دادگاه آلمان پنج مرد را به جرم سرقت جواهرات خزانه سبز محکوم کرد

در نوامبر 2019، صبح سرد و غم انگیزی بود که شهر درسدن، در شرق آلمان، با شوک از خواب بیدار شد.

سارقان یک شبه یک مجموعه جواهرات سلطنتی صد میلیون دلاری را از خرک سبز تاریخی شهر، مجموعه ای از سوئیت های زیرزمینی در قلعه ای که اکنون بخشی از موزه است، دزدیدند.

دزدها رفتند کف طاق را با تکه‌های شیشه شکسته پوشانده و آن را با پودر پوشانده تا عطر و بوی آن‌ها از بین برود.

روز سه‌شنبه، در دادگاهی با امنیت بالا در درسدن، پنج مرد – همه از یک خانواده جنایتکار بدنام برلین – به دلیل نقش داشتن در سرقت و فرار محکوم و محکوم شدند. مدت زندان رابعه رمو، ویسام رمو، بشیر رمو و مجموعه‌ای از دوقلوها که تحت دستورالعمل‌های جوانان محاکمه شدند، زیرا در زمان دزدی فقط 20 سال داشتند و نامشان بر اساس قوانین حفظ حریم خصوصی آلمان منتشر نمی‌شود، از 4 سال متغیر است. 4 ماه تا 6 سال و 3 ماه. متهم ششم به دلیل داشتن حقایق تبرئه شد.

این مردان بخشی از خانواده‌ای هستند که توسط روزنامه‌های آلمانی «قبیله رمو» نامیده می‌شود و اعضای آن با اتهاماتی مانند کلاهبرداری رفاهی، اخاذی و سرقت مواجه شده‌اند.

در طول دادگاه که 15 ماه به طول انجامید، 6 متهم گاهی شبیه خدمه «اوشن 11» و گاهی شبیه «آقای. لوبیا.” اما این فقط متهم نبود که در مواقعی ناتوان به نظر می رسید. این محاکمه یک سیستم قضایی آلمان را روشن کرد که در متوقف کردن جنایتکاران مصمم – تا حدی کمیک – شکست خورد.

با وجود تاریخ رنگارنگ جنایات، مردان آزاد بودند تا بزرگترین سرقت خود را برنامه ریزی و اجرا کنند. دو نفر از مردانی که در دادگاه محاکمه شده بودند، قبلاً به دلیل سرقت یک سکه طلایی غول پیکر به ارزش 4 میلیون دلار از موزه برلین مجرم شناخته شدند. هنگامی که خدمه سرقت Green Vault را انجام دادند، آنها به خاطر آن جنایت در دادگاه بودند – اما نه در بازداشت.

اما با همه ایراداتش، دادگاه حماسی که روز سه شنبه به پایان رسید، داستان خارق العاده ای را نشان داد که چگونه گروه کوچکی از مجرمان متعهد توانستند به یکی از امن ترین موزه های آلمان نفوذ کنند و با بیشترین امتیاز در این کشور از بین بروند. تاریخ پس از جنگ

راه اندازی

نزدیک به یک هفته قبل از سرقت، یکی از مردان وارد اتاق خدمات منبع برق شهری در پای پل آگوستوس در درسدن شد. پلیس تحقیق کرد، اما هیچ دلیلی برای هشدار پیدا نکرد.

تقریباً در همان زمان، سارقین یک مثلث منظم را از یک رنده فلزی قدیمی که پنجره گوشه ای از اتاق گنج گرین Vault را پوشانده بود، بریدند. آن‌ها پنجره‌ای را دور از دید دوربین‌های نظارتی نزدیک انتخاب کردند و یک بخش تقریباً 1.5 فوتی از فلز فرفورژه ضخیم را از مشبک جدا کردند، سپس آن را در جای خود قرار دادند.

ابزاری که سارقان از آن استفاده می‌کردند – آرواره‌های حیات بادی که توسط سرویس‌های امدادی برای رهایی افراد گرفتار در خودروهای شکسته استفاده می‌شد – در بازار آزاد موجود نیست. سه ماه قبل، Wissam Remmo به یک کارخانه ابزار تخصصی نفوذ کرده و دستگاه را دزدیده بود.

پلیس او را دستگیر کرد و تنها دو روز پس از سرقت درسدن با یک قاضی به اتهام سرقت روبرو شد. هنگامی که Remmo را به دو سال و نیم به دلیل سرقت محکوم کرد، دادگاه نمی دانست چگونه از این ابزار استفاده شده است. بعداً دادگاه بالاتر حکم او را تخفیف داد.

دزدی

کمی قبل از ساعت 5 صبح آخرین دوشنبه نوامبر 2019، یک بمب آتش زا دست ساز در مقابل اتاق خدمات برق در کنار پل آگوستوس منفجر شد. آن وسیله خام، یک دیگ پخت و پز پر از مخلوط بنزین دیزل، چراغ های خیابان را در مجاورت خاموش کرد.

دویست یاردی دورتر، دو مرد از طریق سوراخ از پیش بریده شده در رنده وارد خرک سبز شدند و با استفاده از چکش شروع به هک کردن قاب هایی کردند که جواهرات را نشان می داد. پلیس بعداً شهادت داد که عاملان فقط در چند دقیقه 56 ضربه به شیشه شیشه ای زدند.

دو نگهبان خصوصی سرقت را در یک فید ویدئویی در مدار بسته مشاهده کردند، اما نتوانستند کاری جز تماس با پلیس انجام دهند زیرا قوانین سختگیرانه مردان غیرمسلح را از رویارویی با سارقان منع می کرد. (نگهبانان ابتدا مظنون به ایفای نقشی در سرقت بودند، اما به سرعت تبرئه شدند.)

رابعه رمو، یکی از دو مرد در خرک سبز آن روز صبح، بعداً شهادت داد که از سختی رشته‌های نایلونی که جواهرات را در جعبه نگه می‌دارد، شگفت زده شده است. به گفته وی، این بزرگترین مانعی بود که سارقان با آن روبرو بودند.

آنها با 21 قطعه مجلل از اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 که زمانی متعلق به حاکمان محلی، آگوست قوی و پسرش آگوست سوم بود، ساختند. قطعاتی که آنها برداشتند شامل یک شمشیر تشریفاتی، سنجاق، آویز، سرپوش، گردنبند، دکمه و دو سردوش با الماس بود. در مجموع این جواهرات حاوی 4300 الماس و سایر سنگ های ارزشمند بود.

پس از اینکه گروه غنایم را در یک واگن استیشن آئودی با پلاک‌های سرقتی بار کردند، به سمت یک پارکینگ در یک خیابان مسکونی، چند مایلی دورتر حرکت کردند. در آنجا سوار مرسدس شدند و آئودی را آتش زدند. این آتش سوزی به بیش از 60 خودرو در گاراژ سرایت کرد و بیش از نیم میلیون یورو خسارت وارد کرد و جان زنی را که در آن زمان در گاراژ بود به خطر انداخت.

ماشین فرار دوم یک ماه بعد در آتش سوخت.

تحقیق و محاکمه

ماه ها طول کشید تا یک نیروی ویژه پلیس به نام «اپولت» به سرنخ های محکمی دست پیدا کند، که وقتی افسران DNA یافت شده در صحنه جرم و دو خودروی سوخته شده را به اعضای خانواده رمو مرتبط کردند، شروع به ظهور کردند. یکی دیگر از پیشرفت های مهم زمانی رخ داد که پلیس مردی را پیدا کرد و از او بازجویی کرد که یک سری سیم کارت تلفنی را که در جریان سرقت استفاده شده بود فروخته بود.

حدود یک سال پس از حمله، نزدیک به 1700 افسر پلیس طی یک یورش در برلین به آپارتمان‌ها، گاراژها، یک کافه و چندین خودرو حمله کردند و سه نفر از خدمه را دستگیر کردند. بقیه در ماه های بعد دستگیر شدند.

محاکمه آنها تقریباً یک سال ادامه داشت که رابعه رمو (که از املای دیگری از نام خانوادگی خانواده استفاده می کند) شهادت قبلی را پس گرفت و به دادگاه گفت که در حین سرقت واقعاً در صندوق بوده است. پذیرش او بخشی از معامله ای بود که دفاع با دادگاه مذاکره کرده بود: جواهرات را برگردانید و به جنایات خود اعتراف کنید، در ازای مجازات های زندان محدود. سه نفر دیگر نیز به نقش خود در جنایت اعتراف کردند. یکی از مردان توانست ثابت کند که در شب سرقت در اورژانس بوده است و دیگری تا آخر پافشاری کرد که او بخشی از سرقت نیست.

اما این معامله شروط عجیبی داشت. در حالی که متهمان پذیرفتند به جنایات خود اعتراف کنند، آنها این حق را تضمین کرده بودند که همدستانی را که پلیس هنوز دستگیر نکرده بود، متهم نکند. همچنین به آنها با وکلای خود فرصت داده شد تا پاسخ سؤالات دادستان را آماده کنند.

اگرچه مردان محاکمه به سرقت از موزه اعتراف کردند، اما از اعتراف جنبه‌های مهم جنایت – مانند برنامه‌ریزی و رهبری – سرزنش همدستان ناشناس خودداری کردند.

اما این معامله یک مزیت بزرگ داشت: بیشتر غارت ها برگردانده شد. با این حال، برخی از بخش‌های مهم این مجموعه – از جمله یک الماس قابل توجه، یک سنجاق سینه پیچیده و یک سردوش – هنوز مفقود هستند و برخی دیگر آسیب دیده یا اکسید شده‌اند.

علاوه بر مدت زندان، ایالت به دنبال غرامت 89 میلیون یورویی برای گنج گم شده و آسیب به موزه است.

خانواده

اعضای خانواده Remmo در ابتدا در دهه 1980 و 1990 از لبنان به برلین غربی آمدند.

آنها تنها یکی از ده ها سندیکای جنایت خانوادگی در آلمان هستند. اما به لطف روزنامه های آلمانی و برنامه های تلویزیونی، Remmos از شهرت غیرعادی برخوردار است. حتی اگر آنها موفق‌ترین، خشن‌ترین یا پربارترین سازمان‌های جنایت سازمان‌یافته در کشور نباشند، تا قبل از این محاکمه، تا حد زیادی غیرقابل لمس تلقی می‌شدند.

محمود جرابا، دانشگاهی که خانواده‌های جنایتکار مانند Remmos را مورد مطالعه قرار می‌دهد، گفت که این شبکه‌ها به دلیل وفاداری و عدم تمایل به برخورد با مقامات شناخته شده‌اند – که باعث شد توافق در مورد پرونده Green Vault بسیار چشمگیر باشد. با این حال، او افزود، به دلیل یک رمز سکوت، برای خارجی ها بسیار دشوار بود که اطلاعات زیادی در مورد ساختار قدرت واقعی در این خانواده ها داشته باشند.

با این حال، به دلیل شروط توافقنامه، داستان واقعی اینکه چه کسی دزدی را سازماندهی، هماهنگ و برنامه ریزی کرد، ممکن است هرگز فاش نشود.

اما برای جرابا، یک چیز واضح بود: «مطمئنم افراد بیشتری از داخل خانواده درگیر بودند.»