جلسه سه شنبه شما: چین به نظرات سفیر پاسخ می دهد

پس از اینکه سفیر چین در فرانسه حاکمیت کشورهای پس از فروپاشی شوروی مانند اوکراین را زیر سوال برد، چین دیروز به سرعت برای محدود کردن آسیب به روابط خود با اروپا اقدام کرد.

اظهارات لو شای، سفیر این کشور در مصاحبه تلویزیونی روز جمعه باعث طوفان دیپلماتیک در آخر هفته در میان وزرای خارجه و قانونگذاران اروپایی شد. چین با اصرار بر اینکه حاکمیت جمهوری‌های شوروی سابق که استقلال خود را اعلام کرده‌اند، از جمله اوکراین، به رسمیت می‌شناسد، تلاش کرد این پیامدها را متوقف کند.

اما موضوع از بین نرفته است. فرانسه لو را به وزارت خارجه احضار کرد تا در مورد این اظهارات توضیح دهد. کشورهای بالتیک استونی، لتونی و لیتوانی – که پس از جنگ جهانی دوم به اتحاد جماهیر شوروی ملحق شدند – نیز گفتند که نمایندگان چینی خود را احضار خواهند کرد.

دیپلماسی: پیامدهای این اظهارات تهدیدی برای برهم زدن تلاش‌های چین برای تقویت تجارت با اروپا و در عین حال حمایت از روسیه بود. جنگ در اوکراین چین را در موقعیت نامناسبی قرار داده است. پکن از محکوم کردن این حمله امتناع کرده است، اما قول داده است که به روسیه کمک نظامی نخواهد کرد.

تحلیل و بررسی: یکی از کارشناسان گفت، اروپایی ها به نظرات لو گوش خواهند داد “و فکر می کنند، چینی ها و روس ها اینگونه با یکدیگر صحبت می کنند”، در مورد جهانی تقسیم شده به حوزه های نفوذ – چین بر سر تایوان و اقیانوس آرام، و روسیه بر سر اوکراین و سابقش. امپراتوری

مطلب جدید پیشنهادی  در داخل تلاش جهانی عربستان سعودی برای انرژی هسته ای

بصورت جداگانه: در سازمان ملل، اعضای ایالات متحده و اروپایی شورای امنیت از اعزام وزیران خارجه خود به جلسه دیروز به ریاست سرگئی لاوروف، دیپلمات ارشد روسیه خودداری کردند. چین یکی از معدود کشورهایی بود که وزیر خود را فرستاد.


چین اخیراً از پیش‌نویس قوانین سیستم‌های نرم‌افزاری هوش مصنوعی، مانند آنچه که در پشت ChatGPT قرار دارد، رونمایی کرده است تا نشان دهد عزم دولت برای حفظ کنترل نظارتی دقیق بر فناوری‌هایی که می‌تواند یک دوره را تعریف کند.

طبق قوانین پیش نویس، محتوای چت بات باید «ارزش های اصلی سوسیالیستی» را منعکس کند و از اطلاعاتی که «قدرت دولتی» یا وحدت ملی را تضعیف می کند، اجتناب کند. سازندگان چت بات نیز باید الگوریتم های خود را در تنظیم کننده های چینی ثبت کنند.

به گفته کارشناسان، شرکت‌ها در حال حاضر تلاش می‌کنند از این قوانین پیروی کنند، اما تلاش چین برای کنترل اطلاعات می‌تواند تلاش‌های این کشور برای رقابت در زمینه هوش مصنوعی را مختل کند. کارآفرینان چینی در حال رقابت برای رسیدن به چت ربات هایی مانند ChatGPT هستند که در چین در دسترس نیست.

چالش: در ظاهر، قوانین چین مستلزم سطحی از کنترل فنی بر چت بات ها است که شرکت های فناوری چینی به آن دست نیافته اند.


Paetongtarn Shinawatra، 36 ساله، یکی از اعضای قطبی ترین خانواده در سیاست تایلند – شیناواتراها – است و تجربه سیاسی کمی دارد. پدرش تاکسین شیناواترا در سال 2006 در یک کودتا از سمت نخست وزیری برکنار شد. خواهرش در سال 2011 جانشین او به عنوان نخست وزیر شد.

منتقدان سعی کرده‌اند از رسوایی‌های گذشته خانواده‌اش استفاده کنند، اما پائونگ‌ترن جمعیت را برانگیخته و نوستالژی میراث خانواده‌اش را برانگیخته است. بسیاری نیز نخست وزیر کنونی را به دلیل رشد کند اقتصادی مقصر می دانند.

میراث: از تاکسین به خاطر برنامه مراقبت های بهداشتی 1 دلاری و پرداخت وام به کشاورزان یاد می شود. از سال 2001، احزاب سیاسی که او تأسیس کرد، به طور مداوم بیشترین آرا را در هر انتخابات به دست آورده اند.

روابط بین المللی: تایلند که زمانی متحد پایدار ایالات متحده بود، تحت حکومت نظامی که شیناواتراها را سرنگون کرد، به چین نزدیکتر شده است.

بر اساس بسیاری از حساب ها – از بازیکنان، والدین، معلمان و معیارهای وب سایت – محبوبیت شطرنج منفجر شده است.

ناظران معمولی ممکن است این روند را به قرنطینه و بی حوصلگی همه گیر نسبت دهند. اما بی سر و صدا یک نقشه استاد بزرگ نیز در حال باز شدن بود که Chess.com با دقت طراحی کرد تا جذابیت بازی را گسترش دهد و هزاره ها و ژن Z را به پیاده های شطرنج تبدیل کند.

برای تقریباً هفت دهه، بری هامفریس، بازیگر و کمدی متولد استرالیا که روز شنبه در 89 سالگی درگذشت، شخصیت Dame Edna را زنده کرد. همکار من مارگالیت فاکس در آگهی ترحیم خود برای هامفریس نوشت ادنا به یک پدیده فرهنگی تبدیل شد.

مطلب جدید پیشنهادی  بسیاری در بریتانیا به استقبال تاجگذاری پادشاه چارلز با شانه بالا می روند

هامفریس با استفاده از ادنا به عنوان کهن الگوی خاندان معمولی طبقه متوسط، ادعاهای حومه شهر، صحت سیاسی و فرقه سلبریتی خود تاجگذاری شده را مورد تحقیر قرار داد. او در سراسر جهان در یک سری از نمایش های صحنه انفرادی تور کرد و در تلویزیون در ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و جاهای دیگر در همه جا حضور داشت.

منتقد ارشد سابق تئاتر ما نوشت: «نابغه خودپسندی هامفریس این بود که خود را کوچک فکری و خودپسندی تسلیم ناپذیر حومه‌های طبقه متوسط ​​استرالیا را ترجمه کند که در آن او به رضایتی حتی شکست ناپذیرتر از ظلم و مرده تبدیل شد. ستاره شدن.»