حداقل 50 نفر در تصادف قطار در ایالت اودیشا هند کشته شدند

بر اساس گزارش های خبری هند روز جمعه دو قطار در هند در ایالت اودیشا در شرق هند از ریل خارج شدند و در حادثه ای که به شدت کشور را تکان داد، 50 نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

آمیتاب شارما، سخنگوی وزارت راه آهن، به نقل از تایمز هند گفت که 10 تا 12 واگن یک قطار از ریل خارج شدند و برخی از آوارها سپس به یک ریل در مجاورت نفوذ کردند و قطار دیگری با آن برخورد کرد.

گزارش‌های خبری هند صحنه‌های دلخراشی را توصیف می‌کنند که تیم‌هایی از امدادگران با سگ‌ها و تجهیزات برش دیوانه‌وار برای نجات بازماندگان و مجروحانی که در لاشه قطار گیر افتاده بودند، تلاش می‌کردند.

تصاویر ویدئویی از صحنه سقوط، ناظران را بهت زده نشان داد و گزارش های خبری هند حاکی از آن است که بیش از 50 آمبولانس به همراه تیم هایی از پزشکان برای رسیدگی به مجروحان به منطقه رسیده اند. تعداد کشته شدگان تایید نشده است، اما گزارش ها حاکی از بیم آن است که حداقل 50 نفر باشد.

به نقل از تایمز هند، پرادیپ ینا، دبیر ارشد اودیشا، حداقل 550 نفر زخمی شده اند.

آشوک سامال، یک مغازه دار، به هندوستان تایمز گفت که روز جمعه در حال پایان دادن به روز خود در نزدیکی مسیر راه آهن در روستای خود باهاناگا بود که صدایی کر کننده شنید، به سمت مسیر در خط اصلی بین کلکته و چنای دوید و دید انبوهی از واگن های قطار خرد شده او به روزنامه گفت: «فریادهای بلند و خون همه جا را فرا گرفته بود.

آشوینی وایشناو، وزیر راه آهن، در توییتر اعلام کرد که نیروی ملی واکنش به بلایا، یک گروه تخصصی واکنش در بلایا، همراه با امدادگران نیروی هوایی بسیج شده است. ده ها قطار لغو شد.

نارندرا مودی نخست وزیر هند در توییتر تسلیت خود را ابراز کرد. او از حادثه قطار در اودیشا مضطرب است نوشت. «در این ساعت اندوه، فکر من با خانواده های داغدار است. باشد که مجروحان به زودی بهبود یابند.»

آشوینی وایشناو، وزیر راه آهن، به خبرگزاری هندی ANI گفت که دستور تحقیقات برای تعیین علت سقوط هواپیما را صادر کرده است.

گزارش‌های خبری هند می‌گویند که با انتشار خبر سقوط، همراه با گزارش‌هایی مبنی بر افزایش تلفات، بستگان ناامید به ایستگاه هواره در بنگال غربی، جایی که یکی از قطارها در حرکت بود، رفتند تا وضعیت عزیزان خود را مشخص کنند.

در Howrah، مردی به نام Sapan Chowdhury به ایندین اکسپرس گفت که از زنده بودن دختر 23 ساله‌اش بسیار راحت شد، هرچند که توسط خرده‌های شیشه مجروح شده بود.

طبق گفته راه آهن هند، راه آهن هند روزانه بیش از 13 میلیون نفر را جابه جا می کند، اما این سیستم سال ها با بی توجهی مواجه شده است. بر اساس گزارش اداره ملی سوابق جرم و جنایت کشور، در سال 2014، بیش از 27000 مورد مرگ ناشی از قطار اتفاق افتاد. در سال 2012، کمیته ای که برای بررسی ایمنی شبکه ریلی منصوب شد، «تصویری تلخ از عملکرد ناکافی عمدتاً به دلیل زیرساخت ها و منابع ضعیف» را ذکر کرد.

این سازمان مجموعه ای از اقدامات فوری را توصیه می کند، از جمله ارتقای مسیر، تعمیر پل ها، حذف گذرگاه های همسطح و جایگزینی واگن های قدیمی با اتوبوس های ایمن تر که بهتر از مسافران در صورت تصادف محافظت می کنند.

ایمنی مسافران یا فقدان آن در سال های اخیر در هند مورد توجه قرار گرفته است. در سال 2016، بیش از 140 مسافر بر اثر خروج واگن های مسافربری در نزدیکی شهر کانپور جان خود را از دست دادند. در هفته‌های بعد از آن تصادف، دو نفر دیگر در خارج شدن از ریل واگن‌های مسافربری در همان مسیر جان باختند.