جامائیکا می تواند در سال 2024 به جمهوری تبدیل شود. چگونه خواهد بود؟

در حالی که پادشاه چارلز سوم تاج صدها ساله سنت ادوارد را در روز شنبه بر سر گذاشت، جامائیکا، یکی از اعضای مشترک المنافع، به پیشبرد برنامه های خود برای قطع روابط با سلطنت بریتانیا ادامه داد – تصمیمی که برای همه پرسی در سال 2024 برنامه ریزی شده بود.

«زمان فرا رسیده است. مارلن مالاهو فورته، وزیر امور حقوقی و قانون اساسی جامائیکا در مصاحبه ای با اسکای نیوز این هفته گفت: جامائیکا در دست جامائیکا است. “زمان خداحافظی است.”

او بخشی از یک کمیته 15 نفره از مقامات و کارشناسان است که در حال ایجاد زمینه برای اصلاح قانون اساسی جامائیکا و برکناری پادشاه بریتانیا به عنوان رئیس دولت جزیره کارائیب است.

جامائیکا همچنین در نامه‌ای به پادشاه چارلز در این هفته نماینده شد که در آن مبارزان ۱۲ کشور مشترک المنافع از او خواستند تا از تاجگذاری خود برای عذرخواهی برای «تأثیر وحشتناک» گذشته امپراتوری بریتانیا، از جمله «نژادپرستی، ظلم، استعمار و برده‌داری» استفاده کند. در این نامه خواستار جبران و بازگرداندن تمامی آثار فرهنگی مسروقه شده بود.

روزالیا همیلتون، یکی از امضاکنندگان نامه و مدیر مؤسس مؤسسه حقوق و اقتصاد، یک مؤسسه غیرانتفاعی در کینگستون، پایتخت جامائیکا، گفت: «انگلیسی ها فرصت بسیار خوبی برای رسیدگی به بی عدالتی های استعماری دارند». آنها که قرن‌ها جهان را با این غیرانسانی هدایت کرده‌اند، می‌توانند جهان را در ترمیم آسیب‌ها رهبری کنند.»

اگرچه نقش عملی آن در امور جزیره ممکن است بسیار جزئی باشد، پادشاهی میراث ناخوشایندی از خود بر جای گذاشته است. تمام وظایف ملکه، و اکنون پادشاه، توسط فرماندار کل انجام می شود که به عنوان نماینده مستقیم آنها عمل می کند – موافقت با همه قوانین و تعیین اینکه چه کسی نخست وزیر می شود.

مطلب جدید پیشنهادی  دادگاه آلمان پنج مرد را به جرم سرقت جواهرات خزانه سبز محکوم کرد

تریسی رابینسون، استاد حقوق اساسی در دانشگاه هند غربی، گفت: «بعضی از مردم به شما می گویند که این تا حد زیادی تشریفاتی است، اما من فکر می کنم این طرز فکر اشتباه در مورد آن است. “این منعکس کننده قدرت انحصاری قدیمی تاج است

از سوی دولت بریتانیا، نخست وزیر ریشی سوناک از عذرخواهی به خاطر نقش این کشور در تجارت برده در اقیانوس اطلس یا شرکت در بحث در مورد پرداخت غرامت خودداری کرده است. او در ماه آوریل به قانونگذاران در پارلمان بریتانیا گفت: «تلاش برای انتخاب تاریخ ما راه درستی برای جلو نیست، و این چیزی نیست که ما انرژی خود را روی آن متمرکز کنیم».

با این حال، روند اصلاح قانون اساسی باعث می‌شود افراد بیشتری در جامائیکا حتی فراتر از کنار گذاشتن پادشاه بریتانیا فکر کنند.

خانم رابینسون در طی یک پانل عمومی این هفته گفت: «وقتی می‌گوییم می‌خواهیم از شر سلطنت خلاص شویم، این فقط نقطه شروع را به شما می‌گوید». “این به شما مقصد یا جایی که ما در نهایت خواهیم رسید را نمی گوید.”

از جمله سؤالاتی که مطرح می شود: اگر چارلز سوم به عنوان رئیس دولت جامائیکا خارج شود، چه نوع سیستم سیاسی به وجود می آید؟

خانم همیلتون، که رئیس مشترک شبکه مدافعان است، سازمانی که خواستار یک بحث ملی در مورد انتقال به جمهوری شده است، گفت: «ما هرگز قبلاً این سؤالات را کاملاً نپرسیده و به آنها پاسخ نداده‌ایم. آیا ما می توانیم برای اولین بار در تاریخ خود، واقعاً تغییر شکل جامعه را به نفع اکثریت تصور کنیم؟

مطلب جدید پیشنهادی  ملکه کامیلا در نقش جدیدش سبک تر به نظر می رسد

پاسخ های روشن گریزان هستند. تا کنون، کمیته دولت – که گفته است پیش‌نویس لایحه‌ای در ماه جاری به مجلس ارائه می‌شود – بیشتر به صورت خصوصی تشکیل جلسه داده است.

مازیکی تیمی، محقق دانشگاه هند غربی، گفت، اگر این قانون با مشارکت عمومی قابل توجه تدوین نشود، تصمیم گیری ممکن است به دست عده کمی ختم شود. این کمتر از آن چیزی است که بسیاری از جامائیکایی ها انتظار دارند.

او گفت: “من را اشتباه نگیرید – فکر می کنم بسیار مهم است که شما افراد ما را در قدرت داشته باشید.” در عین حال، من می‌خواهم که به عنوان نماینده یک حرکت دموکراتیک، محتوایی داشته باشد.»