حمله موشکی روسیه به بیمارستان اوکراین

کیو، اوکراین – انفجارهایی در پشت خط مقدم در روز جمعه اوکراین را تکان داد، زیرا یک موشک روسی بخشی از یک مجتمع بیمارستانی را منهدم کرد و حملات ظاهری اوکراینی به شهرهای تحت اشغال روسیه در جنگ هوایی در حال تشدید و دوربرد آنها اصابت کرد.

مقامات اوکراینی اعلام کردند که حمله به یک مرکز پزشکی در مرکز شهر دنیپرو حداقل دو کشته، سه مفقود و حداقل 30 زخمی بر جای گذاشت. یک ساختمان سه طبقه را ویران کرد و به چندین ساختمان دیگر آسیب رساند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین ویدئویی را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد از یک ساختمان تخریب شده که سقف و دیوارهای بالایی آن گم شده است، دود را به آسمان می ریزد و آن را «جنایت دیگری علیه بشریت» می نامد.

انتظار می رود اوکراین به زودی یک ضد حمله بزرگ را آغاز کند – برخی از تحلیلگران می گویند که ممکن است در مراحل اولیه خود باشد – و هر دو طرف حملات خود را از راه دور قبل از درگیری روی زمین افزایش داده اند. نیروهای کیف سرعت و دامنه حملات را در اعماق قلمرو تحت کنترل روسیه، عمدتاً به انبارهای نظامی، کاروان‌ها و تمرکز نیروها، و راه‌آهن‌های مورد استفاده نیروهای روسی افزایش داده‌اند.

روز جمعه، انفجارهایی بر فراز شهر جنوبی بردیانسک تحت اشغال روسیه در حدود 60 مایلی جبهه، برای دومین بار در این هفته گزارش شد. ولادیمیر روگوف، یک مقام اشغالگر روسیه در جنوب اوکراین، گفت که چندین انفجار مهیب در طول شب در سراسر بردیانسک طنین انداز شده است و پدافند هوایی روسیه حمله اوکراینی را خنثی کرده است، ادعایی که قابل تایید نیست.

ارتش اوکراین به طور خاص در مورد بردیانسک اظهار نظر نکرد اما گفت که نیروی هوایی این کشور “پنج حمله را انجام داده است که نیروهای انسانی و تجهیزات دشمن را هدف قرار داده است.” GeoConfirmed، یکی از چندین گروه داوطلبی که از نزدیک تحرکات میدان نبرد در اوکراین را دنبال می کند، تصاویری را در توییتر منتشر کرد آتش‌سوزی بزرگی را نشان می‌دهد و گفته است که ضربه‌هایی در بردیانسک ثبت شده است، اگرچه مشخص نیست چه چیزی مورد اصابت قرار گرفته است.

مطلب جدید پیشنهادی  سامانه املاک و اسکان به آدرس Www

به گفته مقامات دولتی شهر ماریوپل که قبل از تسلط روس ها فرار کردند، جمعه شب، دو انفجار بزرگ در یکی دیگر از شهرهای جنوبی اشغالی، ماریوپول، در حدود 40 مایلی بردیانسک، در نزدیکی کارخانه فولاد آزوفستال رخ داد. به گزارش خبرگزاری دولتی تاس، مقامات اشغالگر روسیه گفتند که این انفجارها ناشی از موشک‌های اوکراینی است که به تازگی توسط بریتانیا تامین شده است.

حمله بیمارستانی به دنیپرو در صبح جمعه به دنبال یکی از رگبارهای مکرر شبانه روسیه با هدف قرار دادن شهرها و زیرساخت‌های دور از میدان نبرد، با شلیک موشک‌ها و پهپادها به صورت دسته‌ای در تلاش برای غلبه بر پدافند هوایی اوکراین بود. ارتش اوکراین اعلام کرد که 10 موشک از 17 موشک پرتاب شده و 23 فروند از 31 پهپاد تهاجمی را منهدم کرده است.

آقای زلنسکی در توییتر نوشت: «فقط یک دولت شیطانی می‌تواند با کلینیک‌ها مبارزه کند». “هیچ هدف نظامی در این مورد وجود ندارد. این وحشت محض است.»

وزارت دفاع روسیه به رسانه های دولتی گفته است که انبارهای مهمات اوکراین را هدف قرار داده است.

شهر دنیپرو مرکزی برای سربازان اوکراینی مجروح در نبرد است که معمولاً اولین ایستگاه قبل از انتقال آنها به بیمارستان‌های سایر نقاط کشور است. مشخص نیست که آیا سربازان اوکراینی در تأسیساتی که روز جمعه مورد اصابت قرار گرفت تحت درمان هستند یا خیر.

سرهی لیساک، رئیس دولت منطقه ای دنیپرو، گفت: «این شب واقعاً سخت بود. او گفت که یکی از کشته شدگان مردی 69 ساله بود که “در حال عبور” بود که به بیمارستان برخورد کرد.

از آغاز تهاجم همه جانبه رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین در 15 ماه پیش، روسیه از مزیت تسلیحاتی خود برای بمباران اهداف غیرنظامی در سراسر اوکراین مانند بیمارستان ها، مدارس و نیروگاه ها استفاده کرده است که جنایت جنگی محسوب می شود. در ابتدا حملات دوربرد کاملاً یک طرفه و تا حد زیادی بلامانع بود.

اما از آنجایی که ارتش اوکراین تجربه کسب کرده و مجموعه‌ای از تسلیحات غربی را به دست آورده است، در رهگیری چنین حملات روسیه ماهرتر شده و توانایی بیشتری در پاسخگویی مشابه دارد.

مطلب جدید پیشنهادی  مکرون در پی آرام کردن ناآرامی ها خواستار "پیمان جدید زندگی و کار" شد

تابستان گذشته، ایالات متحده شروع به تامین سیستم های توپخانه موشکی HIMARS با برد حدود 50 مایل به اوکراین کرد که تفاوتی اساسی در نبرد ایجاد کرد. در دسامبر، اوکراین نشان داد که می‌تواند پهپادهای نظارتی دوران شوروی را به سلاح‌های دوربرد برای حمله به داخل روسیه تبدیل کند. و بریتانیا در این ماه شروع به اعطای موشک‌های کروز با دقت بالا و پرتاب هوایی طوفان سایه با بردی در حدود 150 مایل کرد – به اندازه‌ای دور است که به هر گوشه از اوکراین تحت اشغال روسیه برسد.

پس از حمله روز یکشنبه به بردیانسک، مقامات محلی روسیه ادعا کردند که کیف از طوفان سایه تازه خریداری شده استفاده کرده است.

به گفته تحلیلگران نظامی، نیروهای روسی بردیانسک، بندری در دریای آزوف را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده اند و از آن به عنوان پایگاهی برای سربازان و گذرگاهی برای تدارکات استفاده می کنند.

پاولو کیریلنکو، مدیر منطقه اوکراین روز جمعه گفت، نزدیک به خط مقدم در منطقه دونتسک، نیروهای روسی روز پنجشنبه سدی بر روی رودخانه ووچا را شکستند و باعث جاری شدن سیل در پایین دست شدند که شش روستا را تهدید کرد که تقریباً 1000 نفر در آن زندگی می کنند. این حمله ممکن است تلاشی برای ممانعت از تحرکات نیروهای اوکراینی در پشت خطوط بوده باشد، تاکتیکی که هر دو طرف در این جنگ از آن استفاده کرده اند.

دولت اوکراین بارها درباره خطر منفجر کردن سد کاخوفکا بر روی رودخانه دنیپرو توسط روسیه هشدار داده است و منطقه بسیار وسیع‌تری را زیر آب می‌برد و مخزنی که نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia را خنک می‌کند پایین می‌آورد و در آنجا وضعیت اضطراری ایجاد می‌کند.

اواخر روز جمعه، اطلاعات ارتش اوکراین هشدار داد که روس‌ها قصد دارند «در چند ساعت آینده» در نیروگاهی که اشغال کرده‌اند، وضعیت اضطراری ایجاد کنند تا بهانه‌ای برای آتش‌بس فراهم کنند که جلوی حمله متقابل را بگیرد. دولت اوکراین پیش از این هشدارهایی در مورد تهدیدات علیه نیروگاه صادر کرده بود، اما به ندرت تا این حد مشخص بوده است.

اداره اطلاعات در تلگرام اعلام کرد: «حمله ای به نیروگاه انجام خواهد شد» و به دنبال آن اعلام نشت مواد رادیواکتیو صورت خواهد گرفت و روس ها اوکراین را مقصر خواهند دانست. Energoatom، شرکت انرژی هسته ای اوکراین، این ادعا را تکرار کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  در ماه رمضان، فلسطینی ها برای افطار در مجتمع اقصی پیک می کنند

اوکراینی ها هیچ مدرکی برای این ادعا ارائه نکردند و مشخص نیست که آیا این ممکن است یک مورد اطلاعات نادرست باشد که قصد دارد تعادل روس ها را حفظ کند. ساعاتی بعد، یک مقام اشغالگر روس ادعا کرد که این اوکراینی ها بودند که قصد داشتند در این نیروگاه وضعیت اضطراری ایجاد کنند.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که ایالات متحده اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد، اما هیچ اطلاعاتی برای حمایت از این ایده که یک حادثه برنامه ریزی شده است، ندیده است. این مقام گفت که ایالات متحده به داده های حسگرهای تشعشع در منطقه دسترسی مستقیم دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل دارای بازرسان مستقر در نیروگاه Zaporizhzhia است و قرار بود روز جمعه چرخشی از ورود و خروج برخی دیگر انجام شود. اوکراینی ها گفتند روس ها آن را مختل کردند. شرکت انرژی دولتی روسیه که اکنون بر نیروگاه نظارت دارد به تاس گفت که اوکراینی ها آن را مسدود کرده اند.

آژانس سازمان ملل از اظهار نظر خودداری کرد.

در جبهه دیپلماتیک، پاپ فرانسیس که واتیکان را به عنوان میانجی پیشنهاد کرده است، از تایید موضع اوکراین و بسیاری از حامیان غربی آن، مبنی بر اینکه روسیه باید تمام اراضی اوکراین را که تصرف کرده است، بازگرداند، خودداری کرد. کیف آن را پیش نیاز مذاکرات صلح خواند و تاکید کرد که در غیر این صورت، هرگونه آتش بس به سادگی دستاوردهای روسیه را تقویت می کند.

در مصاحبه ای در روز پنجشنبه، به زبان اسپانیایی، با شبکه Telemundo، از فرانسیس دو بار پرسیده شد که آیا روسیه باید قلمرو را واگذار کند یا خیر. بار اول، او مستقیماً به این سؤال پاسخ داد.

او بار دوم گفت: «این یک موضوع سیاسی است. صلح زمانی حاصل خواهد شد که آنها بتوانند با یکدیگر صحبت کنند.

اندرو ای کرامر و ماریا وارنیکووا ارائه گزارش از پوکروفسک، اوکراین، و جولیان ای. بارنز از واشنگتن