جوانان مسلمان در حال به چالش کشیدن وضعیت موجود اسلام

یک گروه پسربچه ترانه هایی در مورد عشق به حضرت محمد پخش کردند. زن جوانی که روبنده تمام صورت بر سر داشت از ایمان نوکیشان گریه کرد. پس از آن، جمعیت در حالی که دختری 15 ساله در مقابل چشمان آنها مسلمان شده بود، کف زدند. بسیاری از آنها سلفی در رسانه های اجتماعی منتشر کردند و از ایمان مشترک خود لذت بردند.

این صحنه یک جشنواره سالانه در پادانگ بود، بخشی از یک جنبش اسلامی محافظه‌کار جدید در اندونزی به نام هجرت که میلیون‌ها مؤمن را جذب می‌کند، که بسیاری از آنها جوان هستند و توسط واعظان مشهور در اینستاگرام کشیده شده‌اند.

محافظه‌کاری اسلامی سال‌ها در اندونزی در حال افزایش بوده است، حتی زمانی که دولت مدت‌ها تلاش کرده است تا جامعه‌ای سکولار و دارای تنوع مذهبی را حفظ کند. تکرار فعلی در جنبش هجرت در استفاده آن از رسانه های اجتماعی برای انتشار این خبر و در جذابیت آن برای جوانان متمایز است. و محبوبیت آن باعث ایجاد نگرانی در میان مقامات دولتی و مذهبی شده است، زیرا می‌ترسند که این امر باعث از بین رفتن نماد معتدل‌تر اسلام شود.

کامارالدین امین، یکی از مدیران وزارت امور مذهبی اندونزی، گفت که اداره او یک روایت متضاد را برای به چالش کشیدن حرکت جنبش هجرت آغاز کرده است. او گفت که نام محافظه کاری که آن را ترویج می کند، “برای اسلام در زمینه اندونزی خوب نیست.”

دادی درمادی، استاد دانشگاه دولتی اسلامی سیریف هدایت الله در جاکارتا، گفت که از دیدگاه دولت، در پس جنبش هجرت “یک ایدئولوژی بسیار تهدیدکننده به نام وهابیت” وجود دارد، یک نوع بنیادگرایانه از اسلام که از عربستان سعودی سرچشمه می گیرد. او پیروان هجرت را «مسلمانان تازه متولد شده» خواند.

اما دری سلیمان، یک واعظ مسلمان که در این جشنواره سخنرانی کرد، در مصاحبه ای گفت که پیروان سوء تفاهم شده اند. او گفت: «ما در مورد رادیکالیسم صحبت نمی کنیم. ما با دولت نمی‌جنگیم، فقط آمده‌ایم به تجربیات همه درباره احساسشان بعد از اسلام گوش کنیم.»

هیچ ارقام روشنی در مورد تعداد پیروان هجرت وجود ندارد – بسیاری از آنها خود را با این نهضت می شناسند – اما بر اساس پیگیری رسانه های اجتماعی از مبلغان محبوب هجرت، تخمین زده می شود که حداقل ده ها میلیون نفر باشند. این جنبش در حالی ظهور می‌کند که احزاب اسلامی مخالف نیز صریح‌تر شده‌اند، برای مثال، صدها نفر را در اعتراض به ساخت کلیساهای مسیحی بسیج کرده‌اند. سال گذشته، آنها به تصویب قانونی برای ممنوعیت رابطه جنسی خارج از ازدواج در اندونزی کمک کردند.

مطلب جدید پیشنهادی  جلسه چهارشنبه شما: اوکراین می گوید موشک های مافوق صوت را سرنگون کرده است

یک نظرسنجی در سال 2019 از نسل هزاره‌ها و جوانان نسل Z، که توسط شرکت تحقیقاتی Alvara مستقر در جاکارتا انجام شد، نشان داد که 60 درصد از تقریباً 1500 پاسخ‌دهنده مورد بررسی در 34 استان به عنوان «پرویتن و فوق‌محافظه‌کار» معرفی شده‌اند. شمارش حساب های اینستاگرام 12 نفر از برجسته ترین مبلغان هجرت اندونزی نشان داد که حداقل 45.8 میلیون دنبال کننده دارند.

هجرت بودن اساساً به معنای داشتن یک زندگی اسلامی تر است – که شامل همه چیز از لباس پوشیدن تا قرار ملاقات است، به این معنی که زنان بیشتری حجاب دارند یا نقاب، حجاب تمام صورت. مردان بیشتر ریش های ورزشی و لباس مذهبی دارند. واعظان جنبش هر چیزی را که به طور بالقوه حرام یا بر اساس قوانین اسلامی ممنوع باشد، مانند دوستیابی یا گاهی اوقات موسیقی سکولار رد می کنند.

بازیگران و نوازندگانی که خود را هجرت معرفی می‌کنند، از حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود برای جشن علنی کشف دوباره ایمان خود استفاده کرده‌اند. جوانان به حامیان جنبش «اندونزی بدون قرار» تبدیل شده اند که ازدواج های ترتیب داده شده را ترویج می کند.

این جنبش با فرهنگ مذهبی غنی در اندونزی مطابقت دارد. اگرچه این کشور پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان است، اما دارای پنج دین رسمی دیگر و بیش از 200 دین غیر رسمی است. اکثر 230 میلیون مسلمان در اندونزی نوعی از اسلام را انجام می دهند که دین را با آیین های محلی ترکیب می کند، مانند بازدید از قبور اجداد.

نسا اوکتا میرزا، 27 ساله، که خود را برای رفتن به مقطع کارشناسی ارشد آماده می کند، گفت که در سال 2014 خود را به عنوان بخشی از جنبش هجرت معرفی کرد. اما زمانی که او حجاب داشت، والدینش مخالفت کردند زیرا هیچ کس دیگری در خانواده او روسری نمی کند. . او به یاد آورد که چگونه یکی از بستگان از او انتقاد کرد و از او پرسید: “آیا تو داعشی؟”

مطلب جدید پیشنهادی  ردیاب خودرو چیست و بهترین ردیاب جی پی اس کدام است؟

خانم نسا گفت که تحت تأثیر واعظان هجرت که از ارتباط بین زن و مرد خارج از ازدواج جلوگیری می کنند، دیگر سوار موتورهای سواری توسط مردان نمی شود. او توضیح داد که او همچنین تماشای افراطی درام های کره ای را متوقف کرده است، زیرا این عادت خواب او را کاهش داده و کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار داده است، که این نیز خلاف اعتقاد او است.

اواخر امسال، او قصد دارد رزومه خود را برای یکی از دوستانش بفرستد تا به او کمک کند “تعروف”، کلمه ای که برای توصیف ازدواج های ترتیب داده شده استفاده می شود.

با این حال، دولت نگران برخی از این اقدامات است، زیرا می‌ترسد که این اقدامات جامعه چند مذهبی کشور را به هم بزند. آقای کمارالدین، از وزارت امور مذهبی، گفت که دفتر او واعظان جوان مسلمان را تشویق کرده است تا تأکید کنند که اسلام باید «تنوع را قدر بداند». وی خاطرنشان کرد که برخی از پیروان هجرت تنها برای مسلمانان مسکن ساخته اند یا زنان را به خاطر بی حجابی مورد انتقاد قرار داده اند.

ظهور رادیکالیسم اسلامی در اندونزی نگرانی های دولت را تشدید کرده است. در سال های اخیر، دولت جوکو ویدودو، رئیس جمهور، گروه هایی مانند حزب تحریر و جبهه مدافعان اسلامی را که خواستار خلافت مسلمانان در اندونزی هستند، ممنوع کرده است.

اولیل ابشار عبدالله، یکی از مقامات ارشد نهضت العلماء، بزرگترین سازمان اسلامی اندونزی، گفت که پیروان هجرت «می خواهند اسلام یک هویت بسته باشد، یک نشانگر فرهنگی که آنها را از بقیه جامعه جدا کند». وی گفت: ما به آنها چراغ سبز نمی دهیم که به نام اسلام صحبت کنند و تنها نماینده اسلام باشند.

این گروه از دولت خواسته است تا جشنواره سالانه در پادانگ را که به نام HijrahFest شناخته می شود، ممنوع کند. سال گذشته، این سازمان شکایت کرد که برگزارکنندگان این رویداد بدون اجازه از لوگوی آن استفاده کرده اند که منجر به لغو ناگهانی جشنواره شد.

«هجره» در عربی به معنای سفر است، و این اصطلاح بیشترین ارتباط را با هجرت محمد به مدینه برای فرار از آزار و اذیت در مکه دارد. اکثریت افرادی که جنبش را تشکیل می‌دهند مسلمان هستند و خود را وقف دین خود می‌کنند.

مطلب جدید پیشنهادی  تازه از حمله به خاک روسیه، مهاجمان کرملین را مسخره می کنند

Arie Untung، بنیانگذار HijrahFest، گفت که این گروه به طور مکرر توسط سایر مسلمانان مورد انتقاد قرار می گیرد که به اندازه کافی پاکدامن نیستند. آقای آری، یک VJ سابق MTV، گفت: “من فکر می کنم ما در واقع مقصد یکسانی داریم، اما در ماشین های متفاوتی هستیم.”

در مراسم امسال، فروشندگان لوازم آرایشی حلال و خدمات حفظ قرآن را تبلیغ کردند. همه شرکت کنندگان، صرف نظر از مذهب، ملزم به پوشیدن محافظه کارانه بودند. اتاق‌های مردان و زنان مسلمان بر اساس جنسیت از هم جدا شدند. یکی از واعظان گفت که به مردم دعا می‌آموزد تا هر گونه عناصر دگرباش جنسی را در خانواده‌شان مهار کنند.

نطا رضا، خواننده برجسته گروه پسرانه اسلامی، یک تیتراژ بود. او در سال 2017 از همسرش خواستگاری کرد و چند ساعت پس از کشف اکانت اینستاگرام همسرش. آنها خیلی زود ازدواج کردند و اکنون تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی هستند که ازدواج های ترتیب داده شده را ترویج می کنند.

آقای ناتا گفت که سال‌های آشنایی او «خوب نبود». او از روی صحنه گفت: “امیدوارم این بتواند درس عبرتی برای تک آهنگ ها باشد.” او با اشاره به زندگی دوستی خود قبل از تبدیل شدن به یک تأثیرگذار هجری گفت: “یک فرد احمقی مانند من نباشید که از جفت روح دیگری مراقبت کردم.”

جمعیت در حالی که همسرش پشت حجابش می خندید، به پا خنده زدند.

واعظی که صحبت کرد، آقای دری، 44 ساله، زمانی گیتاریست گروه Betrayer، یک گروه هوی متال محبوب بود. او گفت که در آن مدت، هر شب مهمانی می‌کرد و «دوست‌دخترهای زیادی» داشت. در سال 1998، مانند دیگر نوازندگان اندونزیایی که هجرت را کشف کردند، گروه خود را ترک کرد و پس از اینکه یکی از نوازندگان همکارش به او گفت که به دین خود بازگردد، شروع به ساخت موسیقی اسلامی کرد.

اکنون، او محتوای TikTok ایجاد می‌کند و می‌گوید که «باید روحیه‌های مثبت» را برای جوانان مؤمن به ارمغان آورد. در آخرین شب هجرت فست، آقای دری با رهبری دیگر وعاظ مسلمان در دعای توبه، شام را به پایان رساند.

او و بسیاری دیگر از حاضران با یادآوری گناهان خود گریه کردند.

دره منرا سجابات گزارش کمک کرد