد.

این بنیاد که هیچ وابستگی به نخست وزیر کنونی ندارد، در ماه مارس اعلام کرد که بخشی از کمک مالی را که در واقع دریافت کرده است پس می‌دهد و گفت: «ما نمی‌توانیم هیچ کمکی را که ممکن است توسط یک دولت خارجی حمایت شده باشد و آگاهانه آن را نپذیرفته نگه داریم. این کار را بکن.»

با این حال، بازگرداندن این کمک مالی، انتقاد رقبای سیاسی آقای ترودو مبنی بر اینکه این بنیاد به ابزاری برای نفوذ برای دولت چین تبدیل شده است، فرونشانده است.

روز دوشنبه، این بنیاد در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیئت مدیره و رئیس‌جمهور و رئیس اجرائیه، که در زمان پذیرش این کمک مالی در این سمت نبودند، تصمیم گرفتند از سمت خود کناره‌گیری کنند زیرا «جو سیاسی پیرامون کمک‌های دریافتی بنیاد در سال 2016 بود. فشار زیادی بر مدیریت و هیئت مدیره داوطلبان بنیاد و همچنین کارکنان و جامعه ما وارد کرده است.»

وی افزود: شرایط ایجاد شده بر اثر سیاسی شدن بنیاد، ادامه وضعیت موجود را غیرممکن کرده است.

هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه نخست وزیر فعلی از کمک مالی سال 2016 مطلع بوده است وجود ندارد. نخست وزیر زمانی که در سال 2008 وارد عرصه سیاست شد، روابط خود را با این بنیاد که عمدتاً به نام پدرش بورسیه می دهد، قطع کرد.

آقای ترودو روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: “بنیاد ترودو بنیادی است که من مطلقاً هیچ تلاقی با آن ندارم.” وی افزود: دیدن سطح مسمومیت و دوقطبی سیاسی که این روزها در کشور ما وجود دارد مایه شرمساری است. اما من مطمئن هستم که بنیاد ترودو می‌تواند تضمین کند که تحقیقات در زمینه مطالعات اجتماعی و علوم انسانی در بالاترین سطوح در سراسر موسسات دانشگاهی کانادا برای سال‌های آینده ادامه خواهد داشت.»

در فوریه، گلوب اند میل گزارش داد که بنیاد پیر الیوت ترودو در سال 2016 تعهدی 200000 دلاری کانادایی دریافت کرده است که توسط دو تاجر ثروتمند چینی به دستور یک دیپلمات چینی انجام شده است. این روزنامه با استناد به بخشی از یک فایل ضبط شده فاش شده توسط سرویس اطلاعات امنیتی کانادا، گفت که این دیپلمات گفته است که دولت چین به عنوان بخشی از آنچه تلاش برای تأثیرگذاری بر نخست وزیر جاستین ترودو توصیف می کند، پول این دو نفر را بازپرداخت می کند.

حساب موجود در مقاله مربوط به دخالت دولت چین هرگز تأیید نشده است.

این گزارش یکی از مجموعه‌هایی بود که بر اساس افشاگری‌های اطلاعاتی، که بیشتر آن‌ها شامل ادعاهای مداخله سیاسی بود، در اواسط فوریه در روزنامه منتشر شد و بعداً در گلوبال نیوز، یک پخش کننده کانادایی منتشر شد.

انتقادات از این بنیاد حدود یک ماه پیش شدت گرفت، زمانی که آقای ترودو دیوید جانستون را به بررسی اتهامات مربوط به مداخله نادرست چین منصوب کرد. آقای جانستون یک دانشگاهی سابق است و زمانی فرماندار کل کانادا بود که به عنوان نماینده ملکه الیزابت به عنوان رئیس دولت این کشور فعالیت می کرد. او همچنین زمانی عضو هیئت مدیره بنیاد ترودو بود، واقعیتی که برخی از محافظه‌کاران استدلال می‌کردند که او را برای رهبری تحقیقات ناتوان می‌کرد.

این بنیاد گفت که سه مدیر تا زمانی که هیئت مدیره و رئیس جدید پیدا شود، به وظایف خود به عنوان سرپرست ادامه خواهند داد.

بر اساس گزارش گلوب اند میل، این کمک مالی بخشی از تعهد 1 میلیون دلاری کانادایی بود که ظاهراً توسط چین برای افزایش نفوذ پذیرفته شده بود. باقیمانده شامل 750000 دلار برای بورسیه تحصیلی در دانشکده حقوق دانشگاه مونترال، “به منظور گرامیداشت یاد و رهبری” پیر ترودو بود که روابط دیپلماتیک بین کانادا و چین را در سال 1970 باز کرد.

50000 دلار دیگر قرار بود برای مجسمه آقای ترودو به دانشگاه برود که هرگز نصب نشد.

آقای ترودو بزرگتر قبل از ورود به سیاست یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده حقوق بود.

سوفی لانگلویس، سخنگوی دانشگاه گفت که 550000 دلار کانادا از مبلغ تعهد شده دریافت کرده است.

او در ایمیلی نوشت: «ما در واقع همه گزینه‌های خود را با توجه به اطلاعات جدید در نظر می‌گیریم.

بر اساس گزارش‌های گلوب اند میل و گلوبال نیوز، تمرکز گزارش‌های اطلاعاتی فاش شده، دخالت چین در انتخابات فدرال 2019 و 2021 است. گزارش ها حاکی از آن است که دولت چین می خواست اطمینان حاصل کند که حزب لیبرال آقای ترودو حزب محافظه کار را که آن را خصمانه تر با پکن می دانست، شکست دهد. چندین بررسی دولتی به این نتیجه رسیده اند که نفوذ خارجی نتیجه هیچ یک از این رای ها را تغییر نداده است.

اپوزیسیون محافظه کار بارها خواستار تحقیقات عمومی شده است، اقدامی که آقای ترودو آن را غیرضروری خوانده است. با این حال، او قول داد که اگر آقای جانستون این اقدام را توصیه کند، یکی را برگزار خواهد کرد.

روز دوشنبه، پیر پولیور، رهبر حزب محافظه کار، خواستار تحقیقات بیشتر شد. آقای پولیور در توییتر نوشت: «ما باید در مورد بنیاد ترودو که توسط پکن تأمین مالی شده است، تحقیق کنیم. ما باید بدانیم چه کسی ثروتمند شده است. چه کسی در نتیجه کمک مالی به بنیاد ترودو دستمزد گرفت و از جاستین ترودو امتیاز و قدرت گرفت.