خشونت بین اسرائیل و جهاد اسلامی درگیری های قبلی آنها را ادامه می دهد

در حالی که خشونت بین ارتش اسرائیل و شبه‌نظامیان فلسطینی در غزه به پنجمین روز در روز شنبه کشیده شد، تلاش‌های میانجی‌گری به رهبری مصر برای آتش‌بس نتوانست درگیری‌ها را متوقف کند و این دور از درگیری‌ها را به طولانی‌ترین درگیری‌ها در سال‌های اخیر تبدیل کرد.

درگیری‌ها همچنان مهار شده‌اند، زیرا گروه شبه‌نظامی، جهاد اسلامی فلسطین، نتوانسته است به حماس – سازمان شبه‌نظامی اسلامی قدرتمندتر که غزه را کنترل می‌کند – یا هر جناح بزرگ دیگری جذب کند. رزمندگان جهاد اسلامی به تنهایی در میدان جنگ متحمل ضربات کوبنده شده اند.

برخی کارشناسان استقامت جهاد اسلامی – که اسرائیل، ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورهای غربی آن را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی می کنند – به این دلیل می دانند که بر خلاف حماس، هیچ مسئولیتی در قبال جمعیت فقیر بیش از دو میلیون غزه ندارد. مردم. در عوض، تنها بر هدف بلندمدت خود برای جایگزینی اسرائیل با یک دولت اسلامی متمرکز شده است.

زکریا القاق، کارشناس فلسطینی در امنیت ملی مستقر در بیت المقدس شرقی، درباره جهاد اسلامی گفت: «این فقط برای یک هدف وجود دارد: مبارزه و «آزادسازی» کشور.

او گفت: «آنها هیچ پست وزارتی یا کرسی پارلمانی برای حفظ و هیچ امتیازی جز مرگ ندارند» و افزود که این گروه در حال جلب احترام بسیاری از فلسطینی‌ها است که با غزه‌هایی که تحت محاصره شدید زمینی، هوایی و دریایی قرار دارند، همدردی می‌کنند. توسط اسرائیل و مصر

اسرائیل همچنین مدعی است که ایران، حامی جهاد اسلامی، دستور کار را در زمانی که رهبران این گروه در تبعید به سر می برند، تنظیم کرده است. دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل، هفته گذشته گفت که رهبران این گروه که «در هتل‌های بیروت و دمشق زندگی می‌کنند و مرسدس سواری می‌کردند» در حالی که در لیست حقوق و دستمزد ایرانی بودند، «با خونریزی غزه مشکلی نداشتند».

مطلب جدید پیشنهادی  Lonely Cry for Action در حالی که چین شهروندان ژاپنی را به اتهام جاسوسی حبس می کند

دورهای قبلی نبرد بین اسرائیل و جهاد اسلامی – در آوریل، آگوست سال گذشته و در نوامبر 2019 – در حدود 50 ساعت یا کمتر به پایان رسید.

اما زیاد النخاله، رهبر جهاد اسلامی فلسطین در تبعید، در یک مصاحبه تلویزیونی در ماه اکتبر، گفت که این گروه دو ماه قبل در موافقت با آتش بس پس از 50 ساعت، تحت شرایط محلی و منطقه ای، مرتکب “اشتباه استراتژیک” شده است. فشار. او گفت که آنها می توانستند به جنگ ادامه دهند و “نتایج مشخصی را در زمین” به دست آورند.

اسرائیل این بار استدلال کرده است که آماده آتش بس بدون پیش شرط است، اما همچنین گفته است که آماده است به تهاجم خود ادامه دهد. جهاد اسلامی روز شنبه به نوبه خود به «حمایت مردمی وفادار بزرگ» اشاره کرد و گفت: «مقاومت خود را برای ماه‌ها رویارویی آماده کرده است».

دو رویداد مهم در تقویم در هفته آینده پتانسیل این را دارد که حمایت گسترده تری از اعراب را از هدف این گروه جلب کند.

روز دوشنبه، فلسطینیان و حامیان آنها هفتاد و پنجمین سالگرد نکبه یا “فاجعه” را جشن خواهند گرفت که طی آن صدها هزار پناهنده فلسطینی در جنگ پیرامون ایجاد اسرائیل در سال 1948 از خانه های خود فرار کردند یا از خانه های خود رانده شدند و صدها روستای فلسطینی ویران شدند. در جایی که اکنون اسرائیل است. سپس، اواخر این هفته، ده‌ها هزار نفر از ملی‌گرایان اسرائیلی انتظار می‌رود با پرچم‌ها از طریق محله مسلمانان شهر قدیمی اورشلیم راهپیمایی کنند و در رژه سالانه یادبود تسخیر اورشلیم شرقی توسط اسرائیل در جنگ 1967 برگزار شود.

داوود شهاب، سخنگوی جهاد اسلامی، پس از پرتاب راکت به سمت بیت‌المقدس در روز جمعه به یک خبرگزاری محلی عربی گفت: «نبرد به زمان راهپیمایی پرچم نزدیک می‌شود – این چیزی است که ما را تشویق می‌کند تا ادامه دهیم.»

مطلب جدید پیشنهادی  1923: آلمان هواپیمای فرانسوی را توقیف کرد

طرف های درگیر در یک شب و روز شنبه بار دیگر به تبادل آتش پرداختند. ارتش اسرائیل اعلام کرد که سایت‌های خمپاره‌انداز و پرتاب موشک متعلق به جهاد اسلامی و همچنین دو مرکز فرماندهی این گروه را هدف قرار داده است. و آژیرهای خطر به طور مداوم در جنوب اسرائیل به صدا درآمده و در مورد رگبار پرتابه های وارده هشدار می داد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط ارتش، جهاد اسلامی در پنج روز گذشته بیش از 1000 راکت و خمپاره به سمت اسرائیل شلیک کرده است و اسرائیل بیش از 250 هدف وابسته به این گروه را در غزه هدف قرار داده است. مقامات اسرائیلی همچنین گفتند که این گروه ده ها گلوله خمپاره به سمت مناطق نزدیک به گذرگاه های مرزی بین اسرائیل و غزه شلیک کرده است که مانع از باز شدن آنها برای عبور افراد و کالاها شده است.

وزارت بهداشت فلسطین از زمان آغاز این عملیات در غزه دست کم 33 کشته و بیش از 100 زخمی را گزارش کرده است که بسیاری از آنها غیرنظامی بودند. در اسرائیل، یک زن مسن روز پنجشنبه بر اثر پرتاب موشک از غزه که به یک ساختمان مسکونی در مرکز اسرائیل اصابت کرد، کشته شد. سرویس آمبولانس اسرائیل هشت مجروح بر اثر اصابت ترکش و آوار را گزارش کرده است که سه تن از آنها در روز شنبه مجروح شده اند که دو تن از آنها به شدت زخمی شده اند. به گزارش رسانه های خبری اسرائیل، دو تن از این سه نفر از کارگران فلسطینی غزه بودند.

مطلب جدید پیشنهادی  "رایانه شخصی" جان هاجمن بار دیگر در تبلیغات مک اپل بازی می کند

مقامات اسرائیلی گفتند که تصمیم برای آغاز حمله به رهبران جهاد اسلامی در دوم ماه مه گرفته شد، روزی که این گروه پس از کشته شدن خادر عدنان، اعتصاب غذای فلسطینی در بازداشت اسرائیل، بیش از 100 راکت و خمپاره به جنوب اسرائیل شلیک کرد. ، که به بازداشت خود معترض بود. آقای عدنان یکی از رهبران جهاد اسلامی از کرانه باختری اشغالی بود. در آن شب، اسرائیل چند حمله هوایی اولیه را در غزه انجام داد که در آن یک نفر کشته شد.

مقامات اسرائیلی می گویند کارزاری که از روز سه شنبه آغاز شد، با هدف تضعیف جهاد اسلامی، هدفی که در ثانیه های اول کارزار به آن دست یافتند، و بازگرداندن ثبات به منطقه بود. به گفته مقامات بهداشتی فلسطین، در حملات افتتاحیه سه تن از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی و 10 غیرنظامی از جمله کودکان کشته شدند. سه تن دیگر از فرماندهان اصلی این گروه در حملات بعدی این هفته کشته شدند.

ایالات متحده از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر شلیک موشک های بی رویه جهاد اسلامی حمایت کرده و در عین حال بر فوریت دستیابی به توافق آتش بس تأکید کرده است.

جهاد اسلامی چندین شرط را برای آتش بس ارائه کرده است، از جمله تعهد اسرائیل به توقف ترور. آزادی جسد آقای عدنان برای دفن؛ و لغو رژه پرچم اورشلیم – شرایطی که اسرائیل آن را رد کرده است.

به گفته یک دیپلمات مطلع از این مذاکرات، مصر جمعه شب پیشنهاد جدیدی برای آتش بس بدون پیش شرط ارائه کرد. اما روز شنبه، اسلحه ها همچنان صحبت می کردند.

ایاد ابوهویله از شهر غزه، و کارول ساترلند از موشاو بن امی، اسرائیل، گزارش ارائه کردند.