جنگ سودان در میان ترس از جنگ داخلی تشدید می شود

نایروبی، کنیا – سناریوی کابوس سودان در حال تحقق است.

جت‌های جنگنده روز یکشنبه بر فراز شهر خارطوم، پایتخت، فریاد زدند و راکت‌هایی را به سمت شهری میلیون‌ها پرتاب کردند. رگبارهای توپخانه به مقر نظامی هجوم آوردند و آن را به برجی از شعله تبدیل کردند. هواپیماهای غیرنظامی در فرودگاه شهر بمباران شدند، جایی که مسافران وحشت زده در طبقات ترمینال خم شدند.

این کشور اکنون چهار سال است که روی طناب تنگ راه می رود و ناامیدانه به رویای انقلاب مردمی 2019 چسبیده است، زمانی که معترضان یک دیکتاتور بی رحم را سرنگون کردند و امیدهای شیرین دموکراسی را برانگیختند.

اما دو ژنرال تشنه قدرت همچنان بر سودان تسلط دارند. و هنگامی که رابطه آنها در این آخر هفته به خشونت متلاشی شد، نزول نفس گیری را آغاز کرد که به نظر می رسید متوجه بدترین ترس های بسیاری از مردم باشد.

نبرد به چهار گوشه کشور گسترش یافت، جایی که ارتش و یک واحد شبه نظامی موسوم به نیروهای پشتیبانی سریع برای کنترل فرودگاه ها و پایگاه های نظامی نبرد کردند. حتی یکی از جناح‌ها سربازان مصری را به همراه هفت هواپیمای جنگی مصری دستگیر کرده و در بازداشت نگه داشته و تهدید می‌کنند که همسایه قدرتمندی را وارد نبرد می‌کنند و شبح آتش‌سوزی منطقه‌ای را بالا می‌برند.

این جنگ همچنین در اعماق دارفور گسترش یافته است، منطقه ای به وسعت اسپانیا که به مدت 20 سال توسط چرخه خشونت خود در عذاب بوده است.

برای کشوری که به تازگی خروج از انزوای بین المللی را آغاز کرده بود، هرج و مرج ضربه ای ویرانگر است. در حالی که سودان به سمت دموکراسی پیش می رفت، ایالات متحده نام خود را به عنوان کشور حامی تروریسم لغو کرد. وعده کمک بین المللی داده شد و اقدامات روسیه برای ایجاد جای پایی در آنجا ارزش ژئواستراتژیک آن را افزایش داد.

اما انقلاب سودان، مانند بسیاری دیگر، به پایان رسیده است.

برای عمر فاروک، پایان یک رویا را نشان می دهد.

مانند ده ها هزار نفر دیگر، آقای فاروک یک بار جان خود را به خطر انداخت تا به معترضان در سال 2019 بپیوندد که سرکشی آنها منجر به سرنگونی رئیس جمهور عمر حسن البشیر، حاکم مستبد سه دهه سودان شد.

اما این آخر هفته، زمانی که آقای فاروک و همسرش در داخل خانه خود در حومه خارطوم به غوغای بمب و تیراندازی گوش دادند، امید آنها برای دموکراسی از بین رفت.

او در تماس تلفنی گفت: ما احساس ناتوانی می کنیم. همه نگرانند که این به راه یمن یا سوریه خواهد رفت. شبح جنگ داخلی اینجاست.»

مطلب جدید پیشنهادی  ژنرال های فراری در جنگ و شبه نظامیان خشن، بسیاری می گویند "ما برنمی گردیم"

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که از 13 آوریل تاکنون بیش از 83 نفر کشته و بیش از 1126 نفر زخمی شده اند که بیشتر آنها در آخر هفته جاری بوده اند. این تلفات شامل غیرنظامیانی می شود که در تیراندازی متقابل گرفتار شده اند و انتظار می رود افزایش یابد.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرد که سه تن از کارکنان این سازمان در غرب منطقه دارفور کشته شده و یکی از هواپیماهای این سازمان در فرودگاه منهدم شده است. این گروه از تعلیق فوری همه برنامه ها در سودان خبر داد، جایی که یک سوم از جمعیت 45 میلیونی این کشور به کمک های غذایی نیاز دارند.

سودان قرار بود در این ماه یک دوره مهم جدید را آغاز کند: بازگشت به حاکمیت غیرنظامی. ارتش وعده داده بود سه شنبه گذشته، در چهارمین سالگرد برکناری آقای البشیر، قدرت را تحویل دهد. اما این انتقال به دو ژنرال که کشور را اداره می کنند بستگی داشت – فرمانده ارتش، ژنرال عبدالفتاح البرهان. و معاون او، فرمانده شبه نظامی، سپهبد محمد حمدان – رقابت های در حال جوش خود را کنترل می کنند.

در عوض آنها شروع به جنگ کردند و سومین کشور بزرگ آفریقا را به یک مارپیچ پر هرج و مرج کشاندند که بسیاری می ترسند به جنگ داخلی تمام عیار ختم شود.

تا کنون، توجه جهان بیشتر به خارطوم معطوف شده است، جایی که خدمات اینترنتی بدون وقفه به ساکنان این امکان را می‌دهد تا قطعاتی از نبردهای ترسناک خیابانی را که بیرون از درب خانه‌هایشان بیداد می‌کند، پخش کنند.

کشورهای قدرتمند غربی و عربی که از فوران ناگهانی خشونت در اوایل روز شنبه حیرت زده بودند، روز یکشنبه تلاش های خود را برای متقاعد کردن ژنرال البرهان و ژنرال حمدان برای توقف درگیری ها افزایش دادند.

آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه، با همتایان خود در عربستان سعودی و امارات متحده عربی صحبت کرد و در فراخوانی برای گفتگوهای صلح فوری متحد شدند. اتحادیه عرب، که سودان یکی از اعضای آن است، از طرف‌های درگیر درخواست کرد که «خونریزی را متوقف کنند».

یک مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت: در یک جلسه اضطراری مرجع توسعه بین دولتی، یک بلوک منطقه ای که سودان را در بر می گیرد، روسای جمهور کنیا، سودان جنوبی و جیبوتی موافقت کردند که از خارطوم بازدید کنند. تاریخ تعیین نشده بود.

مطلب جدید پیشنهادی  خرید تشک بادی اینتکس یک و دو نفره طبی ارزان با تخفیف ویژه

حتی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز بیانیه ای صادر کرد که از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته نادر بود و خشونت را محکوم کرد و از هر دو طرف خواست تا مذاکرات را از سر بگیرند.

به نظر می رسید ژنرال های متخاصم سودان گوش نمی کردند.

در حالی که نیروهای رقیب در خیابان‌های سودان تیراندازی و تیراندازی راکتی انجام می‌دادند، ژنرال حمدان و ژنرال البرهان درگیر حملات لفظی وحشیانه‌ای شدند. در تلویزیون و اینترنت هر دو نفر مدعی شدند که در این مبارزه پیروز شده اند و تهدیدهای جنگ طلبانه ای صادر کردند که به نظر می رسید فضای کمی برای مذاکره باقی می گذارد.

ژنرال حمدان در یکی از مصاحبه‌ها گفت که ژنرال البرهان «مثل هر سگی می‌میرد» اگر به دست عدالت سپرده نشود. و با گسترش خشونت، ارتش سودان ویدئویی را در فیس بوک منتشر کرد که نشان می‌دهد سربازان در شهر قداریف در شرق عکس ژنرال حمدان را زیر پا گذاشته‌اند.

عامل غیرقابل پیش بینی دیگری در یک قسمت مبهم که شامل حداقل 30 سرباز بازداشت شده از همسایه شمالی سودان و حاکم سابق استعماری مصر بود، ظاهر شد. نیروهای ژنرال حمدان مصری ها و هفت هواپیمای جنگی را روز شنبه در پایگاه هوایی مروئه در 125 مایلی شمال خارطوم دستگیر کردند.

مصر گفت که این سربازان در سودان برای تمرین آموزشی بودند.

اما یکی از نزدیکان ژنرال حمدان، عزالدین السفی، در تماس تلفنی گفت که سربازان بازداشت شده بیشتر خلبانان و مکانیک های هواپیما هستند که برای انجام حملات هوایی از طرف ارتش سودان به سودان آمده بودند. او مصر را به خاطر حملات هوایی که صبح یکشنبه به نیروهای پشتیبانی سریع ژنرال حمدان در بندر سودان و امدورمان در آن سوی رود نیل از خارطوم حمله کرد، مقصر دانست. او گفت که هواپیماها از دومین اردوگاه مصری در سودان بلند شدند.

این ادعاها را نمی توان تأیید کرد، اما رویدادها بی ثباتی درگیری و پتانسیل آن را برای کشاندن سایر کشورها روشن کرد. آنها همچنین بر عدم تعادل بین دو نیروی نظامی درگیر تأکید کردند: ارتش سودان دارای هواپیماهای جنگی است. نیروهای پشتیبانی سریع این کار را نمی کنند.

جنگ در دارفور عنصر قابل احتراق دیگری را به درگیری اضافه کرد. دارفور محل استقرار چندین گروه شورشی است که ممکن است در این نبرد غرق شوند، و همچنین پایگاهی برای شرکت نظامی خصوصی واگنر روسیه بوده است که در آنجا طلا استخراج می کند و با ژنرال حمدان متحد است.

بسیاری از سودانی‌ها گفتند که به سختی می‌توانستند آنچه در حال رخ دادن است را باور کنند.

اگرچه تنش‌ها بین ژنرال البرهان و ژنرال حمدان از ماه‌ها قبل افزایش یافته بود، مقامات خارجی که برای انتقال به یک دولت غیرنظامی تلاش می‌کردند، اصرار داشتند که این روند در مسیر درست قرار دارد – که اکنون منبعی برای انتقاد شدید در میان سودانی‌ها است که می‌گویند خارجی‌ها باید خنثی می‌کردند. تنش های درون ارتش

و اگرچه سودان در تاریخ 67 ساله خود جنگ های متعددی را تجربه کرده است، هر چند فاجعه بار بوده است، اما بیشتر در حاشیه این کشور، صدها مایل دورتر از پایتخت رخ داده است.

درگیری ها منجر به جدایی سودان جنوبی در سال 2011 شد. اتهامات نسل کشی در دارفور در دادگاه کیفری بین المللی؛ و مقادیر عظیم مرگ، آواره و رنج، که بیشتر بر گروه های قومی به حاشیه رانده شده تأثیر می گذارد.

اما به ندرت بر خارطوم تأثیر مستقیم گذاشتند.

این وضعیت به‌طور چشمگیری در آخر هفته تغییر کرد، زیرا ساکنان پایتخت آن نوع آسیب را تجربه کردند که قبلاً به مناطق دورتر از کشور محدود می‌شد. مصادف با 10 روز پایانی ماه مبارک رمضان بود، دوره یک ماهه روزه داری که مقدس ترین روزه در تقویم اسلامی است.

حتی پس از اینکه جناح های متخاصم روز یکشنبه آتش بس سه ساعته در خارطوم را برای عبور امن ساکنان اعلام کردند، تیراندازی ها و انفجارها متوقف نشد، چندین نفر تلفنی گفتند.

در کافوری، محله‌ای ثروتمند در شمال رود نیل، ریم سینادا با وحشت روز شنبه شاهد صفی از واگن‌های جنگی شبه‌نظامی بود که بیش از 50 جنگجو را در جلوی درب خانه‌اش می‌کشیدند. خانواده او به خانه برادرش در همان حوالی گریختند – اما یک روز بعد او دوباره در حال خمیدن بود زیرا پنجره‌ها و درهای پناهگاه جدیدش از آتش گلوله‌هایی که در آن نزدیکی فرود آمد می‌لرزیدند.

خانم سینادا تلفنی گفت: “احساسات بسیار غم انگیزی بر من غلبه کرده است.” اما، امیدوارم که به زودی از این موضوع عبور کنیم.»

گزارش توسط فرناز فصیحی و کریستف کوتل از نیویورک؛ ویویان یی از قاهره؛ آندرس آر. مارتینز از سئول؛ ادوارد وانگ از Karuizawa، ژاپن؛ و ایزابلا کوای از لندن.