در داخل تلاش جهانی عربستان سعودی برای انرژی هسته ای

برای سال‌ها، عربستان سعودی ایالات متحده را برای کمک به توسعه برنامه انرژی هسته‌ای تحت فشار قرار داده است، زیرا رهبران سعودی برای قدرت بخشیدن به کشورشان فراتر از نفت نگاه می‌کنند.

اما به گفته مقامات آگاه از این گفتگوها، مذاکرات در مورد مشارکت هسته‌ای به طول انجامیده است، عمدتاً به این دلیل که دولت سعودی از موافقت با شرایطی که برای جلوگیری از توسعه سلاح‌های هسته‌ای یا کمک به سایر کشورها در انجام این کار است، خودداری می‌کند.

مقامات ناامید سعودی اکنون در حال بررسی گزینه هایی برای همکاری با سایر کشورها از جمله چین، روسیه یا متحد آمریکا هستند.

در عین حال، آنها با پیشنهاد تلاش برای عادی سازی روابط با اسرائیل در ازای همکاری ایالات متحده در ساخت رآکتورهای هسته ای و سایر تضمین ها، فشار خود را با ایالات متحده – شریک مورد علاقه خود – تجدید می کنند.

جزئیات جدید تلاش‌های عربستان دریچه‌ای به مشکلات و بی‌اعتمادی اخیر بین واشنگتن و ریاض و سیاست خارجی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان می‌دهد: استقلال بیشتر از ایالات متحده با گسترش همکاری‌های او با دیگر قدرت‌های جهانی، از جمله چین.

برخی از تحلیلگران می گویند که این بخشی از یک استراتژی برای تحت فشار قرار دادن واشنگتن برای همکاری با دولت سعودی بر اساس شرایط خود است. برخی دیگر می گویند شاهزاده شاهد یک جهان چند قطبی در حال ظهور است که در آن ایالات متحده نقش مسلط کمتری ایفا می کند. عربستان سعودی همچنین در ماه مارس پس از اینکه چین به عنوان میانجی عمل کرد، با روابط دیپلماتیک با ایران موافقت کرد.

تلاش‌های هسته‌ای عربستان، شبحی از گسترش سلاح‌های هسته‌ای را به وجود می‌آورد که برخی از مقامات آمریکایی را عصبی می‌کند: شاهزاده محمد، حاکم واقعی پادشاهی، گفته است که اگر ایران این کار را انجام دهد، عربستان سعودی سلاح هسته‌ای تولید خواهد کرد. هر برنامه هسته ای غیرنظامی دارای عناصری با کاربرد دوگانه است که می تواند به یک کشور در تولید مواد با درجه تسلیحات کمک کند.

اما شاهزاده محمد همچنین معتقد است که حق دارد از ذخایر بالقوه عظیم اورانیوم پادشاهی برای انرژی و صادرات بهره برداری کند. این یک منبع درآمد جدید برای پادشاهی ایجاد می کند و می تواند به عربستان سعودی وزن ژئوپلیتیک بیشتری بدهد. چین در حال حاضر با عربستان سعودی در زمینه اکتشاف اورانیوم همکاری می کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی، در کنفرانسی در ریاض در ژانویه، گفت که برنامه‌های غنی‌سازی اورانیوم و تولید سوخت هسته‌ای – از جمله برای صادرات – حتی از راکتورهای پیشنهادی در عربستان سعودی «مهم‌تر» است. وزارت انرژی در بیانیه ای گفت که روند مناقصه برای دو راکتور شامل «چند فروشنده فناوری» است و انتظار می رود به زودی پیشنهادهایی دریافت کند.

جاه طلبی های غنی سازی برخی از مقامات آمریکایی را عصبی می کند، حتی اگر چرخش عربستان سعودی به سمت انرژی هسته ای با حمایت دولت بایدن از انرژی کم کربن همسو شود.

مطلب جدید پیشنهادی  پرونده مادلین مک کان: این چیزی است که ما می دانیم

حسین ایبیش، یکی از محققین این دانشگاه، گفت: «آنها یک مورد قانونی در مورد نیاز به استفاده از اورانیوم خود برای تولید انرژی دارند تا بتوانند آنچه از نفت خود باقی مانده را قبل از تمام شدن آن یا فروپاشی بازار یا اتفاق دیگری بفروشند. موسسه کشورهای عربی خلیج فارس در واشنگتن

ایالات متحده از کشورها می‌خواهد قبل از همکاری در مورد برنامه هسته‌ای، از جمله در برخی موارد ممنوعیت غنی‌سازی اورانیوم و بازفرآوری سوخت در قلمرو خود، استانداردهای بالای منع اشاعه را رعایت کنند. جزئیات در توافقنامه 123 گنجانده شده است که وزارت امور خارجه با مشورت وزارت انرژی در مورد آن مذاکره می کند. این پیمان باید توسط کنگره بازبینی شود، که می تواند مانع آن شود.

مقامات سعودی از پایبندی به محدودیت‌ها خودداری کرده‌اند که هدف آنها برای غنی‌سازی و فروش اورانیوم را تضعیف می‌کند. امارات متحده عربی، همسایه عربستان سعودی، و تایوان توافقاتی با ایالات متحده دارند که شامل ممنوعیت غنی سازی و بازفرآوری سوخت است.

حتی اگر مقامات سعودی تمایل خود را برای امضای توافقنامه 123 ابراز کنند، هرگونه توافقی با موانع سیاسی قابل توجهی در واشنگتن روبرو خواهد شد. پرزیدنت بایدن به شاهزاده محمد بی اعتماد است و عربستان سعودی را در جریان انفجار بر سر سیاست نفتی ریاض در ماه اکتبر محکوم کرد. و بسیاری از قانونگذاران دموکرات و برخی از جمهوری خواهان می گویند که عربستان سعودی یک نیروی بی ثبات کننده بوده است.

رو خانا، نماینده دموکرات کالیفرنیا، در مصاحبه ای در پاسخ به این سوال که آیا از توافقی که به عربستان سعودی اجازه استفاده از فناوری هسته ای ایالات متحده را می دهد یا خیر، گفت: «مطمئناً خیر». “این یک غیر شروع است.”

کاخ سفید و وزارت امور خارجه درخواست مصاحبه رسمی را رد کردند و وزارتخانه فقط به سوالات کتبی پاسخ داد. مقامات آمریکایی و سعودی که صحبت کردند به شرط ناشناس ماندن این کار را انجام دادند.

وزارت امور خارجه گفت که ایالات متحده از سال 2012 در حال مذاکره برای توافق با عربستان سعودی بوده است اما از ارائه جزئیات خودداری کرده است. مقامات و مشاوران دولت ترامپ تلاش‌های هسته‌ای را اغلب مخفیانه انجام دادند – ابتکاری که برخی از سناتورها با استناد به سابقه حقوق بشر عربستان سعودی و پتانسیل توسعه تسلیحات هسته‌ای به آن اعتراض کردند.

وزارت امور خارجه گفت که دولت بایدن “متعهد به حمایت از انتقال انرژی پاک عربستان سعودی، از جمله تلاش های این کشور برای توسعه برنامه انرژی هسته ای صلح آمیز است.” این وزارتخانه افزود که ایالات متحده به “بالاترین استانداردهای بین المللی” در مورد “ایمنی، عدم اشاعه، کنترل صادرات و امنیت فیزیکی” نیاز دارد.

وزارت انرژی عربستان گفت که «برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای» پادشاهی بر اساس «شفافیت و بهترین شیوه‌های بین‌المللی» خواهد بود و از نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهایی که توافق‌نامه‌های کلی را با سعودی‌ها امضا کرده‌اند همکاری خواهد کرد. انرژی هسته ای. اینها شامل چین، روسیه، کره جنوبی و فرانسه است.

مطلب جدید پیشنهادی  خرید اینترنتی و تلفنی لوله فلکسیبل صداگیر با تضمین کیفیت از تهویه مارکت

برخی از مقامات سعودی بر این باورند که ایالات متحده یک شریک غیرقابل اعتماد بوده است که به شدت در سیاست تغییر کرده و قادر به ارائه همکاری های امنیتی و اقتصادی نبوده است.

قهرمانان آمریکایی و سعودی قدرت هسته ای در پادشاهی زمانی که رئیس جمهور دونالد جی. ترامپ به دنبال ایجاد روابط با شاهزاده محمد بود، گشایش یافتند.

تلاش ها در زمینه انرژی در اوایل دولت آغاز شد، زیرا کنسرسیومی از شرکت های آمریکایی، از جمله وستینگهاوس، علاقه خود را به پروژه راکتور هسته ای پیشنهادی عربستان سعودی ابراز کردند. مایکل تی فلین، اولین مشاور امنیت ملی آقای ترامپ، و توماس جی. باراک جونیور، سرمایه گذار که رئیس کمیته تحلیف آقای ترامپ بود، بر دخالت ایالات متحده تاکید کردند.

این تلاش های اولیه پس از درگیر شدن این دو مرد در مسائل حقوقی جداگانه بر سر سایر معاملات با مقامات خارجی متوقف شد.

قانونگذاران دموکرات تحقیقاتی را درباره تلاش‌های هسته‌ای آغاز کردند و گزارشی منتشر کردند مبنی بر اینکه وکلای کاخ سفید قانونی بودن و اخلاقی بودن سرمایه‌گذاری‌های پیشنهادی را زیر سوال برده‌اند. این امر دولت را منصرف نکرد. ریک پری، وزیر انرژی، رهبری را بر عهده گرفت.

آقای پری هفت مجوز به شرکت‌های آمریکایی صادر کرد که به آنها اجازه می‌داد فناوری هسته‌ای طبقه‌بندی نشده ایالات متحده – اما نه تجهیزات فیزیکی – را به عربستان سعودی منتقل کنند.

با این حال، مقامات آمریکایی گفتند که نتوانسته‌اند هیچ توافقنامه 123 را که فکر می‌کردند توسط کنگره تایید شود، ارائه نکرده‌اند.

در سپتامبر 2020، آقای ترامپ مراسمی را در کاخ سفید برگزار کرد که طی آن امارات و بحرین بر سر عادی سازی روابط با اسرائیل در پیمانی به نام توافق ابراهیم به توافق رسیدند. یک مقام ارشد سابق دولت گفت که رهبران سعودی به کاخ سفید گفتند که همکاری هسته ای شرط پیوستن کشورشان به آن است. اما آقای ترامپ قبل از اینکه توافقی حاصل شود، سمت خود را ترک کرد.

آقای پری در مصاحبه ای در یک کنفرانس سرمایه گذاری در ریاض گفت: برای من هسته ای جایی است که می خواهید بروید. اما از نظر بیسبال، او گفت، مذاکرات در دوران آقای ترامپ تنها به مرحله دوم رسید.

مکثی کرد و بعد اضافه کرد: “اول دوم.”

از آنجایی که دولت بایدن بر برخی پادمان ها پافشاری می کند، مقامات سعودی به بررسی شرکت های غیر آمریکایی ادامه داده اند.

یکی از جذاب ترین آنها، شرکت برق کره یا Kepco است که در کره جنوبی مستقر است. سخنگوی این شرکت گفت کپکو با مقامات آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای صحبت می‌کند و علاقه‌مند به همکاری با عربستان سعودی است، اما با استناد به توافق محرمانه با سعودی‌ها از وارد شدن به جزئیات خودداری کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  همه چیز درباره فیلم قهرمان آخرین ساخته اصغر فرهادی - دنیای مجازی - تماشا

اما اگر عربستان سعودی با یک دولت یا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافقنامه منع گسترش تسلیحات اتمی را امضا نکند، دولت کره جنوبی، متحد آمریکا، احتمالاً این شرکت را از این پروژه منع خواهد کرد. این شرکت ابراز امیدواری کرد که “شرایط برای مشارکت در این پروژه فراهم شود.” و یک عامل پیچیده، اختلاف حقوقی بین Kepco و Westinghouse بر سر طراحی راکتور است.

مناقصه گران فرانسوی نیز در وضعیت مشابهی خواهند بود. و همکاری با مسکو برای ریاض جذاب نخواهد بود، زیرا تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه اعمال شده است.

اگرچه مقامات سعودی فناوری هسته‌ای آمریکا را بهترین گزینه می‌دانند، اما آماده در نظر گرفتن فناوری چین هستند. عربستان سعودی و چین اخیرا روابط نزدیک تری از جمله در زمینه همکاری های نفتی و نظامی ایجاد کرده اند.

مقامات فعلی و سابق آمریکا گفتند که چین زرادخانه موشک های بالستیک عربستان سعودی را در طول دهه ها ساخته است و افسران نظامی را برای کار روی این برنامه می فرستد. آنها گفتند و با فناوری چینی، عربستان سعودی اکنون قادر است موشک های خود را بسازد. جفری لوئیس، کارشناس منع گسترش تسلیحات هسته‌ای در موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری، گفت: تصاویر ماهواره‌ای جدید که فعالیت بولدوزر را در سایت‌های موشکی قبلی نشان می‌دهد نشان می‌دهد که عربستان سعودی می‌تواند نوع جدیدی از موشک‌های زیرزمینی را در خود جای دهد.

برنامه موشکی جدا از هرگونه تلاش انرژی هسته ای است، اما نشان می دهد که چین چقدر با عربستان سعودی در پروژه های بسیار فنی و حساس کار می کند.

شی جین پینگ، رهبر چین، پس از نزدیک به سه سال انزوای بیماری همه گیر، در ماه دسامبر از عربستان سعودی دیدن کرد. او و ملک سلمان بیانیه‌ای صادر کردند که در آن قول داده بودند «در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای همکاری کنند».

آقای شی هنگام بازدید از عربستان سعودی در سال 2016، بر امضای یادداشت تفاهم برای کمک به ساخت یک راکتور نظارت داشت.

شرکت های هسته ای چین نیز پیشنهاد کمک به اکتشاف و توسعه منابع اورانیوم این کشور را داده اند. در سال 2017، شرکت ملی هسته ای چین و سازمان زمین شناسی عربستان، یادداشت تفاهمی در مورد بررسی ذخایر اورانیوم امضا کردند. در سال 2021، سازمان زمین شناسی عربستان سعودی برای کمک به اکتشاف منابع اورانیوم و توریم به موسسه تحقیقاتی زمین شناسی اورانیوم پکن “گواهی قدردانی” صادر کرد.

آقای لوئیس گفت که در سه یا چهار سال گذشته، چین به عربستان سعودی کمک کرده است تا شش تا هشت سایت اکتشاف اورانیوم در نیمه غربی این کشور را توسعه دهد. آنها هنوز کارخانه های آسیاب و فرآوری را که برای غنی سازی اورانیوم مورد نیاز است، بسازند.

ادوارد وانگ از واشنگتن گزارش شد، ویویان نریم از ریاض، عربستان سعودی و کیت کلی از ریاض و واشنگتن گزارش توسط کریس باکلی در تایپه، تایوان، و جان یون و جین یو یانگ در سئول