درمان تجربی gantenerumab در کاهش یا بهبود از دست دادن حافظه آلزایمر در کارآزمایی‌های بالینی شکست خورده است.CNN

سازنده این دارو روز دوشنبه گفت که یک درمان آزمایشی، gantenerumab، نتوانست به افراد در معرض خطر بالای از دست دادن حافظه ناشی از آلزایمر یا کسانی که در مراحل اولیه بیماری بودند کمک کند.

گانتنروماب بخشی از دسته ای از داروهای تزریقی است که برای حذف قطعات پروتئین چسبنده به نام بتا آمیلوئید از مغز طراحی شده اند. تجمع بتا آمیلوئید از علائم بیماری آلزایمر است.

اکثر این داروها برای پاکسازی آمیلوئید بتا عمل کرده‌اند، اما بسیاری از آنها هنوز نتوانسته‌اند مزایای واقعی را برای بیماران نشان دهند. عملکرد مغز و حافظه آنها علیرغم درمان به طور قابل توجهی بهبود نمی یابد.

Roche روز دوشنبه گفت که به نظر می رسد gantenerumab بتا آمیلوئید کمتری را از مغز شرکت کنندگان در مطالعه حذف کرده است. این شرکت گفت که نتایج حاصل از فاز 3 آزمایشات خود، به نام Graduate، سخت اما مهم برای به اشتراک گذاشتن است.

دکتر Levi Garraway، مدیر ارشد پزشکی Roche و رئیس توسعه محصولات جهانی در یک بیانیه خبری گفت: «بسیاری از خانواده‌های ما مستقیماً تحت تأثیر آلزایمر قرار گرفته‌اند، بنابراین ارائه این خبر بسیار ناامیدکننده است. اگرچه نتایج GRADUATE آن چیزی نیست که ما انتظار داشتیم، ما مفتخریم که مجموعه داده آلزایمر با کیفیت بالا، واضح و جامع را به این میدان ارائه کرده‌ایم، و ما مشتاقانه منتظر به اشتراک گذاشتن آموخته‌های خود با جامعه در ادامه جستجوی درمان‌های جدید هستیم. این بیماری پیچیده.”

Roche گفت که یافته های بیشتری از مطالعه خود را در یک کنفرانس پزشکی آینده به اشتراک خواهد گذاشت.

نتایج برای gantenerumab به دنبال نتایج مثبت برای یک داروی مختلف کاهش دهنده بتا آمیلوئید، lecanemab است. شرکت‌هایی که این دارو را آزمایش می‌کنند، Biogen و Eisai، امسال اعلام کردند که lecanemab کاهش عملکرد مغز در بیماری آلزایمر را تا حدود 27 درصد در مقایسه با دارونما کاهش داده است. برخی از کارشناسان بر این باورند که میزان سود داروی بحث برانگیز آلزایمر Aduhelm که با وجود عدم حمایت مشاوران مستقل آژانس توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده تایید شده است، برابر است.

دکتر Constantine Lyketsos، استاد روانپزشکی در دانشکده پزشکی جان هاپکینز، گفت که اگر gantenerumab به اندازه‌ای که شرکت پیش‌بینی می‌کرد بتا آمیلوئید را حذف می‌کرد، ممکن بود درجه‌ای از فایده را مطابق با lecanemab و Aduhelm نشان دهد.

لیکتسوس که در این تحقیق شرکت نداشت، گفت: «به عبارت دیگر، یک اثر بسیار کم اما از نظر بالینی قابل توجه نیست.

انجمن آلزایمر در بیانیه ای اعلام کرد که نتایج مطالعه Roche “ناامید کننده” است، اما همچنان “امیدوار برای این دسته از درمان” است.

هر درمان ضد آمیلوئیدی که مورد آزمایش قرار می گیرد به روشی متفاوت عمل می کند و تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی آنها باید ادامه یابد. ماریا کاریلو، مدیر ارشد علمی این سازمان غیرانتفاعی، در این بیانیه گفت: ارزیابی هر درمان به طور مستقل مهم است.

بر اساس گزارش انجمن آلزایمر، حدود 6.5 میلیون آمریکایی در سال 2022 با بیماری آلزایمر زندگی می کنند.

مطلب جدید پیشنهادی  درباره عمل لیپوساکشن شکم و پهلو و هزینه های آن