در اینجا آخرین تحولات است.

ارتش آمریکا بامداد یکشنبه بامداد یکشنبه مقامات سفارت آمریکا را از پایتخت سودان تخلیه کرد و در بحبوحه ادامه خشونت‌ها در حالی که رهبران نظامی رقیب برای کنترل سومین کشور بزرگ آفریقا می‌جنگند، مهاجرت دیپلمات‌های خارجی آغاز شد.

به گفته مقامات آمریکایی، تقریباً 100 نفر – عمدتاً کارمندان سفارت ایالات متحده – با استفاده از هلیکوپترهایی که از کشور جیبوتی در 800 مایلی دورتر پرواز کرده بودند، تخلیه شدند. بیش از 100 نیروی عملیات ویژه درگیر بودند.

پرزیدنت بایدن روز جمعه تصمیم گرفت که سفارت را در اسرع وقت ایمن و امکان پذیر تخلیه کند. پس از چندین آتش‌بس ناموفق بین دو جناح متخاصم، تلاش دیگری برای تعطیلات عید به مناسبت پایان ماه رمضان، فرصت کوتاهی برای ایمن‌تر بودن پرواز به داخل و خارج ارائه کرد.

چند ساعت پس از اعلام ایالات متحده، تعداد زیادی از کشورهای دیگر، از جمله فرانسه و آلمان، از این روند پیروی کردند. به گفته یکی از مقامات ارشد این اتحادیه، فرانسه به دیپلمات های تخلیه شده اتحادیه اروپا کمک می کند.

یکشنبه نهمین روز از نبردهای وحشیانه در خارطوم و سایر نقاط کشور بین ارتش و یک گروه شبه نظامی به نام نیروهای پشتیبانی سریع بود که رهبران آن برای برتری در سودان رقابت می کنند.

در حالی که هلیکوپترها و هواپیماها خارجی ها را با خود بردند، شهروندان سودانی نیز به ترک خانه های خود، به ویژه در خارطوم ادامه دادند. اما این سفر می‌تواند خطرناک باشد و کسانی که تلاش می‌کنند از طریق مرزهای زمینی کشور را ترک کنند، ممکن است با چالش‌هایی از جمله نداشتن پاسپورت یا ویزای معتبر برای کشورهای همسایه روبرو شوند. بسیاری از کسانی که هنوز در خانه های خود گیر افتاده اند، بدون برق، غذا یا آب هستند. گروه‌هایی از فعالان که با هم مرتبط نیستند، معروف به کمیته‌های مقاومت، برای کمک بسیج شده‌اند.

در اینجا آخرین مورد است:

  • سفر جاده ای از پایتخت ریسک قابل توجهی دارد. خارطوم 600 مایل از مرز با مصر و 525 مایل از بندر سودان در دریای سرخ – تقریباً به همان فاصله شهر نیویورک تا کلمبوس، اوهایو – از طریق مناطق مورد مناقشه دو طرف است.

  • بیش از 15000 نفر از منطقه غربی دارفور به چاد همسایه گریخته اند و سازمان های بشردوستانه گزارش داده اند که در میان درگیری های بی وقفه قادر به کار نیستند.

  • دولت ایالات متحده هیچ برنامه ای برای تخلیه حدود 16000 شهروند آمریکایی در سودان ندارد، اما به گفته مقامات، در تلاش است تا راه های امن خروج را به آنها توصیه کند. ارتباطات، از جمله اینترنت و تلفن، نامنظم بوده است و تنها حدود 60 نفر برای درخواست کمک با سفارت یا دیگر مقامات آمریکایی تماس گرفته اند.

  • به گفته سازمان ملل، دست کم 400 نفر در این درگیری ها کشته و 3500 نفر زخمی شده اند. به گفته اتحادیه پزشکان، حداقل 256 غیرنظامی جان خود را از دست دادند و 1454 نفر نیز زخمی شدند.