رئیس جمهور اکوادور کنگره را در بحبوحه محاکمه استیضاح منحل کرد

گیلرمو لاسو، رئیس‌جمهور اکوادور، مجلس ملی این کشور را به رهبری مخالفان روز چهارشنبه منحل کرد، اقدامی شدید در حالی که رهبر جناح راست به دلیل اتهامات اختلاس با روند استیضاح روبرو شد.

قانون اساسی که قبلاً هرگز مورد استفاده قرار نگرفته بود، به رئیس جمهور این امکان را می دهد که تا زمان برگزاری انتخابات جدید، با فرمان حکومت کند و لحظه ای از آشفتگی سیاسی فوق العاده را برای کشور 18 میلیونی که در حال حاضر در آشوب است، رقم بزند.

اکوادور مدت‌ها پناهگاه نسبتاً امنی در این منطقه بوده است، اما در سال‌های اخیر شاهد افزایش خشونت‌ها و افزایش سرسام‌آور قتل‌ها بوده است، زیرا گروه‌های قاچاق مواد مخدر قدرتمندتر برای قلمرو می‌جنگند.

قانونگذاران اپوزیسیون آقای لاسو را متهم کردند که در قرارداد بین یک شرکت کشتیرانی دولتی و یک شرکت نفتکش که به وعده‌هایش عمل نمی‌کرد، چشم‌هایش را بر بی‌نظمی‌ها و اختلاس بسته است. دادگاه قانون اساسی کشور بعداً اتهام اختلاس علیه رئیس جمهور را تأیید کرد اما دو اتهام رشوه خواری را رد کرد.

هفته گذشته، مجلس ملی به آغاز جلسات استیضاح رای داد، اما پس از انحلال کنگره توسط آقای لاسو، تمامی رسیدگی ها به طور دائم متوقف شد.

رئیس جمهور بارها این اتهامات را رد کرد و اشاره کرد که این قرارداد قبل از روی کار آمدن وی امضا شده است.

آقای لاسو روز سه شنبه در شهادت استیضاح خود گفت: «دادستان های این دادگاه اذعان کرده اند که چیزی ندارند. “این تحقیق سیاسی است.”

وی افزود: «این برای حفظ ریاست جمهوری نیست، بلکه برای حفظ یک دموکراسی کارآمد است.»

مطلب جدید پیشنهادی  جلسه سه شنبه شما: چین به نظرات سفیر پاسخ می دهد

از زمان روی کار آمدن آقای لاسو در سال 2021، این دومین باری است که اپوزیسیون تلاش می کند تا از ریاست جمهوری برکنار شود.

او با انتقادات و درخواست های فزاینده ای برای حذف خود از گروه های جامعه مدنی در مواجهه با نرخ فزاینده جنایت، اخاذی، آدم ربایی و سرقت مواجه شده است. باندها برای کنترل مسیرهای مواد مخدر می‌جنگند و کنترل بیشتری بر زندان‌های کشور به دست آورده‌اند که منجر به شورش‌ها و قتل‌عام‌های متعدد زندان‌ها در سه سال گذشته شده است.

برای هفته‌ها، رئیس‌جمهور و کنگره درگیر یک بازی حاشیه‌نشینی بودند و قانون‌گذاران با تهدید به انحلال کنگره و برگزاری انتخابات جدید، قانون‌گذاران را تهدید به استیضاح و برکناری کردند.

این سازوکار در سال 2008 به عنوان ابزاری برای پایان دادن به بن بست بین ریاست جمهوری و قوه مقننه در قانون اساسی نوشته شد. اما تاکنون هیچ رئیس‌جمهوری آن را تصویب نکرده است.

اکنون، با کاهش شدید محبوبیت، در برخی موارد زیر 20 درصد، آقای لاسو باید برای انتخابات ریاست جمهوری و قانونگذاری جدید دعوت کند و در این میان با فرمان حکومت خواهد کرد. رئیس جمهور جدید منتخب و مجلس ملی پس از آن به مدت دو سال، تا پایان دوره اصلی در سال 2025، حکومت خواهند کرد.

آریانا تانکا، دانشمند علوم سیاسی اکوادوری، گفت که انحلال کنگره ثبات موقتی را برای کشور فراهم می کند که به آقای لاسو اجازه می دهد قوانین را بدون بن بست تصویب کند و به احزاب سیاسی فرصت “بازنشانی” را می دهد.

اما همچنین تهدیدی برای تضعیف دموکراسی کشور است. مائوریسیو آلارکون سالوادور، مدیر بخش شفافیت بین‌الملل در اکوادور، گفت که درخواست یک رئیس دولت برای انتخابات جدید در دموکراسی‌های پارلمانی رایج است، اما مشابهی با سایر دموکراسی‌های ریاست جمهوری در آمریکای لاتین ندارد.

مطلب جدید پیشنهادی  بورکینافاسو می گوید مردانی با لباس نظامی دست کم 60 نفر را کشته اند

او گفت: «دیدن یک رئیس‌جمهور که مجلس را تعطیل می‌کند و قدرت مقننه را به صورت موقت در اختیار می‌گیرد، بدون شک ضربه‌ای به دموکراسی است. و مهمتر از همه به سیستم کنترل و تعادلی که باید در هر دموکراسی در جهان وجود داشته باشد.»

تصمیم آقای لاسو در بحبوحه تحولات منطقه اتخاذ شد. در دسامبر، رئیس‌جمهور پرو تلاش کرد کنگره را منحل کند – در این مورد، اقدامی غیرقانونی که منجر به عزل و دستگیری او و سپس اعتراضات گسترده‌ای شد که ده‌ها نفر را کشت.

در ژانویه، حامیان ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور سابق برزیل به ساختمان های دولتی در پایتخت یورش بردند و استدلال کردند که در انتخابات نوامبر که در آن او شکست خورده بود تقلب شده بود.

ویل فریمن، همکار مطالعات آمریکای لاتین در شورای روابط خارجی، گفت که تصمیم آقای لاسو برای دور زدن قانونگذاران – احتمالاً – برای او خوب است.

او گفت: «اگر او در حال حاضر بسیار نامحبوب است، من می‌توانم ببینم که شش ماه حکومت با فرمان واقعاً محبوبیت او را افزایش می‌دهد، اگر بتواند به سرعت کاری در مورد بحران‌های دوگانه جنایت، گرسنگی و فقر انجام دهد.» اگرچه، با توجه به سوابق او، این یک اگر بزرگ است.

خوزه ماریا لئون کابررا گزارش کمک کرد