جت جنگنده F-16 چیست و چرا اوکراین آن را می خواهد؟

طرح‌های بریتانیا و هلند برای کمک به اوکراین برای دستیابی به جت‌های جنگنده F-16، ایالات متحده و برخی از نزدیک‌ترین متحدان اروپایی‌اش را – باز هم – در مورد اینکه غرب چه سلاح‌هایی برای دفاع در برابر تهاجم روسیه به کی‌یف بفرستد، دچار اختلاف کرده است.

مقامات و تحلیلگران نظامی می گویند حتی اگر دولت بایدن بر بی میلی دیرینه خود برای دادن هواپیماهای ساخت آمریکا به اوکراین غلبه کند، اف-16 حداقل برای ماه ها در جنگ مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. اما بدون هیچ پایانی در جنگ، F-16 به جدیدترین سلاح پیشرفته ای تبدیل شده است که اوکراین و برخی از حامیان آن می گویند که باید روسیه را – هم در درگیری فعلی و هم برای سال های آینده – از خود دور کند.

در اینجا نگاهی به هواپیمای جنگنده F-16 داریم، چرا اوکراین آن را می خواهد و چرا دولت بایدن مردد است.

F-16 “Fighting Falcon” برای اولین بار در سال 1976 پرواز کرد، یک جت جنگنده مافوق صوت است که توسط ارتش های 25 کشور برای نبرد هوا به هوا و حملات هوا به زمین استفاده می شود. این هواپیما در درگیری های آمریکا در افغانستان، عراق، کوزوو، خلیج فارس و ماموریت های دفاعی در حریم هوایی ایالات متحده پرواز کرده است.

F-16 توسط پیمانکار دفاعی آمریکایی لاکهید مارتین و سازندگانی در بلژیک، دانمارک، هلند و نروژ ساخته شده است – چهار کشوری که یک مقام ارشد اوکراینی می گوید که بی سر و صدا اعلام کرده اند که مایل به انتقال برخی از F-16 های خود به کیف هستند.

مطلب جدید پیشنهادی  هشدار کاذب تخلیه کره جنوبی که توسط کره شمالی آغاز شده است، باعث هرج و مرج می شود

این به طور گسترده ای همه کاره، سبک وزن و مقرون به صرفه در نظر گرفته می شود – بر اساس برخی برآوردها، بسته به مدل، قیمتی تا 63 میلیون دلار دارد. در حال حاضر حدود 3000 نفر در سرتاسر جهان در خدمت نظامی فعال هستند، از جمله صدها نفر در نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده.

F-16 دارای دو قابلیت تهاجمی و دفاعی است. در کوتاه مدت، مقامات اوکراینی می گویند F-16 و سایر جت های جنگنده پیشرفته غربی برای تقویت پدافند هوایی آنها مورد نیاز است، به طوری که سیستم های زمینی موجود کیف توسط رگبارهای مداوم موشک های روسی فرسوده می شوند. آنها را می توان در عرض چند دقیقه پرتاب کرد و برای سرنگونی موشک های ورودی و هواپیماهای دشمن مجهز شد.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی به رهبران اروپایی که این هفته در نشستی در ریکیاویک گرد هم آمده بودند، گفت: بدون جت های جنگنده مدرن، “هیچ سیستم دفاع هوایی کامل نخواهد بود.”

فراتر از درگیری فعلی، بسیاری از مقامات در سراسر اروپا و در ایالات متحده معتقدند که F-16 می تواند یک عامل بازدارنده کلیدی در برابر تجاوزات آتی به اوکراین توسط نیروی هوایی بسیار برتر روسیه باشد.

آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با جت های غربی ماه ها طول می کشد، و دولت بایدن می گوید که بهتر است سلاح هایی ارسال شود که به اوکراین در ضدحمله آتی علیه روسیه کمک کند – نبردی که بسیاری در غرب امیدوارند نقطه عطفی در جنگ باشد. . یک مقام ارشد آمریکایی این هفته گفت که هزینه ارسال F-16 بخش زیادی از بودجه جنگی ایالات متحده را که در حال حاضر رو به کاهش است جذب خواهد کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  درمان خانگی ژنیکوماستی

در جلسه استماع مجلس نمایندگان در ماه گذشته، سلست ای. یک مسئله زمان‌بندی نیز وجود دارد: آنها در حال حاضر به چه چیزی نیاز دارند، این چیزی است که ما برای نبردهایی که با آن روبرو هستند متمرکز شده‌ایم، چه چیزی می‌توانیم ارائه دهیم که به موقع و مؤثر باشد؟» او گفت.

او گفت که جنگنده‌های مدرن غربی، مانند F-16، در فهرست اولویت‌ها “حدود هشتم” هستند.

به گفته مقامات و تحلیلگران نظامی، احتمالاً عادلانه تا زیاد است. دولت بایدن قبلاً به چندین نوع تسلیحات پیشرفته برای اوکراین – از جمله موشک‌اندازهای هیمارس، تانک‌های آبرامز و موشک‌های پاتریوت – نه گفته بود تا تحت فشار متحدان اروپایی و کنگره خود را به عقب برگرداند.

بر اساس آنچه که تحلیلگران به عنوان سناریوی محتمل توصیف می کنند، ایالات متحده مجوزهای صادرات مجدد را به سایر کشورهای دارای F-16 صادر می کند و به آنها اجازه می دهد جت های خود را به اوکراین منتقل کنند. با توجه به هزینه های هر جت، احتمال کمتری وجود دارد که ایالات متحده F-16 های خود را به اوکراین بفرستد، هرچند غیرممکن نیست.

داگلاس بری، کارشناس هوافضای نظامی در مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن، گفت: اگر متحدان غربی قصد دارند ناوگان هوایی قدیمی اوکراین را با جت های مدرن تر ارتقا دهند، دادن F-16 به آن “محتمل ترین نتیجه” است.

او همچنین گفت که اگر دولت بایدن حداقل تا حدودی موافق نباشد، بعید است که بریتانیا، با «روابط ویژه» خود با آمریکا، تلاش برای تهیه جنگنده‌های F-16 را ادامه دهد: «به عبارتی تعجب‌آور است. ملایم،» او گفت.

مطلب جدید پیشنهادی  NLRB ادعا می کند که Google به طور غیرقانونی سازمان دهندگان کارگر را اخراج کرده است