ترامپ تیکتوک را منفجر کرد و اکنون هیچ کس نمی داند چه خبر است

در تاریخ 12 نوامبر ، TikTok با ضرب الاجلی روبرو است که شرکت را از والدین چینی خود ، ByteDance دور می کند.

آخرین مهلت از طریق یک دستورالعمل دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امضا شده در 14 آگوست است. اما این دستور مجازات یا عواقبی را در صورت نقض مهلت تعیین نمی کند. این س questionsالات جدیدی را در مورد اهداف دولت نسبت به TikTok ، یکی از سریعترین خدمات رسانه های اجتماعی در جهان با 100 میلیون کاربر فقط در ایالات متحده ایجاد کرده است.

اگرچه ترامپ به طور موقت معامله ای را با شرکت TikTok تصویب کرده است که ممکن است او را راضی کند ، اما هنوز نهایی نشده است. در حالی که مهلت 12 نوامبر باقی مانده بود و ساعاتی دیگر از آن نگذشته بود ، TikTok در 10 نوامبر دادخواست اضطراری را به دادگاه تجدید نظر فدرال ارائه داد تا از آن پیشگیری کند.

TikTok سه شنبه شب در بیانیه ای گفت: “در نزدیكی دو ماه از زمانی كه رئیس جمهور با تأیید مقدماتی پیشنهاد ما را برآورده كرد ، ما راه حلهای مفصلی را برای نهایی كردن آن توافق ارائه داده ایم.”

این شرکت اضافه کرد که بدون تمدید مهلت پنجشنبه ، “ما چاره ای نداریم که برای دفاع از حقوق خود و بیش از 1500 کارمند خود در ایالات متحده ، دادخواست بدهیم.”

کارشناسان حقوقی می گویند که چه اتفاقی می افتد ، مشخص نیست ، و یادآوری دیگری از چگونگی جنجال ترامپ در آستانه انتخابات در حالی که در انتخابات نظرسنجی می کرد ، باعث ایجاد یک جنجال تجاری بین المللی شد که آینده یک پلتفرم گسترده رسانه های اجتماعی را فرو برد به شک افتاد اگرچه وی به TikTok فشار آورد تا در یک بازه زمانی کوتاه به توافق برسد ، اما ترامپ به دلیل تلاش برای نجات مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود با ادعاهای بی اساس در مورد تقلب در انتخابات ، موضوع را کنار گذاشته است.

اکنون ، بقیه در حال تقلا هستیم تا قطعات را حس کنیم.

ترامپ یک معامله را مجبور می کند

ترامپ TikTok را به یک هدف ملی تبدیل کرده است ، زیرا این شرکت در حالی که با پکن بر سر تجارت و تجارت سر و کله زده است ، به یک روایت گسترده تر ضد چین تبدیل می شود که به یک مشخصه برجسته در دولت او تبدیل شده است. ترامپ ادعا می کند که تیک توک خطر امنیت ملی را تهدید می کند زیرا مالک چینی آن ممکن است مجبور شود داده های کاربر تیک توک را به دولت چین تحویل دهد. TikTok این ادعا را انكار كرده و گفته است كه TikTok اطلاعات كاربران آمریكایی را در ویرجینیا و سنگاپور خارج از دسترس قوانین چین ذخیره می كند.

کارشناسان امنیت سایبری این خطر را تا حد زیادی فرضی می دانند ، اما این امر مانع از تلاش کاخ سفید برای منجمد کردن TikTok در ایالات متحده با چند دستور اجرایی نشد. در پاسخ ، تیک توک با طرح شکایت از دولت ترامپ ، اقدام کاخ سفید را “بسیار سیاسی” خواند. کاربران TikTok نقش خود را در این حماسه بازی کرده اند ، و در تلاش برای کاهش تعداد جمعیت ترامپ ، بلیط را برای یک مبارزات انتخاباتی ترامپ در Tulsa ، Okla. این شیرین کاری باعث شد مبارزات انتخاباتی ترامپ به خرید تبلیغاتی بپردازد که از هواداران می خواست تا دادخواست ممنوعیت TikTok را پس بگیرند که TikTok سپس در دادخواست خود به عنوان مدرک سیاسی و تلافی جویانه دستورهای اجرایی ذکر کرد.
اولین دستور اجرایی ترامپ محدودیت هایی را در مورد TikTok پیش بینی کرد که قرار بود از ماه سپتامبر اجرایی شود و هرگونه معامله تجاری با این شرکت را غیرقانونی اعلام کرد. در اجرای این دستور ، وزارت بازرگانی سعی کرد TikTok را از فروشگاه های برنامه های آمریکایی منع کرده و بارگیری برنامه را ممنوع کند. و همچنین گفته شد که در اواسط ماه نوامبر ، حمل و نقل شرکت TikTok توسط شرکت های ستون فقرات اینترنتی ممنوع می شود. اکنون هر دو اقدام به طور موقت توسط قضات فدرال در دو دادخواست جداگانه به چالش کشیدن این دستور مسدود شده است.
دستور دوم ، که هدف دادخواست TikTok در این هفته است ، نیاز دارد که ByteDance TikTok را واگذار کند. این دستور در پی تحقیق توسط کمیته سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده (CFIUS) ، یک نهاد فدرال به ریاست وزارت خزانه داری که ادغام ها و معاملات سرمایه گذاری خارجی را برای تأثیرات احتمالی بر امنیت ملی ایالات متحده بررسی می کند.

دستور لازم برای فروش TikTok جزئیات خاصی دارد و می گوید که این شرکت باید تا 12 نوامبر واگذار شود. در آن چیزی که چنین معامله ای باید به نظر برسد یا اینکه TikTok برای ادامه فعالیت در ایالات متحده باید انجام دهد ، نمی گوید. نمی گوید اگر TikTok در مهلت مقرر فروخته نشود چه اتفاقی می افتد.

مطلب جدید پیشنهادی  Google Photos فضای ذخیره سازی نامحدود رایگان را پایان می دهد

کاخ سفید و وزارت بازرگانی از اظهار نظر در این باره خودداری کردند. وزارت دادگستری و خزانه داری بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ ندادند. TikTok از اظهار نظر خودداری کرد.

ترامپ به طور موقت معامله ای را با شرکت TikTok تصویب کرد ، اوراکل (ORCL) و والمارت قصد داشت به ادعاهای خود بپردازد که بستر رسانه های اجتماعی یک خطر برای امنیت ملی دارد. این پیشنهاد باعث می شود TikTok به عنوان یک شرکت جدید جهانی با مقر اصلی در ایالات متحده ، سازماندهی مجدد شود و سرمایه گذاران آمریکایی بیشترین مالکیت شرکت جدید را به خود اختصاص دهند. والمارت از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. اوراکل بلافاصله به درخواست نظر پاسخ نداد.

اما این بدان معنا نیست که الزامات سفارش دوم برآورده شده است. این توافق هنوز توسط CFIUS یا کاخ سفید نهایی نشده است و این احتمال را می دهد که 12 نوامبر بدون قطعنامه بیاید و برود. (حتی اگر موافقت ایالات متحده را به دست آورد ، معاملات هنوز باید مورد لطف نهادهای نظارتی چین قرار بگیرند ، که چین و چروک اضافی اضافه می کند که کاملاً جدا از سردرگمی در دستورات ترامپ است.)

خیلی سوال

اگر معامله واگذاری آن در مهلت 12 نوامبر تأیید نشود ، آیا TikTok می تواند مجازات های بیشتری داشته باشد؟ کارشناسان می گویند ، ما واقعاً نمی دانیم که عمدتا به این دلیل است که دستورات اجرایی بسیار پایان کار است.

هری برودمن ، شریک گروه تحقیقاتی برکلی و یکی از مقامات سابق CFIUS ، گفت: یک احتمال این است که ظرف 24 ساعت آینده ، CFIUS بتواند شرایط معامله را بپذیرد و به ترامپ توصیه کند که تایید نهایی خود را اعلام کند.

مطلب جدید پیشنهادی  نحوه کاهش مصرف قند: 11 روش برای مهار دندان شیرین

راه دیگر ممکن است این باشد که CFIUS با ادامه بررسی قرارداد پیشنهادی ، می تواند به مدت 30 روز به TikTok تمدید کند. (TikTok گفته است كه علی رغم درخواست تمدید ، این شركت تاكنون یك مورد حتی با تمام شدن زمان دریافت نكرده است.)

سومین نتیجه احتمالی این است که TikTok مهلت مقرر را از دست می دهد و دادستان کل ویلیام بار شرکت را برای اجرای دستور ترامپ به دادگاه می کشد. این دستور به بار اجازه می دهد تا “برای انجام آن اقدامات لازم را انجام دهد”.

کریستین دیویس ، وکیل CFIUS در شرکت Akin Gump ، گفت: “در آن مرحله ، دادگاه احتمالاً به مواردی که ByteDance در دادخواست خود مطرح کرده رسیدگی می کند و در مورد میزان اجرای دستور تصمیم می گیرد.”

اما حتی آن مسیر پاسخ های کمی ارائه می دهد. مشخص نیست که دادگاه چگونه می تواند حکم صادر کند ، و چه مراحلی ممکن است برای TikTok مورد نیاز باشد ، یا اگر شرکت – یا دولت – به دستورالعمل های دادگاه پایبند نباشد ، چه مجازات هایی ممکن است اعمال شود.

در نهایت ، علی رغم اینکه در حال حاضر بیشتر از اولین دستورالعمل ترامپ از موفقیت در ترامپ جلوگیری کرده است – ممنوعیت ، از جمله فروشگاه برنامه و محدودیت های زیرساخت های اینترنت – TikTok هنوز با یک جاده نامشخص در پیش است.

سکوت رادیویی از طرف دولت ایالات متحده کمکی نمی کند. پس از ایجاد اعتراض شدید نسبت به TikTok پیش از انتخابات ، دولت ترامپ اکنون به نظر نمی رسد که بتواند بحران را به یک نتیجه گیری سریع برساند.

مطلب جدید پیشنهادی  مشکلات قابلیت اطمینان مدل Y تسلا را در پایین رتبه بندی Consumer Reports قرار داده است

این می تواند به معنای این باشد که معامله پیشنهادی TikTok تا زمان روی کار آمدن جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب بسته نشود. طبق گفته کارشناسان ، چگونگی تحمل وزن وی در دولت ابهام آورتر است ، زیرا آنها حدس می زنند که خیلی زود است.