دیپلمات های آمریکایی در سودان گذرنامه ها را خرد کردند و سودانی ها را سرگردان کردند

در روزهای پرخاشگرانه قبل از اینکه دیپلمات های آمریکایی ماه گذشته سفارت خود را در خارطوم در تاریکی با هلیکوپتر تخلیه کنند، یک وظیفه حیاتی باقی مانده بود.

مقامات و شاهدان عینی گفتند که مقامات آمریکایی که با دستگاه های خردکن، پتک و بنزین مسلح بودند، با پیروی از پروتکل ها اسناد طبقه بندی شده و تجهیزات حساس را نابود کردند. زمانی که هلیکوپترهای شینوک حامل کماندوها درست بعد از نیمه شب در 23 آوریل در کنار سفارت فرود آمدند، کیسه های کاغذ خرد شده در چهار طبقه سفارت قرار گرفتند.

اما این انبوه ها حاوی مدارک گرانبها برای شهروندان سودانی – پاسپورت آنها – بود. بسیاری آنها را چند روز قبل در سفارت گذاشته بودند تا برای ویزای آمریکا درخواست دهند. برخی از آنها متعلق به کارکنان محلی بودند. با تخلیه سفارت، مقاماتی که می ترسیدند گذرنامه ها، همراه با سایر اسناد مهم، به دست افراد نادرستی بیفتند، آنها را به کانفیتی تبدیل کردند.

یک ماه بعد، بسیاری از سودانی‌ها در منطقه جنگی گیر افتاده‌اند و نمی‌توانند از آن خارج شوند.

سلما علی، یک مهندس که سه روز قبل از شروع جنگ گذرنامه خود را به سفارت ایالات متحده تحویل داده است، در بالای خطی از خانه خود در خارطوم گفت: “من می توانم هواپیماهای جنگی و بمباران را از پنجره خود بشنوم.” “من اینجا گیر افتاده ام و هیچ راهی ندارم.”

این فقط آمریکایی ها نبودند: بسیاری از کشورهای دیگر نیز متقاضیان ویزای سودان را هنگام تخلیه دیپلمات هایشان سرگردان کردند، که منبع انتقادات خشمگین سودانی ها در رسانه های اجتماعی بود. اما بیشتر این کشورها گذرنامه ها را نابود نکردند، بلکه آنها را در داخل سفارتخانه های بسته قفل کردند – غیرقابل دسترس، اما برای همیشه از بین نرفته است.

از هشت کشور دیگر که به سؤالات مربوط به تخلیه پاسخ دادند، تنها فرانسه گفت که پاسپورت متقاضیان ویزا را نیز به دلایل امنیتی از بین برده است.

وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد که گذرنامه‌ها را نابود کرده است، اما از بیان تعداد پاسپورت خودداری کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه که خواست نامش فاش نشود، گفت: «این رویه عملیاتی استاندارد در این نوع موقعیت‌ها است که اقدامات احتیاطی را انجام دهیم تا اسناد، مواد یا اطلاعاتی که ممکن است به دست افراد نادرست بیفتد و مورد سوء استفاده قرار گیرند، باقی نماند.» .

او افزود: «از آنجایی که محیط امنیتی به ما اجازه نمی‌داد آن پاسپورت‌ها را به سلامت بازگردانیم، ما از رویه خود برای از بین بردن آنها پیروی کردیم نه اینکه آنها را ناامن نگه داریم.»

خانم علی، 39 ساله، امیدوار بود که در این ماه برای شرکت در یک دوره آموزشی به شیکاگو و از آنجا به وین برای شروع کار با یک سازمان ملل متحد پرواز کند. او گفت: «شغل رویایی من. در عوض، او با پدر و مادرش در خانه ای در حومه پایتخت محبوس شده و دعا می کند که جنگ به آنها نرسد.

او در حالی که صدایش می لرزید گفت: “من خیلی ناامید هستم.” دیپلمات های آمریکایی شهروندان خود را تخلیه کردند اما به سودانی ها فکر نکردند. ما هم انسان هستیم.»

الحاج شرافالدین، 26 ساله، گفت که در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه ایالتی آیووا پذیرفته شده است و قرار است گذرنامه و ویزای خود را در 16 آوریل دریافت کند. یک روز قبل، درگیری آغاز شد.

پنج روز پیش سفارت آمریکا از طریق ایمیل به او اطلاع داد که پاسپورتش از بین رفته است. او از خانه‌ای که از زمانی که خشونت محله‌اش را فراگرفته در آن پناه گرفته است، گفت: «این سخت است. “وضعیت اینجا بسیار خطرناک است.”

چندین شاهد و مقامی که با این تخلیه آشنا هستند، گفتند که تصمیم برای از بین بردن گذرنامه‌ها برای مقامات آمریکایی آزاردهنده بود و متوجه شدند که این امر مانع از فرار شهروندان سودانی می‌شود.

به ویژه ناراحت کننده این واقعیت بود که گذرنامه های کارکنان سودانی نیز نابود شد. برخی برای ایالات متحده درخواست داده بودند دوره های آموزشی دولتی؛ برخی دیگر پاسپورت خود را برای نگهداری در سفارت گذاشته بودند.

یکی از مقامات آمریکایی که مانند چندین نفر دیگر، بر اساس ناشناس ماندن برای بحث در مورد یک قسمت حساس صحبت کرد، گفت: «مردم بسیار زیادی در این مورد ناراحت بودند. ما افراد زیادی را پشت سر گذاشتیم که به ما وفادار بودند و ما به آنها وفادار نبودیم.»

اما مقامات از همان پروتکل پیروی می کردند که منجر به تخریب بسیاری از پاسپورت های افغانستان در جریان تخلیه عجولانه سفارت ایالات متحده در کابل در اوت 2021 شد که این موضوع نیز محل بحث و مناقشه بود.

پس از آن، افغان هایی که از گذرنامه خود محروم شده اند، حداقل می توانند برای پاسپورت جدید به طالبان مراجعه کنند. اما این گزینه در سودان غیرممکن است زیرا کشور اصلی است گذرنامه دفتر در محله ای است که برخی از شدیدترین نبردها را تجربه می کند.

با توجه به آن شرایط، سودانی‌های خشمگین این سوال را مطرح می‌کنند که چرا نمی‌توان مقامات آمریکایی را تخلیه کرد گذرنامه خود را با خود حمل کرده اند. «نمی‌توانستند پاسپورت‌ها را در کیسه بگذارند؟» علی خانم گفت.

تام مالینوفسکی، نماینده سابق کنگره از نیوجرسی که در سال 2021 به افغان های سرگردان در افغانستان کمک کرد، گفت: پاسپورت یک “اموال گرانبها و نجات بخش است.” آن شخص را کامل کن.»

دیپلمات‌های خارجی در مصاحبه‌های خود گفتند که پس از شلیک اولین گلوله‌ها در 15 آوریل، زمانی که درگیری‌ها بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، یک گروه شبه‌نظامی قدرتمند، به سرعت به یک جنگ تمام عیار تبدیل شد، عملاً غیرممکن بود که در خارطوم عمل کرد.

هواپیماهای جنگی بر منطقه خارطوم از جمله بیشتر سفارتخانه های خارجی زوم کردند و بمب پرتاب کردند. جنگجویان RSF به خیابان ها هجوم آوردند و پاسخ دادند. مقامات گفتند که بمب‌ها و گلوله‌های سرگردان به سفارت‌خانه‌ها و اقامتگاه‌ها اصابت می‌کند و حتی رسیدن به یک دفتر و حتی تحویل پاسپورت را بسیار خطرناک می‌کند.

با این حال، منتقدان سودانی می‌گویند سفارت‌ها می‌توانستند بیشتر تلاش کنند – به‌ویژه که تلاش زیادی برای تخلیه شهروندان خود انجام دادند. هواپیماهای نظامی از بریتانیا، فرانسه، آلمان و ترکیه هزاران نفر را از خارطوم خارج کردند. پهپادهای مسلح ایالات متحده، اتوبوس‌های حامل آمریکایی‌ها را هنگام سفر به بندر سودان، در مسافت 525 مایلی، زیر نظر داشتند.

متقاضیان ویزای سودان که از سفارتخانه های خارجی که پاسپورت خود را دارند درخواست کمک کرده اند، می گویند که با ابهام، سکوت یا توصیه های غیر مفیدی مانند دریافت پاسپورت جدید مواجه شده اند.

محمد صلاح که پاسپورتش در سفارت هند است، گفت: «اکنون هیچ مقامی در سودان وجود ندارد. “فقط جنگ.”

با این حال، یک کشور کمک هایی را ارائه کرد. دو هفته پس از جنگ، سفارت چین یک شماره تلفن آنلاین ارسال کرد برای متقاضیان ویزا برای بازیابی پاسپورت.

سفارت آمریکا، محوطه وسیعی در کنار رود نیل در جنوب خارطوم، کیلومترها از شدیدترین درگیری ها فاصله داشت. با این حال، مقامات نگران بودند که از منابع حیاتی قطع شود. بنابراین، پنج روز قبل از اینکه پرزیدنت بایدن رسماً دستور تخلیه را در 21 آوریل صادر کرد، در صحنه‌هایی که یک شاهد آن را با شروع فیلم «آرگو» مقایسه کرد، شروع به تخریب مواد حساس کردند.

اسناد طبقه بندی شده و حساس به دستگاه های خردکن وارد می شد که آنها را خرد می کرد و قطعات ریز را تف می داد. مقامات با پتک وسایل الکترونیکی و یک دستگاه گذرنامه اضطراری را خرد کردند. گودال های سوختگی در پشت سفارت می درخشید.

با نزدیک شدن به تخلیه، تخریب بیشتر شد. مقامات از بلندگوی سفارت درخواست کمک برای خرد کردن کردند. سرانجام، چند ساعت قبل از فرود شینوکس در زمینی بین سفارت و رود نیل، با پرتاب ابرهای غبار کورکننده، تفنگداران دریایی آمریکا پرچم را بیرون سفارت پایین آوردند.

در همان زمان، به قول یکی از دیپلمات‌ها، سایر سفارت‌خانه‌ها نیز در «حالت کامل خرد کردن» بودند. یک سفیر اروپایی گفت که او شخصاً مهر رسمی خود را شکسته است.

مشخص نیست سفارتخانه هایی که پاسپورت ها را از بین نبرده اند این انتخاب را داشته اند یا صرفا وقت کافی نداشته اند.

هیچ دولتی نگفته است که چه تعداد پاسپورت سودانی را از بین برده یا در سفارتخانه های بسته باقی گذاشته است.

کاتالینا گاسپر، افسر ارشد عملیات گروه، گفت که هیچ کس پشت سر گذاشته نمی شود، یک سازمان غیرانتفاعی که به مترجمان نظامی افغان کمک می کند، تخمین زده است که چندین هزار پاسپورت در جریان تخلیه نیروهای آمریکایی از کابل در سال 2021 سوزانده شده است.

با وجود تلاش‌های آمریکا و عربستان برای میانجی‌گری برای برقراری آتش‌بس، درگیری‌ها در روزهای اخیر افزایش یافته است. دیپلمات‌های خارجی می‌گویند با چشم‌انداز کمی برای بازگشت فوری به خارطوم، به متقاضیان ویزا کمک می‌کنند.

وزارت خارجه هلند در پاسخ به سؤالات گفت که در تماس فعال با افراد آسیب دیده است. اسپانیایی ها به آنها توصیه کردند که “سند سفر دیگری دریافت کنند.” هندی ها گفتند که نمی توانند به محل خود دسترسی داشته باشند.

یک دیپلمات هندی نوشت: «منطقه سفارت هنوز یک منطقه جنگی شدید است.

برخی از مردم موفق به فرار بدون پاسپورت شدند. یک مقام فرانسوی که حدود 1000 نفر را از 41 کشور خارج کرده است، گفت که افراد فاقد مدارک اجازه پرواز دارند زیرا مقامات می‌دانند که “وضعیت اداری آنها بعدا حل خواهد شد.”

این گزینه برای اکثر سودانی ها در دسترس نبود.

ماهیر الفیل، یک کارگر توسعه که در وادی حلفا، 20 مایلی مرز با مصر مستقر شده است، گفت که سفارت اسپانیا حتی به ایمیل های مربوط به پاسپورت او پاسخی نداده است. او گفت: «آنها فقط مرا نادیده گرفتند. (دیگران ساختند شکایات مشابه.)

حداقل یک راه حل وجود داشت: مقامات محلی با تمدید گذرنامه های قدیمی و منقضی شده خود با یادداشت های دست نویس، به افراد سرگردان در عبور از مرز کمک می کردند. اما پاسپورت قبلی آقای الفیل در دفتر او در خارطوم انبار شد.

این یک معضل ایجاد کرد: بازگشت به منطقه جنگی و به خطر انداختن جان خود، یا ماندن در وادی حلفا تا زمان کاهش جنگ.

او گفت: “واقعا هیچ گزینه ای ندارم.” “من فقط منتظرم.”

ادوارد وانگ گزارش کمک کرد