درون موضع خونین اوکراین برای باخموت

پس از 10 ماه از یکی از طولانی ترین و خونین ترین نبردها در جنگ روسیه در اوکراین، سربازان اوکراینی اکنون در حال دفاع از نیم دایره کوچک ویرانه ای در یک محله غربی باخموت هستند که فقط حدود 20 بلوک عرض دارد و مدام با توپخانه مورد اصابت قرار می گیرد.

ارتش اوکراین که به این گوشه کوچکتر از شهر 16 مایلی مربعی رانده شده است، مصمم است که از پا درآورده و مقاومت کند، حتی در شرایطی که متحدان بی سر و صدا منطق نبرد بلوک به بلوک، متحمل شدن تلفات قابل توجه، در شهری را زیر سوال برده اند. منظره ای ویرانگر از ساختمان های آسیب دیده و آوار است.

بر اساس اسناد اطلاعاتی ایالات متحده که اخیراً فاش شده است، حتی شش هفته پیش، پایگاه اوکراین در باخموت، محل برخی از شدیدترین نبردهای شهری در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم، ضعیف به نظر می رسید و شهر نزدیک به محاصره بود. بازدید این هفته از منطقه تحت کنترل باقی مانده و شکست خورده، همراه با مصاحبه با سربازان و فرماندهان، نشان داد که اوکراین در داخل شهر موقعیت خود را از دست داده است، اگرچه یک جاده دسترسی همچنان قابل تردد است و امکان تدارک مجدد و تخلیه مجروحان را فراهم می کند.

در ارزیابی کی‌یف، ایستادگی در این شرایط تلخ یک ضرورت استراتژیک است، یعنی در باتلاق انداختن ارتش روسیه در حالی که اوکراین مجدداً ارتش خود را برای حمله متقابل آینده مسلح می‌کند و دوباره آموزش می‌دهد.

سرهنگ پاولو پالیسا، فرمانده تیپ مکانیزه 93، واحد اوکراینی که بیشتر خط مقدم شهری را در نبردهای داخل باخموت در اختیار دارد، گفت: «این یک نبرد واقعا سخت است. او این هفته در طی مصاحبه ای در پناهگاهی با نیویورک تایمز صحبت کرد، در حالی که سربازان پوشیده از کثیف تازه از جبهه، با تفنگ و نارنجک انداز به داخل و خارج می رفتند.

او گفت: «ما به سایر یگان‌های خود کمک می‌کنیم که زمان را به دست آورند، مهمات و سلاح به دست آورند و برای ضد حمله آماده شوند.

اما او گفت که نیروها در شهر و اطراف آن نیز گاهی اوقات با کمبود مهمات مواجه شده بودند.

مطلب جدید پیشنهادی  صلیب سرخ نسبت به سلامت زندانیان در خلیج گوانتانامو هشدار داد

او گفت که مشکل، تنگناها در مسیر جاده دسترسی خطرناک به شهر نیست، بلکه کمبودهای عمومی در انبارهای نظامی اوکراین است. واحدهای او در مورد مهمات مختلف از جمله گلوله های توپخانه، گلوله های تانک و نارنجک های راکتی کوتاهی داشتند.

او گفت: «برای من، به عنوان یک فرمانده، دیدن اینکه چگونه با جان خود برای کمبود مهمات هزینه می کنیم، دردناک است. او گفت که متحدان در تحویل کالا کند بوده اند، اگرچه ایالات متحده و سایر کشورها در تلاش برای قطع قرارداد با تامین کنندگان و ارتش در سراسر جهان هستند. سرهنگ پالیسا گفت: “متاسفم، اما ما به شرکایمان نیاز داریم که سریعتر عمل کنند.”

بخموت در حال حاضر کاملاً ویران شده است و معاون وزیر دفاع این هفته آن را با شهر ویران شده در سوریه حلب مقایسه می کند.

برای رسیدن به جیب کوچکی که اوکراین هنوز آن را کنترل می کند، سربازان با خودروهای زرهی در امتداد یک جاده دسترسی باریک و منفرد پرتاب کردند و از انبوهی از کامیون های منفجر شده و سوخته عبور کردند که نتوانستند به آن برسند.

در داخل شهر، یک ماشین زرهی متوقف شد و سربازان بیرون پریدند و به یک زیرزمین دویدند و تا حد امکان زمان کمتری را در منظره شهری ترسناک و خطرناک پس از آخرالزمان سپری کردند.

در خیابان‌ها و حیاط‌ها شاخه‌های درختان، تکه‌های بتون و خرده‌های شیشه در اثر انفجارها پاره شده بود. تمام پنجره‌های یک بلوک آپارتمانی شکسته بودند – در یکی، پرده‌های سبز لیمویی در یک نسیم ملایم در روز آفتابی و کریستالی بهاری بال می‌زدند.

سکوت محض شهر هر چند ثانیه یکبار با یک بوم یا جغجغه اسلحه کوچک شکسته می شد که از سه جهت شمال، شرق و جنوب، فقط صدها یارد دورتر می آمدند.

سربازان اوکراینی که با تایمز صحبت می‌کردند، جنگ در ساختمان‌های متروکه، زیرزمین‌ها و سنگرهای بریده‌شده در پارک‌ها، زیر بمباران شبانه‌روزی را توصیف کردند. آنها اغلب به قدری نزدیک هستند که صحبت روس ها را در ساختمان های مجاور بشنوند.

در اپیزود اخیری که سرهنگ پالیسا بازگو کرد، روس‌ها از یک تانک برای شلیک سوراخ در دیوار یک بلوک آپارتمانی که در اختیار اوکراینی‌ها بود، استفاده کردند. سربازان روسی سپس از سوراخ بالا رفتند تا اتاق به اتاق بجنگند. سرهنگ درباره بلوک آپارتمانی گفت: «یک قسمت در دست دشمن بود، یک قسمت در اختیار نیروهای ما بود.

سرهنگ پالیسا گفت که اوکراینی‌ها تصمیم گرفتند ساختمان را با مواد منفجره منفجر کنند، تله خود را با روس‌ها منفجر کنند. او گفت که سربازان با تیپ 93 هر روز در حدود 15 آتش نشانی از فاصله نزدیک انجام می دهند.

هر یک از طرفین ادعا می کند که نبرد برای باخموت، که منجر به ده ها هزار تلفات در طی 10 ماه شده است، برای تضعیف طرف مقابل حیاتی بوده است.

روسیه با حمایت چتربازان و نیروهای ویژه موسوم به اسپتسناز، امواجی از زندانیان را در حملات نزدیک به انتحاری در باخموت و اطراف آن سرازیر کرده است. در طرف اوکراینی، 93 از ژانویه به همراه نیروهای گارد ملی و مرزبانی از بیشتر جبهه شهری دفاع کرده است.

چنین درگیری های خیابانی برای اوکراین مزایایی دارد. مانند هر جنگ شهری، پیچ و خم خرابه‌ها و مخفیگاه‌ها، ارتش قدرتمندتر، در این مورد روسیه، را مجبور می‌کند که در موقعیتی برابر بجنگند و قادر به استفاده از برتری خود در سلاح‌های سنگین یا توپخانه نیستند.

جان اسپنسر، رئیس مطالعات جنگ شهری در مؤسسه جنگ مدرن در وست پوینت، می‌گوید: «می‌توانید مزیت بردی که مهاجم می‌خواهد داشته باشد را از بین ببرید». به گفته وی، از این نظر، جنگ شهری «تعادل‌کننده بزرگ» نامیده می‌شود.

در نبردهای شهری، استفاده از یک استراتژی محاصره برای گرسنگی دادن به نیروهای دفاع از مهمات معمول است، همانطور که اتحاد جماهیر شوروی در استالینگراد، در بزرگترین نبرد شهری در تاریخ، انجام داد. اما اوکراین خطوط عرضه خود را با دفاع از مسیر دسترسی تقویت کرده است.

مطلب جدید پیشنهادی  مفتخرترین سرباز استرالیا پرونده افترا در جنایت جنگی را از دست داد

مسیر از روستای ویران شده ای می گذرد که درختان گیلاس در میان ویرانه های این هفته شکوفا شده بودند. از آنجا به بعد، هر چند صد یارد، یک وسیله نقلیه سوخته یا منفجر شده روی شانه فرو می‌رفت.

راننده یک خودروی زرهی که توسط کانادا در گل پاشیده شده بود، قبل از شتاب گرفتن از مسیری که در معرض آتش روسیه قرار گرفته بود، هشدار داد: «این کار دست انداز خواهد شد. سربازان داخل ماشین مثل عروسک‌های تکان خورده هول می‌کردند و می‌پریدند.

جاده قابل عبور به این معنی است که تلاش روسیه برای محاصره نیروهای اوکراینی، حداقل در حال حاضر، شکست خورده است و ارتش روسیه را مجبور به پیشروی در حملات خونین خیابان به خیابان کرده است. تلفات روزانه انباشته می شود.

پناهگاه زیرزمین، با آتش هیزمی برای گرما و میزی با گوجه فرنگی ترشی و فنجان های پلاستیکی چای برای سربازان، در مرکز فرماندهی قرار دارد. سرهنگ پالیسا از روی یک صفحه، ویدئویی از هواپیمای بدون سرنشین را تماشا کرد که نشان می‌داد روس‌ها به داخل ساختمانی می‌دویدند و ظاهراً قصد حمله از آنجا را داشتند.

او واحد توپخانه‌اش را که از تپه‌ها به سمت غرب باخموت شلیک می‌کند، با استفاده از علامت تماس «هوستون» رادیویی کرد، گویی از یک اکسپدیشن در فضا پشتیبانی می‌کند. او گفت: «هوستون، ما یک هدف داریم. فیلم پهپاد نشان داد که چند لحظه بعد دود از ساختمان بلند شد.

سرهنگ پالیسا، 38 ساله، زمانی که روسیه سال گذشته به اوکراین حمله کرد، تحصیلات تکمیلی خود را در کالج فرماندهی و ستاد کل در فورت لیونورث، کان، کوتاه کرد. برای مبارزه برگشت.

یکی از دوره هایی که او از دست داد، به گفته او، بر روی نبردهای شهری متمرکز بود. با توجه به دستور او اکنون شرم آور است. او گفت: “من بهترین کار را انجام می دهم.” ما هنوز اینجا در باخموت هستیم.

ماریا وارنیکووا ارائه گزارش از کراماتورسک، اوکراین.