در زیر سایه جنگ، کیف عید پاک ارتدکس را جشن می گیرد

صدها مسیحی ارتدکس پس از مراسم روز یکشنبه در مقابل یک کلیسای جامع در کیف پایتخت اوکراین به صف ایستادند و منتظر کشیش بودند تا به عنوان بخشی از سنت عید پاک، آب پاشی آنها را برکت دهد.

آنها سبدهای بسته بندی شده با شمع، تخم مرغ های رنگ شده با ظرافت، کیک پاسخا، تکه های چربی گوشت خوک پخته شده به نام سالو و شراب شیرین اوکراینی به نام کاگور را حمل می کردند. هنگامی که کشیش از خط پایین می آمد، برخی از آنها به خود می خندیدند یا در حالیکه آب صورتشان را می گرفت.

آلیسا کوپچین، 18 ساله، که در میان افراد بیرون از کلیسا، کلیسای جامع رستاخیز، ایستاده بود، گفت که او معمولاً اهل کلیسا نبود، اما به روزهای مقدس احترام می گذاشت.

او که برای مطالعات پزشکی از شهر دنیپرو در مرکز اوکراین آمده بود، گفت: «من به تازگی به کیف نقل مکان کردم و می خواستم از کلیسای معروف دیدن کنم.

این دومین سالی است که مسیحیان ارتدوکس اوکراین هفته مقدس را در سایه جنگ جشن می گیرند، اما از عید پاک گذشته، چیزهای زیادی برای ساکنان کیف تغییر کرده است. در هفته‌های قبل از آن، نیروهای اوکراینی نیروهای مسکو را از مناطق اطراف پایتخت بیرون راندند و ابعاد جنایاتی که در پی عقب‌نشینی روسیه ظاهر شد، هنوز آشکار می‌شد.

علاوه بر این، شروع تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در 24 فوریه سال گذشته باعث مهاجرت از پایتخت شد. اگرچه هفته عید پاک در اواخر آوریل و پس از بازگشت ظاهری عادی به پایان رسید، بسیاری از ساکنان شهر غایب بودند.

مطلب جدید پیشنهادی  برای بسیاری از رای دهندگان جوان، حمایت بایدن از حفاری در آلاسکا سایه ای طولانی ایجاد می کند

امسال، هزاران مرد، زن و کودک برای مراسم یکشنبه نخل، جمعه خوب و یکشنبه عید پاک در کلیساهای بزرگ ارتدکس در پایتخت و مناطق اطراف آن جمع شدند. افزایش جمعیت بازتاب این واقعیت است که اگرچه جنگ در شرق اوکراین ادامه دارد، اما آرامش نسبی به پایتخت بازگشته است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در یک سخنرانی شبانه گفت: «یک سال پیش در چنین روزی، همه ما دعا کردیم که اوکراین دوام بیاورد». “امروز – برای پیروزی اوکراین.”

او این سخنرانی را در لاورای کیف پچرسک، یا صومعه غارها، شبکه ای از کلیساها که مشرف بر رودخانه دنیپرو است و مهد ارتدکس مسیحی در اروپای شرقی است، فیلمبرداری کرد.

در ماه‌های اخیر، مقامات علیه یکی از شاخه‌های کلیسا، کلیسای ارتدوکس اوکراینی پاتریارک مسکو، حرکت کرده‌اند. این با کلیسای ارتدکس روسیه مرتبط است، که رهبر آن، پاتریارک کریل، جنگ در اوکراین را که توسط رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه آغاز شد، تمجید کرده است.

دولت اوکراین به کلیسای پاتریارک مسکو دستور داده است تا از بخش‌هایی از لاورا که استفاده می‌کند خارج شود، که منجر به بن‌بست در محل با معترضان از هر دو طرف شد. تقدم فزاینده کلیسای ارتدکس مستقل اوکراین عید پاک را برای برخی از عبادت کنندگان آنجا مهم تر کرد.

در یک نمونه، کلیسای پاتریارک مسکو در ژانویه کنترل کلیسای جامع رستاخیز را به دولت واگذار کرد و روز یکشنبه، کلیسای مستقل اوکراین اولین مراسم عید پاک خود را در آنجا برگزار کرد.

الکساندر تروکیمتس، 40 ساله، یک وکیل و یک افسر نظامی که با دخترش به یک مراسم در کلیسای جامع آمده بود، گفت: “من خیلی مذهبی نیستم، اما امسال سال خاصی است.” من می خواهم در این روز اینجا با مردم اوکراین و کشیش های اوکراینی باشم.

مطلب جدید پیشنهادی  ترجمه کتاب