جریان دادرسی دادگاه جنگ از یک اتاق مخفی در ویرجینیا به گوانتانامو

خلیج گوانتانامو، کوبا – دادگاه جنگ گوانتانامو برای جلسات رسیدگی به پرونده بمب گذاری ناوشکن کول در این ماه، عمدتا خالی بود. تیم های اسکلتی برای دادستان و دفاع در اتاق غار نشسته بودند و در سکوت به تماشای یک صفحه نمایش 80 اینچی بر فراز جایگاه شاهد می پرداختند.

وکلا در مورد آن بحث کردند و شاهدان از یک دادگاه مخفی در 1300 مایلی شمال خارج از واشنگتن شهادت دادند.

یک بازجوی سابق سیا به قاضی نظامی نشان داد که چگونه زندانی سعودی را در یک جعبه در یک “محل سیاه” در تایلند حبس کرد. یک مامور سابق اف بی آی در مورد جمع آوری بقایای 17 ملوانی که در بمباران کشتی جنگی نیروی دریایی القاعده در یمن در سال 2000 کشته شدند، شهادت داد. یک روانپزشک قانونی در مورد اثرات ماندگار شکنجه بحث کرد.

قاضی و متهم در ویدئوی زنده تماشا کردند.

پس از حملات 11 سپتامبر، دولت جورج دبلیو بوش یک دادگاه جنایات جنگی در گوانتانامو ایجاد کرد تا از دسترس دادگاه های ایالات متحده دور باشد. اما اکنون، به طور فزاینده ای، وکلا در حال بررسی شهود و استدلال در ضمیمه دور افتاده هستند – چهار مایلی از دادگاه عالی و 10 مایلی از مقر CIA در لنگلی، ویرجینیا.

این ضمیمه در طول همه‌گیری ویروس کرونا ایجاد شد، زمانی که فرمانده پایگاه نیروی دریایی همه کارکنان قانونی را پس از ورود به خلیج گوانتانامو تحت قرنطینه 14 روزه قرار داد. هر فردی که به دادگاه می رفت در یک تریلر فلزی تنگ محبوس بود که سربازان و دوربین های امنیتی تمام حرکات را زیر نظر داشتند.

اتاق راه دور تبدیل به یک ضرورت شد. شاهدانی که تمایلی به سفر به کوبا ندارند را نمی توان مجبور به انجام این کار کرد، اما می توان آنها را به ضمیمه، در شهر کریستال، ویرجینیا احضار کرد. کسی می تواند شهادت دهد و در همان روز به خانه برود نه اینکه یک هفته را در پایگاه بین شاتل های هوایی بگذراند.

مطلب جدید پیشنهادی  جامائیکا می تواند در سال 2024 به جمهوری تبدیل شود. چگونه خواهد بود؟

شرکت اکثر کارکنان و شاهدان از راه دور، همانطور که در جلسات دادرسی این ماه اتفاق افتاد، استرس دادگاه را بر پایگاه 6000 نفری ساکنان کاهش می دهد. گوانتانامو، پشت میدان مین کوبا، برای خدمات خود به ایالات متحده متکی است – از ارتباطات از طریق کابل فیبر نوری از فلوریدا گرفته تا مراقبت های بهداشتی، غذا، سوخت، کالاهای خانگی، حتی سرگرمی.

اما برخی از وکلا نگران هستند که شهادت و ارائه شواهد از راه دور بیش از حد عقیم شود. آنها می گویند که تفاوت های ظریف از بین رفته است و یک زندانی را از حق مقابله معنادار با یک متهم محروم می کند – سؤالی که از دادگاه عالی ایالات متحده خواسته می شود در یک درخواست تجدیدنظر در مورد محکومیت کلاهبرداری بانکی که شهادت از طریق ویدئوکنفرانس در طول همه گیری همه گیر ارائه می شود، پاسخ دهد.

در گوانتانامو، محاکمه پرونده کول هنوز آغاز نشده است. قاضی در حال استماع سخنان شاهدان است و او بررسی می کند که چه شواهدی را می توان علیه متهم، عبدالرحیم النشیری، که متهم به طراحی بمب گذاری در کشتی جنگی در 12 اکتبر 2000 است، استفاده کرد.

برخی از حقوقدانان همچنین استدلال می کنند که محاکمه گوانتانامو با تکیه بر شهادت پخش ویدئویی از ایالات متحده، یکی از دلایلی را که دولت بوش در وهله اول دادگاه را در پایگاه تأسیس کرد، تضعیف می کند: دور نگه داشتن آن از دسترس قانون اساسی.

از آنجایی که دادگاه ترکیبی فدرال-نظامی در خاک مستقل ایالات متحده نیست، یک نظریه آزمایش نشده می گوید، زندانیان خارجی که در آنجا محاکمه می شوند، از حمایت های مشابه با متهمان جنایتکار در ایالات متحده برخوردار نیستند – حتی در یک محاکمه مجازات اعدام مانند دادگاه آقای نشیری.

دادگاه گوانتانامو برای محاکمه زندانیان خارجی که در سراسر جهان در جنگ علیه القاعده اسیر شده بودند تأسیس شد. جمع آوری اطلاعات در اولویت بود. آزمایشات تقریباً یک فکر بعدی بود. دادستان‌های دادگاه‌های نظامی به شواهد غیرمعمول، از جمله بازجویی‌های خارج از کشور از زندانیانی که قبلاً شکنجه شده‌اند یا با رفتارهای ظالمانه و تحقیرآمیز دیگری مواجه شده‌اند، تکیه می‌کنند.

مطلب جدید پیشنهادی  اخبار جنگ روسیه و اوکراین: منتقد پوتین به خیانت محکوم شد

دیوید گلازیر، استاد حقوق در دانشکده حقوق لویولا در لوس، گفت: «اجرای بخشی از دادرسی در ایالات متحده ممکن است ادعای دولت مبنی بر اینکه این دادرسی خارج از محدوده قانون اساسی است، زیرا در یک کشور خارجی انجام می شود، تضعیف کند. آنجلس که قبل از اینکه وکیل شود، دو دهه را در نیروی دریایی گذراند.

او همچنین این سوال را مطرح کرد که آیا شهادت از راه دور به حقیقت یاب، در این مورد، قاضی و بعداً هیئت منصفه متشکل از افسران نظامی، ضرر می‌رساند. او گفت: «به نظر من این هیئت باید بتواند اعتبار شاهدان را برای خود ارزیابی کند. قطعا انجام این کار از طریق ویدیو بسیار سخت تر از حضوری است.

میشل پارادیس، که سال‌ها درخواست‌های دادگاه‌های غیرنظامی در مورد پرونده‌های گوانتانامو را رسیدگی کرده است، گفت: استفاده از ضمیمه دادگاه “دروغ را به چیزی می‌رساند که قبلاً یک تخیل قانونی بود” – زیرا دادگاه نظامی ایالات متحده در گوشه‌ای تحت کنترل آمریکا است. از کوبا، «قانون اساسی هیچ محدودیت معنی‌داری اعمال نمی‌کند، زیرا رسیدگی‌ها در خاک خارجی انجام می‌شود».

یک دادستان ارشد سابق، سرتیپ. ژنرال مارک اس. مارتینز، مدت‌ها استدلال می‌کرد که اگر کنگره اجازه انتقال زندانیان گوانتانامو به خاک ایالات متحده را بدهد، می‌توان محاکمه‌های کمیسیون نظامی را در ایالات متحده برگزار کرد.

در هر صورت، شهادت زنده به طور فزاینده ای از گوانتانامو به اتاق ماهواره ای تغییر می کند، یک اتاق کنفرانس طبقه بندی شده و ضد شنود که به قیمت 2.5 میلیون دلار برای انعکاس خود اتاق دادگاه، منهای جعبه هیئت منصفه و نیمکت قاضی، بازسازی شده است. میزهایی برای پنج تیم دفاعی جداگانه برای پنج زندانی که به عنوان توطئه گر در هواپیماربایی که نزدیک به 3000 نفر در 11 سپتامبر 2001 کشته شدند، دارد.

مطلب جدید پیشنهادی  خرید استخر بادی ارزان کودک و بزرگسال و قیمت استخر بادی با عمق زیاد خانوادگی

آن محاکمه نیز آغاز نشده است. پس از سال ها در جلسات پیش از محاکمه، مذاکرات برای اقرار در جریان است.

این ضمیمه برای عموم افراد ممنوع است، افرادی که می‌توانند از یک مرکز کنفرانس در پنتاگون، اتاقی در پایگاه نظامی فورت مید در مریلند یا در صورت رسیدن به گوانتانامو شخصاً تماشا کنند.

در ماه مه 2021، دادستان کل وعده داد “مجموعه ای از تجهیزات تکنولوژیکی که امکان ادغام تقریباً یکپارچه مشارکت از راه دور را فراهم می کند.” او در یک درخواست نوشت، تیم‌های حقوقی «عملاً در تمام جنبه‌های رسیدگی کمیسیون شرکت خواهند کرد».

در سومین روز شهادت جان بروس جسن، روان‌شناس که زندانیان را برای سیا سوار بر آب می‌کرد، مشارکت مجازی به این شکل بود:

مردم در اتاق گوانتانامو در حالی که وکلای مدافع یک جعبه تخته سه لا به ارتفاع 30 اینچ را در مقابل دوربین در سالن دادگاه از راه دور نصب می کردند، روی صفحه ای تماشا می کردند. دکتر جسن نشان داد که چگونه از آن در مورد متهم پرونده کول استفاده کرده است. نقش آقای نشیری را یکی از وکلای ایشان به نام آنی مورگان بازی می کرد.

دکتر جسن گفت: «آنی، تو مفید نیستی. “ما به شما زمان می دهیم تا در مورد این موضوع فکر کنید. وارد جعبه شو.»

خانم مورگان روی زمین نشست، داخل جعبه لغزید، سرش را پایین انداخت و دستانش را دور زانوهایش حلقه کرد. یک نفر در نقش نگهبان در را بست.

قاضی و ناظران در گوانتانامو می‌توانستند در زمان واقعی، روی صفحه‌ای که اتاق شلوغ ویرجینیا را نشان می‌دهد، آن تظاهرات و تظاهرات دیگری را که نشان می‌دهد بازجوها چگونه آقای نشیری را در سال 2002 گرفتند و سیلی زدند، تماشا کنند.

اما حداقل در شش مورد دیگر، یک افسر امنیتی در حین شهادت دکتر جسن، دکمه قطع صدا را به کار انداخت تا ناظران نتوانند هر چیزی را که ممکن است طبقه بندی شده است بشنوند.