برنامه آموزشی F-16 برای خلبانان اوکراینی

آموزش خلبانان جنگنده اوکراینی برای پرواز با هواپیماهای جنگی F-16 ساخت آمریکا کمتر از نیمی از زمان لازم – فقط چهار تا شش ماه – به همان اندازه که دولت بایدن به آن اجازه داد.

این ارزیابی، از یک سند داخلی نیروی هوایی ایالات متحده و یک فرمانده سابق ناتو، ممکن است تنها چند خلبان را در یک زمان به حساب آورد و فقط برای کسانی که تجربه پرواز به روز در ناوگان جت های اوکراینی دوران شوروی را دارند، اعمال می شود. اما این بدان معناست که اوکراین می‌تواند یکی از آخرین سلاح‌های پیچیده باقی‌مانده را داشته باشد که می‌گوید باید زودتر از آنچه در ابتدا تصور می‌شد، روسیه را بازدارد.

برای بیش از یک سال، ایالات متحده از دادن هواپیماهای جنگنده به اوکراین که دولت بایدن نگران بود برای حمله به خاک روسیه استفاده شود، خودداری کرده بود. دولت هفته گذشته موضع خود را تغییر داد و گفت از آموزش حمایت می کند.

اما در حالی که پرزیدنت بایدن به صراحت اعلام کرد که اجازه می دهد این جت ها به اوکراین ارسال شوند، او زمان تحویل آنها را پیش بینی نمی کند. او این را “بسیار بعید” خواند که آنها بخشی از ضد حمله ای باشند که انتظار می رود اوکراین در هفته های آینده راه اندازی کند. مقامات آمریکایی گفتند که این هواپیماها به اوکراین کمک می کند تا در دراز مدت از خود در برابر روسیه دفاع کند.

آموزش خلبانان اوکراین اولین گام ضروری برای این کشور برای شروع دریافت جتی است که بتواند بر اکثر هواپیماهای جنگی دیگر مانور دهد و در عین حال تقریباً هر بمب یا موشکی را در زرادخانه نیروی هوایی ایالات متحده حمل کند.

روز سه شنبه لهستان اعلام کرد که آماده آموزش خلبانان اوکراینی است. این کشور به ائتلافی می‌پیوندد که توسط بریتانیا و هلند برای ارائه F-16 به کیف ایجاد شده است، اما لهستان ممکن است بتواند از تجربه مقایسه‌ای بهتری استفاده کند: نیروهایش از جت‌های شوروی به F-16 منتقل شده‌اند و لهستانی‌ها ممکن است پیدا کنند. برقراری ارتباط با هموطنان اسلاوی زبان خود در سراسر مرز آسان تر است.

مطلب جدید پیشنهادی  چگونه هدرز نصب کنیم؟

در اینجا نگاهی به چگونگی گسترش آموزش می بینیم.

ارزیابی داخلی نیروی هوایی، مورخ 22 مارس، به این نتیجه رسید که حداقل برخی از خلبانان اوکراینی می توانند برای پرواز با F-16 در چهار تا پنج ماه آموزش ببینند.

این ارزیابی که برای اولین بار توسط یاهو نیوز گزارش شد و روز دوشنبه توسط سخنگوی نیروی هوایی تأیید شد، بر اساس ارزیابی 12 روزه دو افسر نیروی هوایی اوکراین بود که در پایگاه گارد ملی موریس در توسان، آریز شبیه سازی پرواز را انجام دادند. .، در طول زمستان.

این گزارش نشان داد که این دو خلبان هنوز به مهارت‌های فنی خاصی نیاز دارند، از جمله درک ابزار کابین خلبان غربی و احساس راحتی در پرواز در قالب استاندارد آمریکایی با هواپیماهای دیگر.

بر اساس یک پیش بینی، که شامل زمان برای دروس تخصصی زبان انگلیسی بود، حدود چهار خلبان در هر کلاس حضور خواهند داشت که بین 12 تا 14 خلبان آموزش را در یک دوره 12 ماهه تکمیل می کنند. این ارزیابی با هفت کشور ناتو از جمله لهستان که F-16 پرواز کرده اند به اشتراک گذاشته شد. به بلغارستان و انگلیس نیز داده شد.

اما مشخص نکرد که آیا خلبانان “آماده رزمی” فارغ التحصیل خواهند شد یا خیر – اصطلاحی که فیلیپ ام. بریدلاو، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی ایالات متحده که فرمانده سابق ناتو و مربی اف-16 است، گفت که یک پایه ضروری برای تعیین مدت زمان است. آموزش طول می کشد.

ژنرال بریدلاو گفت، اگر خلبانان اخیرا و به طور منظم بر فراز اوکراین پرواز می کردند، به احتمال زیاد به چهار تا شش ماه آموزش نیاز داشتند. روز یکشنبه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که برخی از با تجربه‌ترین خلبانان خود را «به منظور کوتاه‌تر کردن روند آموزشی» معرفی خواهد کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  فشار اوکراین در اطراف باخموت تصمیمات سختی را به روسیه ارائه می کند

ژنرال بریدلاو که حدود 60 درصد از دوران حرفه ای نظامی خود از جمله ماموریت های جنگی در کوزوو را با هواپیماهای اف-16 پرواز می کرد، گفت که دو تفاوت عمده بین این جت جنگنده و هواپیماهای دوران شوروی وجود دارد که بخش عمده ای از ناوگان اوکراین را تشکیل می دهند.

او گفت: «بزرگترین تغییری که آنها با آن مواجه خواهند شد کابین خلبان است، به این معنی که خلبانان چگونه از حسگرها، پانل های کنترل و سیستم های تسلیحاتی استفاده می کنند. او گفت که بیشتر جت‌های قدیمی شوروی به خلبان‌ها نیاز دارند که «به آن‌ها برسند، بچرخند، سوئیچ‌ها را عوض کنند و بچرخانند – و همه این چیزها تمرکز شما را از جنگیدن با هواپیمای دیگر یا دقیقاً انداختن بمب دور می‌کند».

تکانه‌های الکتریکی که بخشی از فناوری پیشرفته‌تر F-16 هستند، امکان کنترل آسان‌تر سیستم‌های پرنده را فراهم می‌کنند، به این معنی که نحوه پیکربندی کابین خلبان متفاوت است.

تفاوت دیگر، فناوری «دریچه گاز و چوب دستی» یا «HOTAS» است، سیستمی که شامل یک سوئیچ موسوم به Dogfight Override است که به خلبانان F-16 اجازه می دهد از اهداف بمباران روی زمین به درگیری هوا به-هوایی بروند. نبرد هوایی بدون برداشتن دست از کنترل. ژنرال بریدلاو گفت که جابجایی از یک فعالیت به فعالیت دیگر در یک میگ 29 متعلق به دوران شوروی، چیزی که خلبانان اوکراینی در حال حاضر پرواز می کنند، نیازمند «تغییرات بسیار شدید در کابین خلبان» است.

هفته گذشته، حتی قبل از موافقت آقای بایدن برای مشارکت، رهبران بریتانیا و هلند اعلام کردند که یک ائتلاف بین‌المللی برای ارائه جنگنده‌های F-16 و آموزش پرواز با آن‌ها به اوکراین ارائه می‌شود. ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، سپس گفت که این آموزش تابستان امسال آغاز خواهد شد. روز دوشنبه، وزیر امور خارجه هلند، Wopke Hoekstra، پیش بینی کرد که این کار “بسیار سریع” آغاز خواهد شد.

فراتر از لهستان، هنوز مشخص نیست که خلبانان در کجا آموزش ببینند و مقامات آمریکایی و اروپایی روز دوشنبه گفتند که بسیاری از این جزئیات هنوز نیاز به بررسی دارند. بلژیک، دانمارک، هلند و نروژ همگی اعلام کرده‌اند که مایل به کمک هستند – یا در آموزش خلبانان اوکراینی یا انتقال F-16‌های خود به کیف.

این احتمال وجود دارد که خلبانان آمریکایی بخشی از تلاش های آموزشی برای اوکراین باشند، به ویژه با توجه به اینکه ایالات متحده به آموزش سایر کشورهایی که F-16 را از سازنده مستقر در مریلند، لاکهید مارتین، می خرند، کمک می کند. ژنرال بریدلاو گفت که ایالات متحده F-16 در دو پایگاه هوایی در اروپا – Spangdahlem در آلمان و Aviano در ایتالیا مستقر کرده است.

وی گفت که “برخی از با تجربه ترین خلبانان F-16 در جهان در حال حاضر در نیروی هوایی ناتو هستند.”

ژنرال بریدلاو گفت که غرب نباید با توجه به عملکرد خلبانان اوکراینی بر روی سایر سیستم های تسلیحاتی، سرعت تسلط خلبانان اوکراینی بر F-16 را دست کم بگیرد.

او گفت: «آنها هر بار انتظارات ما را شکست داده اند.