در حالی که غزه عید را جشن می گیرد، یک هدیه برای زنان – و یک وظیفه برای مردان

شهر غزه – صبح روز عید فطر، عرفات هلس روز را با دعای ویژه در مسجد به مناسبت پایان ماه رمضان آغاز می‌کند و صبحانه‌ای از پنیرهای نمکی می‌خورد تا شکمش را برای آنچه که در پیش است، پر کند. سپس با سه برادر و پدرش از نوار غزه عبور می کند.

آنها با مادرشان شروع می کنند، اما در نهایت با 15 خواهر، خاله و خواهرزاده ملاقات می کنند و دینار و مثقال می خرند به عنوان بخشی از رسم فلسطینی ها که عید مسلمانان را با اهدای عیدیه، هدیه ای پول، به اقوام زن جشن می گیرند.

بازدیدها یک روال تقریباً طراحی شده را دنبال خواهند کرد. در هر خانه، مردان با قهوه و شیرینی سرو می شوند. پس از کمی بیش از 15 دقیقه، تماس های اجتماعی پایان می یابد – در جامعه ای نادر است که چنین ملاقات هایی ممکن است ساعت ها طول بکشد و اغلب به دعوت برای ماندن برای شام ختم می شود.

آقای هلس، 48 ساله، استاد خدمات اجتماعی در دانشگاه آزاد القدس در غزه، گفت: «این دیدار عیدیه است. “این یکی از سنت های مهم ما است.”

عیدی دادن از دیرباز در میان مسلمانان یک رسم بوده است – اگرچه هیچ مبنای مذهبی ندارد – و برخی معتقدند که قدمت آن به 1000 سال قبل از سلسله فاطمیان و رسم امیران در دادن سکه های طلا یا هدایایی در جشن ها می رسد.

اما در بیشتر فرهنگ‌های مسلمانان، بزرگسالان به کودکان عیدی می‌دهند، گاهی اوقات به مقدار کم. فلسطینی‌ها این پول را هم به کودکان و هم به اقوام زن بالغ می‌دهند، که این سنت را بسیار گران‌تر می‌کند، با نوع بار مالی و انتظاراتی که هدایای کریسمس در غرب دارد. مبالغ می تواند از 20 مثقال، حدود 6 دلار، تا 365 مثقال، حدود 100 دلار متغیر باشد.

این روزها آمدن پول برای عیدی سخت است.

محاصره 16 ساله غزه توسط اسرائیل و مصر شرایط زندگی بیش از دو میلیون فلسطینی را تضعیف کرده و منجر به نزدیک به 50 درصد نرخ بیکاری شده است که یکی از بالاترین نرخ های بیکاری در جهان است.

برای دادن عیدی، برخی از مردان بدهکار خواهند شد. برخی دیگر صبر می کنند تا همسرانشان عیدی خود را از اقوام خود بگیرند و سپس از آن پول برای دادن هدیه به سایر اقوام زن خود استفاده کنند.

حمید العابد حلس، 74 ساله، پدر آقای هلس، گفت: «وضعیت مالی هر چقدر هم که بد باشد، باید برویم و بدهیم. این سنتی است که ما آن را رها نمی کنیم.»

این تمرین در پایان یک ماه از هزینه های اضافه شده برای ماه رمضان، با شام های مفصل بعد از روزه های روزانه و تزئین خانه ها و خرید لباس های نو برای پوشیدن در عید انجام می شود. در هفته‌های منتهی به تعطیلات – که امسال از روز جمعه آغاز می‌شود – مناطق خرید غزه مملو از موسیقی‌های مذهبی فصلی بود که فقط در هیاهوی خریداران و بوق‌های بوق زدن شنیده می‌شد.

در خانه هر یک از اقوام، آقای هلس، برادران و پدرش قهوه ترکی غلیظ، کلوچه های خرمایی عید و شکلات – بخشی از عید دیافه یا مهمان نوازی – سرو می شود. آن‌ها به اندازه‌ای غذا می‌خورند که مؤدب باشند، اما آگاه هستند که در ایستگاه بعدی همان اسپری به آنها پیشنهاد می‌شود و تشویق می‌شوند که زیاده‌روی کنند.

آقای هلس، پدر شش فرزند، گفت: «در پایان ما معده درد داریم. ما تمام شکلات ها را در جیب خود می گذاریم و به آنها می گوییم که بعداً آن را می خوریم.

همسرش، بسیما هلس، 44 ساله، گفت: «او به خانه برمی گردد و جیبش پر از شکلات است.

در طول هر بازدید، مردها مراقب ساعت های خود خواهند بود. بعد از 15 دقیقه، آنها شروع به حرکت برای خروج می کنند و با زنان خانه تماس می گیرند تا عیدیه را قبول کنند. زنان نیز به نوبه خود از سر ادب اعتراض خواهند کرد. آنها می گویند: “واقعاً، نیازی نیست.” برخی برای جلوگیری از تحویل پول، دست های خود را پشت سر می گذارند.

برای کاهش شرمساری ناشی از فشار دادن صورتحساب ها به کف دست، اکنون مغازه ها در سراسر غزه کارت های عیدیه و جعبه های کوچکی را برای قرار دادن پول در اختیار می گذارند تا این سفارش بیشتر شبیه هدیه دادن باشد و کمتر معامله شود. در برخی از کارت‌ها به هر رابطه مونثی اشاره شده است که می‌تواند در پایان عیدی باشد: نوه‌ام، همسرم، مادرشوهرم.

خانم هلس هر سال به برادر خودش می‌گوید که به او عیدی ندهد، چون می‌داند که وضعیت مالی او نابسامان است و او یکی از شش خواهر است.

او گفت: «ما می‌گوییم «تو را می‌بخشیم، عذر می‌خواهیم»، اما او حاضر نیست دست خالی بیاید. او این را یک تعهد اجتماعی می‌داند.»

روز بعد که زنان برای عید به دیدار خانواده می روند، پول را با دادن عیدی به فرزندانش پس می دهد.

با بدتر شدن وضعیت اقتصادی غزه در سال‌های اخیر، مردانی که توانایی پرداخت هدایایی را ندارند، برای جلوگیری از شرمندگی، در طول عید به کلی از دیدن اقوام خود منصرف شده‌اند.

اما رهبران مذهبی مردان را ترغیب می کنند که به خاطر یک امر فرهنگی – عیدیه – از یک تعهد مذهبی – دیدار با خانواده – دست نکشند.

این پیام همیشه مورد توجه قرار نگرفته است.

عبدالمطیع مطر، 31 ساله، گفت: “اگر عیدی ندارید، بهتر است نروید.” اگر دستت خالی است…» او عقب رفت و دست خالی خود را برای تأکید در هوا تکان داد.

او زمانی که فروشگاه پوشاک نسل سوم خانواده اش را اداره می کرد، به همسر، مادر، چهار خواهر و هشت عمه اش، هر کدام 50 مثقال می داد. اما سه سال پیش مجبور شد مغازه را ببندد.

از آن زمان، او فقط گاه به گاه کار کرده است، اما هنوز تمایلی به دست کشیدن از این سنت ندارد. مادرش که معلم است به او پول می دهد تا حداقل برای دادن عیدی به خواهرانش برود. او دیگر در عید به دیدن خاله هایش نمی رود.

برای زنان، عیدیه می تواند یک تقویت مالی اضافی باشد.

سال گذشته پدر حنادی توحانه به سه خواهر و مادرش عیدی داد اما به او عیدی نداد. او به او گفت که این به این دلیل است که او شغل پخت و پز خانگی دارد و خودش پول می‌گیرد.

خانم تواحنا، 34 ساله، هفته گذشته در حالی که در خانه ای با بوی آرد سمولینا، کلوچه های عید درست می کرد، گفت: «عیدیه مهم است، حتی اگر کار کنم. شیرینی ها بخشی از دیافه در خانه های غزه خواهد بود. او گفت که این فقط یک موضوع پول نیست، بلکه یک موضوع اصولی و بخشی از یک سنت دیرینه است.

او با خنده افزود: «به او گفتم، دیگر این کار را نکن.»

برای زنان دیگر، مسئله پول است، و آنها از قبل برنامه ریزی می کنند که با حمل و نقل خود چه کاری انجام دهند، از جمله خرید یک وسیله خانه یا لباس مورد نیاز برای فرزندانشان.

شروق، 28 ساله، خواهر خانم تواهنه، داشت خرمای آسیاب شده برای پر کردن کلوچه ها درست می کرد. او قبلاً با دوستانش برنامه ریزی کرده بود تا پول عیدی آنها را بگیرد و در خیابان و رستوران های شهر غزه خرج کند.

حنادی تواحنا با خنده ای دیگر گفت: «زنان در عید پولدار می شوند.

مادر خواهران، اشجان 50 ساله، نشسته آن سوی میز و خمیر پهن می کند.

او افزود: “اما آنها مردان را فقیر می کنند.”