تلفن‌های همراه در سراسر بریتانیا این آخر هفته یک هشدار «آژیر مانند» بلند خواهند داد

به عنوان بخشی از آزمایش سیستم هشدار اضطراری جدید که توسط دولت بریتانیا راه اندازی شده است، “صدای آژیر مانند بلند” روز یکشنبه از تلفن های همراه به مدت 10 ثانیه در سراسر بریتانیا طنین انداز می شود.

دولت ها و موسسات در سراسر جهان از سیستم های هشدار مشابه در موقعیت های تهدید کننده زندگی مانند حملات تروریستی و آب و هوای خطرناک استفاده می کنند. این هشدارها که در بسیاری از موارد به صورت اعلان یا پیامک ارسال می شود، به افرادی که در مسیر خطر هستند هشدار می دهد که پناه بگیرند یا به محل امن برسند.

در بریتانیا، آزمایش سرویس هشدار با واکنش برخی از مقامات و سازمان‌ها مواجه شده است و برخی از مقامات و سازمان‌ها مردم را تشویق به خاموش کردن این سرویس کرده‌اند.

در اینجا چیزی است که باید بدانید.

افرادی که تلفن های هوشمند در سراسر بریتانیا دارند، از جمله گردشگران بازدیدکننده، هشداری را دریافت خواهند کرد که دولت آن را به عنوان “صدای بلند و آژیر مانند” همراه با لرزش، روز یکشنبه در ساعت 3 بعد از ظهر دریافت خواهند کرد.

دولت بریتانیا در اطلاعیه ای در مورد این هشدارها گفت: “این در صفحه اصلی دستگاه شما ظاهر می شود و قبل از اینکه بتوانید از سایر ویژگی ها استفاده کنید باید آن را تایید کنید.”

هشدارها از طریق دکل های تلفن همراه ارسال می شود که هشدارهایی را برای هر کسی که در خطر است پخش می کند. دولت بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که قرار است از آنها «بسیار به ندرت» استفاده شود و افزود که هشدارها تنها زمانی استفاده می‌شوند که «خطر فوری جان مردم» وجود داشته باشد.

مطلب جدید پیشنهادی  دانشگاه آکسفورد نام ساکلر را از ساختمان ها حذف کرد

برنامه های هشدار مشابهی در سراسر جهان از جمله در ایالات متحده، کانادا، هلند و ژاپن استفاده می شود. آنها همیشه مورد لطف قرار نگرفته اند، همانطور که در روز پنجشنبه در فلوریدا اتفاق افتاد که یک هشدار آزمایشی در ساعت 4:45 صبح ارسال شد.

مانند نحوه استفاده از آنها در بریتانیا، هشدارها در مواقع اضطراری مانند تیراندازی دسته جمعی، سیل، آتش سوزی جنگلی، گردباد و سایر بلایای طبیعی ارسال می شوند. هنگامی که یک مرد مسلح در ماه فوریه در محوطه دانشگاه ایالتی میشیگان تیراندازی کرد، دانشجویان از طریق یک پیام متنی از وضعیت آگاه شدند و بسیاری در طول شب منتظر به‌روزرسانی سیستم اضطراری بودند.

در برخی موارد، آنها همچنین برای هشدار به ساکنان در مورد استفاده از آب شهری در زمانی که عملیات در یک تاسیسات آب مختل شده است، استفاده شده است.

آزمایش روز یکشنبه سرویس جدید هشدار اضطراری قبلاً با واکنش‌هایی مواجه شده است. برای برخی، هشدار، که می تواند تا 10 ثانیه به صدا درآید، به عنوان یک آزاردهنده تلقی می شود. جاکوب ریس موگ، یکی از اعضای پارلمان شمال شرق سامرست، به پیروان خود گفت توییتر برای “خاموش کردن هشدار غیر ضروری و مزاحم.”

برای دیگران، این هشدار باعث نگرانی های جدی در مورد حریم خصوصی شده است. پناهگاه، سازمانی که به زنان و کودکانی که از آزار خانگی رنج می‌برند کمک می‌کند، به بازماندگان خشونت توصیه می‌کند که این سرویس را خاموش کنند، زیرا نگران این هستند که تلفن‌های مخفی در خانه‌هایشان خاموش شود.

مطلب جدید پیشنهادی  فشار اوکراین در اطراف باخموت تصمیمات سختی را به روسیه ارائه می کند

در پاسخ به چنین انتقادی، دولت بریتانیا گفت که با سازمان‌هایی همکاری می‌کند که با «زنان و دختران آسیب‌پذیر برای اطمینان از اینکه اعمال هشدارهای اضطراری بر آنها تأثیر منفی نمی‌گذارد» همکاری می‌کند، و افزود که در صورت نیاز امکان انصراف از آن وجود خواهد داشت. تلفن آنها مخفی بماند.

دیگران نگران این هستند که هشدارها به اطلاعات شخصی تلفن‌ها مانند داده‌های موقعیت مکانی دسترسی پیدا کنند، اما دولت بریتانیا گفته است که نباید نگران کننده باشد زیرا سیستم هشدار از طریق دکل‌های تلفن همراه کار می‌کند. دولت گفت که داده‌های شخصی و مکان‌های دقیق جمع‌آوری یا به اشتراک گذاشته نمی‌شوند.

هشدارها را می توان با جستجوی تنظیمات تلفن برای “هشدارهای اضطراری” و خاموش کردن هشدارهای “شدید” و “افراطی” خاموش کرد.

بریتانیایی ها همچنین می توانند با خاموش کردن تلفن های خود یا قرار دادن تلفن های خود در حالت هواپیما در طول مدت آزمایش، از دریافت هشدار آزمایشی در روز یکشنبه اجتناب کنند.

این هشدار فقط در گوشی‌هایی که دارای آخرین نرم‌افزار موجود هستند، مانند آیفون‌های دارای iOS 14.5 یا بالاتر و تلفن‌ها و تبلت‌های اندرویدی دارای اندروید 11 یا بالاتر، پخش می‌شود.