تلاش نیروی دریایی آمریکا برای مهار توقیف کشتی ایران در تنگه هرمز

ناوهای جنگی نیروی دریایی آمریکا مستقر در منطقه خلیج فارس در واکنش به اقدامات اخیر ایران برای توقیف دو نفتکش که آخرین نشانه از افزایش تنش ها بین ایران و ایالات متحده است، گشت زنی های خود را از طریق تنگه هرمز، گذرگاه شلوغ کشتی های تجاری افزایش داده اند. .

معاون دریابان برد کوپر، فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منطقه، روز دوشنبه در مصاحبه ای در پایگاه نیروی دریایی در بحرین گفت: «اقدامات ایران غیرقابل قبول است». او چند روز پس از آن صحبت می کرد که با یک ناوشکن موشک هدایت شونده نیروی دریایی به همراه رهبران نیروی دریایی فرانسه و بریتانیا از تنگه هرمز عبور کرد تا پیامی واحد به ایران ارسال کند.

مقامات پنتاگون و کاخ سفید در این ماه گفتند که ایران از سال 2021 با 15 کشتی تجاری با پرچم بین المللی “آزار، حمله یا مداخله” کرده است، زیرا آنها از اقدام برای افزایش گشت زنی توسط کشتی ها، پهپادها و هواپیماهای نیروی دریایی آمریکا و همچنین کشتی های یونایتد خبر دادند. کشورهای متحد در منطقه

اخیراً، نیروی دریایی ایران در اواخر آوریل با یک هلیکوپتر بر فراز عرشه یک نفتکش به نام Advantage Sweet پرواز کرد. کشتی با پرچم جزایر مارشال توسط شورون اجاره شده بود که از کویت به سمت هیوستون می رفت و بر اساس لیست لویدز که حمل و نقل را دنبال می کند، حامل 750000 بشکه نفت خام بود.

تکاوران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از طریق طناب به عرشه Advantage Sweet فرود آمدند و کنترل کشتی را درست پس از عبور از تنگه هرمز به دست گرفتند. ایران سپس یک ویدئوی جشن از مصادره را در تلویزیون دولتی نشان داد.

شش روز بعد، دوازده قایق تندرو نیروی دریایی ایران، دومین نفتکش، این بار نیووی با پرچم پاناما را پس از خروج از اسکله خشک در دبی، در مسیر حرکت به بندر دیگری در امارات، محاصره کردند. این کشتی مجبور به تغییر مسیر به سمت آب های سرزمینی ایران شد.

مطلب جدید پیشنهادی  5 Funny Email Quotes

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هنگام اعلام افزایش نیروی دریایی آمریکا گفت: ایالات متحده به قدرت های خارجی یا منطقه ای اجازه نخواهد داد که آزادی کشتیرانی در آبراه های خاورمیانه از جمله تنگه هرمز را به خطر بیندازند. گشت های اوایل این ماه

تنگه هرمز که از یک طرف با امارات متحده عربی و عمان و از طرف دیگر با ایران همسایه است، حدود 21 مایل است. اما شاهد تردد دائمی کشتی های تجاری است، به ویژه در میان نفتکش هایی که نفت را به جهان عرضه می کنند.

به گفته مقامات پنتاگون، حداقل در حال حاضر، طرح این است که کشتی‌ها یا هواپیماهای اضافی نیروی دریایی به منطقه ارسال نشود، بلکه به جای آن، کشتی‌هایی که در حال حاضر در منطقه هستند، بیشتر از طریق تنگه هرمز منتقل شوند تا سیگنالی به ایران ارسال شود که Cmdr گفت که ایالات متحده و متحدانش در حال تماشا هستند و در صورت وقوع حوادث دیگر در نزدیکی قرار خواهند گرفت. تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی مستقر در بحرین.

عملیات ناوگان پنجم نیروی دریایی 2.5 میلیون مایل مربع آب از خلیج فارس تا بخش‌هایی از اقیانوس هند را پوشش می‌دهد و تعداد بیشتری از شناورهای آن اکنون در منطقه اطراف ایران متمرکز خواهند شد.

فرمانده هاوکینز گفت: «مثل زمانی است که ماشین‌های گشت بیشتری را در بزرگراه بچرخانید. “آنها از خروجی خارج می شوند و برمی گردند و به انجام این حلقه ها ادامه می دهند.”

روز سه‌شنبه، یک ناوشکن گارد ساحلی ایالات متحده و قبل از آن یک فروند پهپاد که نیروی دریایی در خلیج فارس فعالیت می‌کند، به همراه ناوشکن یو‌اس‌اس پل همیلتون، ناوشکن موشک هدایت شونده، که همان سفر را انجام داده بود، از تنگه هرمز عبور کرد. در جمعه.

در واکنش به تحرکات اخیر ایالات متحده، ایران مدعی شده است که اقدام این کشور علیه این دو کشتی تجاری پس از آن صورت گرفت که هر دوی آنها مقررات بین المللی دریایی از جمله شناور Advantage Sweet را که مقامات ایرانی ادعا می کنند با یک قایق ایرانی برخورد کرده و خدمه آن مجروح شدند، انجام شده است. .

مطلب جدید پیشنهادی  باز کردن قفل "سنگ روزتا" یک زبان در حال مرگ

جمهوری اسلامی ایران ادامه حضور نیروهای نظامی خارجی در آب‌های خلیج فارس را تهدیدی برای امنیت کشتیرانی در این آبراه استراتژیک می‌داند و معتقد است که کشورهای منطقه توانایی حفظ صلح و امنیت را دارند. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای گفت: کشتی‌رانی در آن بدون حضور خارجی‌ها.

به گفته آمبری، یک شرکت اطلاعاتی دریایی، همانطور که برای اولین بار توسط فایننشال گزارش شد، در ماه آوریل، درست قبل از اینکه ایران نفتکش Advantage Sweet را در مسیر هوستون توقیف کند، ایالات متحده یک کشتی حامل نفت ایران را که دولت ادعا می کند تحریم ها را نقض می کند، توقیف کرد. بار. مقامات ایالات متحده گفتند که توقیف بر اساس حکم دادگاه مجاز بوده است.

حداقل به اواسط دهه 1980 – زمانی که دوره ای به نام جنگ نفتکش ها به دلیل مجموعه ای از حملات ایران به کشتی های تجاری در تنگه هرمز وجود داشت – چرخه هایی از تشدید تنش در منطقه با رهگیری کشتی توسط ایران وجود داشته است. تشدید یا کمرنگ شده اند.

همیشه این خطر وجود دارد که جنگ بین ایالات متحده و ایران به سرعت به یک درگیری تبدیل شود، اما کارشناسان منطقه و مقامات نیروی دریایی ایالات متحده می گویند که هر دو کشور می خواهند از چنین نتیجه ای اجتناب کنند.

جان قزوینیان، مدیر مرکز خاورمیانه در دانشگاه گفت: «تقریباً مانند تئاتر کابوکی است که هر دو کشور برای مدت طولانی درگیر آن بوده‌اند، حتی اگر واقعیت درگیری‌های مسلحانه جدی برای هر دو ملت غیرقابل تصور باشد». از پنسیلوانیا و نویسنده کتاب تاریخ روابط ایران و آمریکا.

اما خصومت بین دو ملت در چند سال گذشته افزایش یافته است. دو خدمه کشتی در ژوئیه 2021 هنگامی که یک پهپاد ساخت ایران، مسلح به مواد منفجره، به کشتی تجاری به نام خیابان مرسر در نزدیکی عمان حمله کرد، کشته شدند، اتفاقی که مقامات آمریکایی و اروپایی گفتند که معتقدند ایران پشت آن بوده است.

مطلب جدید پیشنهادی  کرم سفت کننده سینه - بهترین روش های درمان افتادگی سینه

ایالات متحده قبلاً از کشتی‌های نیروی دریایی و گارد ساحلی خود در منطقه برای جستجوی سلاح و مواد مخدر استفاده می‌کرده است که از طریق خلیج فارس ارسال می‌شود، زیرا ایران به کمک به تسلیح متحدان خود در یمن، سوریه و لبنان متهم شده است. ارسال پهپادهای تهاجمی خود به روسیه، جایی که از آنها برای حمله به اوکراین استفاده شده است.

تنش‌ها همچنین از زمان خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران در سال 2018 تشدید شده است، توافقی که پس از آن دوباره شروع به غنی‌سازی اورانیوم خود به سطح مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای کرد.

پنتاگون در ماه آوریل اعلام کرد که در حال تمدید تور ناو هواپیمابر جورج اچ دبلیو بوش در شرق مدیترانه و تسریع استقرار هواپیماهای تهاجمی A-10 نیروی هوایی به پایگاهی در خاورمیانه است. همچنین اعلام عمومی نادری مبنی بر ارسال یک زیردریایی موشک هدایت شونده به خاورمیانه توسط ایالات متحده منتشر شد.

آقای قزوینیان گفت که اقدامات اخیر پنتاگون می تواند تلاشی برای تاکید مجدد بر ارتباط آمریکا در منطقه باشد، پس از اینکه چین در ماه مارس برای کمک به مذاکره برای نزدیک شدن دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران وارد عمل شد. برخی از مقامات کشورهای عربی خلیج فارس گفتند حضور رو به رشد چین نشان می دهد که آنها دیگر نمی توانند برای تضمین امنیت خود به ایالات متحده تکیه کنند.

فرمانده هاوکینز، سخنگوی نیروی دریایی، گفت که هم ایالات متحده و هم ایران حق گشت زنی در خلیج فارس و تنگه هرمز را دارند و ده ها سال است که این کار را انجام می دهند.

اریک اشمیت گزارشی از واشنگتن ارائه کرد.