رای آلبرتا سیاست راست افراطی به سبک آمریکایی را آزمایش خواهد کرد

رأی دهندگان در آلبرتا، مرکز سیاست محافظه کار در کانادا، روز دوشنبه یک دولت استانی جدید را انتخاب خواهند کرد.

قبل از همه‌گیری، به نظر می‌رسید که حزب محافظه‌کار متحد حاکم قدرت را در دست دارد. اما سال گذشته، تظاهرات بزرگ و خشمگین علیه محدودیت‌های همه‌گیر و علیه دستورات واکسن به کاروان کامیون‌داران در استان کمک کرد.

این کاروان به سمت شرق گسترش یافت و اتاوا، پایتخت کانادا را فلج کرد و گذرگاه های حیاتی با ایالات متحده، از جمله پلی که دیترویت و ویندزور، انتاریو را به هم متصل می کند، مسدود کرد و میلیاردها دلار تجارت را مختل کرد.

گروه کوچکی از محافظه کاران اجتماعی در درون محافظه کاران متحد رهبر خود را برکنار کردند. جیسون کنی، پس از اینکه دولت از لغو اقدامات همه گیر خودداری کرد، به نخست وزیری خود پایان داد.

حزب، آقای کنی را با دانیل اسمیت، مجری سابق برنامه گفتگوی رادیویی راست افراطی و ستون نویس روزنامه که مستعد اظهار نظرهای تحریک آمیز بود، جایگزین کرد. او افرادی را که علیه کووید-19 واکسینه شده بودند با حامیان هیتلر مقایسه کرد.

خانم اسمیت همچنین دوست دارد از سیاستمداران راستگرای ایالات متحده تمجید کند، به عنوان مثال، فرماندار فلوریدا، ران دیسانتیس، یک جمهوریخواه که برای ریاست جمهوری نامزد می شود، قهرمان خود می خواند.

او همچنین ایده هایی را مطرح کرده است که اکثر کانادایی ها هرگز از آنها حمایت نمی کنند، مانند دریافت هزینه برای مراقبت های بهداشتی عمومی.

جانت براون، که یک شرکت نظرسنجی مستقر در کلگری، بزرگترین شهر آلبرتا را اداره می کند، گفت: «اگر کسی غیر از دانیل اسمیت رهبری UCP را بر عهده داشت، این رقابت نزدیکی نخواهد بود.

دموکرات‌های نوین تحت حمایت کارگری توسط راشل نوتلی، وکیلی رهبری می‌شود که به دنبال هدایت حزب به دومین پیروزی ناراحت‌کننده در استان در سال‌های اخیر است.

در سال 2015، او برای اولین بار در تاریخ آلبرتا، دموکرات‌های جدید را به قدرت رساند که بخشی از آن به لطف تقسیم جنبش محافظه‌کار به دو حزب متخاصم بود.

این پیروزی خیره کننده رشته ای از دولت های محافظه کار را که مربوط به دوران رکود بزرگ بودند، شکست. اما پیروزی او با سقوط قیمت نفت مصادف شد که اقتصاد استان را تحت تأثیر قرار داد. محبوبیت خانم نتلی کاهش یافت و محافظه کاران متحد در سال 2019 قدرت را به دست گرفتند.

مردم آلبرت به نمایندگان محلی در مجلس قانونگذاری استان رای می دهند و حزبی که بیشترین کرسی ها را به دست آورد، دولت را تشکیل می دهد و رهبر آن نخست وزیر می شود.

نظرسنجی ها نشان می دهد که حمایت خانم اسمیت عمدتاً در مناطق روستایی استان است، در حالی که مسیر خانم نوتلی برای پیروزی احتمالاً از طریق مراکز شهری آلبرتا، از جمله دو شهر بزرگ آن، ادمونتون و کلگری خواهد بود.

ادمونتون، مرکز استان و شهری با حضور گسترده اتحادیه‌ها، احتمالاً از دموکرات‌های جدید حمایت می‌کند.

این می تواند کلگری را که عموماً گرایش محافظه کارانه تری دارد، به یک عامل تعیین کننده تبدیل کند. کلگری همچنین دارای جمعیت قومی رو به رشدی است، به ویژه مهاجران از جنوب آسیا، و خانم اسمیت به دلیل برخی اظهارات افراطی او، مورد پسند بسیاری از این رای دهندگان نیست.

مطلب جدید پیشنهادی  چگونه سقف قیمت نفت G7 به کاهش درآمد روسیه کمک کرده است

اگر برند محافظه‌کاری خانم اسمیت نتواند حزبش را در محافظه‌کارترین استان کانادا به دفتر بازگرداند، حزب محافظه‌کار فدرال کانادا ممکن است نیاز به تجدیدنظر در استراتژی خود داشته باشد، زیرا آماده می‌شود تا نخست‌وزیر جاستین ترودو و حزب لیبرال او را در انتخابات ملی بعدی رویارویی کند. انتخابات

محافظه کاران فدرال همچنین رهبر حزب را در طول همه گیری همه گیر با یک سیاستمدار جناح راست مبارز، پیر پویلیور، جایگزین کردند، که از معترضان کاروان کامیون به اتاوا، پایتخت، با قهوه و دونات استقبال کرد. آقای پولیور تمایل خانم اسمیت به ترویج مواضع تحریک آمیز را دارد.

دوان برات، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه مونت رویال در کلگری، گفت که حتی یک پیروزی کم برای خانم اسمیت در واقع می تواند یک باخت باشد، اگر به معنای کمتر شدن کرسی های محافظه کار در مجلس استانی باشد.

او گفت که در آن سناریو، خانم اسمیت می تواند موقعیت خود را به عنوان نخست وزیر و رهبر حزب ضعیف ببیند و بسیاری از سیاست هایی که او ترویج می کند کنار گذاشته شود.

او گفت: “اگر ببازد، رفته است.” “اگر او برنده شود، فکر می کنم او هنوز رفته است.”