برخی با فرار از سودان، کشتی های سعودی را “فرصتی طلایی” برای فرار می دانند

بندر سودان، سودان — چند هفته پیش، احمد الحسن دانشجوی پزشکی در سودان بود که بر روی کمپینی برای کمک به پناهجویان از یک کشور همسایه کار می کرد. سپس نیروهای دو ژنرال رقیب به نبرد در خیابان های پایتخت خارطوم رفتند و او مجبور به فرار شد.

او خانه‌اش، کتاب‌های درسی‌اش و مدارکی را که ثابت می‌کرد دانش‌آموز است را پشت سر گذاشت – وسایل ضروری اولیه را در یک چمدان و یک کوله پشتی گذاشت تا با مادر بیمارش از گلوله‌ها، هواپیماهای جنگی و گلوله‌ها نجات پیدا کند. پس از 14 ساعت رانندگی دلخراش با اتوبوس در سراسر کشور، آنها به شهر ساحلی پورت سودان رسیدند، جایی که هزاران سودانی و خارجی به امید گرفتن یک قایق یا یک هواپیما از کشور برای ایمنی خارج شده اند.

آقای الحسن 21 ساله که در صفی از تخلیه‌شده‌ها در انتظار سوار شدن به کشتی نجات به عربستان سعودی در صبح چهارشنبه ایستاده بود – یک سفر 10 ساعته از طریق دریای سرخ – گفت که او می‌دانست که او یکی از معدود سودانی‌های خوش شانس است. ابزار و ارتباطات برای یافتن راهی برای خروج از درگیری که تهدید به تجزیه کشورش می کند: او در عربستان سعودی به دنیا آمد و اقامت قانونی در آنجا دارد و به او و مادرش راهی می دهد تا در بخشی از تلاش های تخلیه که مقامات سعودی انجام می دهند. نظارت می کنند.

او گفت: این یک فرصت طلایی بود. «در بندر سودان، افراد زیادی هستند که می‌خواهند آنجا را ترک کنند. این یک درصد شانس بود که چنین چیزی برای من اتفاق بیفتد.”

در حالی که آنها به دنبال پناهندگی هستند، اکثریت قریب به اتفاق مهاجران در این مسیر به عنوان پناهنده طبقه بندی نمی شوند. مقامات سعودی می گویند که آنها فقط می توانند کسانی را که تابعیت، اقامت قانونی در پادشاهی یا برنامه هایی برای سفر بعدی دارند، ببرند.

مطلب جدید پیشنهادی  آموزش طراحی سایت با وردپرس بصورت رایگان و کامل - پارسپک

عربستان سعودی، یکی از نزدیک ترین کشورها به سودان با ابزار مدیریت تخلیه، از زمانی که خشونت ها در اواسط آوریل آغاز شد، نقش اساسی در بیرون راندن مردم از این کشور شمال شرق آفریقا ایفا کرده است. مقامات سعودی با هر دو ژنرال در حال جنگ با یکدیگر روابط دارند و عضوی از گروه دیپلماتیک چهار کشور موسوم به چهار کشور هستند که اخیراً بر تلاش‌های شکست خورده برای انتقال سودان به حکومت غیرنظامی نظارت داشته است.

ماموریت نجات سعودی همچنین با تلاش‌های محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی نفت‌خیز، برای به تصویر کشیدن کشورش به‌عنوان یک قدرت جهانی در حال رشد، و خود به‌عنوان بازیگر بین‌المللی خیرخواه و میانجی بی‌طرف که می‌تواند با رهبران مختلف جهان ارتباط برقرار کند، مطابقت دارد. .

مقامات سعودی کشتی‌های نیروی دریایی و کشتی‌های تجاری اجاره‌ای را در بیش از ده‌ها سفر به سراسر دریای سرخ فرستاده‌اند که تاکنون نزدیک به ۶۰۰۰ نفر را تخلیه کرده‌اند که کمتر از ۲۵۰ نفر از آنها شهروندان سعودی هستند. سخنگوی ارتش سعودی گفت تا زمانی که سفر امن باشد، کشتی ها به بازیابی افراد تخلیه شده ادامه خواهند داد.

شهر ساحلی جده عربستان همچنین به مرکزی برای سایر سفرهای تخلیه که توسط ایالات متحده و هند ترتیب داده شده است تبدیل شده است.

آژانس‌های سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کردند که بیش از 100000 نفر در کمتر از سه هفته از زمان شروع درگیری‌ها از سودان گریخته‌اند و بیش از 300000 نفر در داخل کشور آواره شده‌اند. بسیاری از آنها از مرزهای هفت ایالت همسایه سودان عبور کرده اند که با بحران های بی شمار خود دست و پنجه نرم می کنند و برای مقابله با هجوم مردم مجهز نیستند.

بندر سودان که توسط ارتش سودان کنترل می‌شود، در حالی که درگیری‌ها در خارطوم ادامه دارد، به پناهگاهی تبدیل شده است. کانتینرها هنوز روی اسکله ها چیده شده اند و مغازه ها هنوز باز هستند و به سیل ساکنان سودانی و خارجی خدمات می دهند.

مطلب جدید پیشنهادی  نتایج اولیه نشان دهنده شکست محافظه‌کاران در انتخابات محلی انگلستان است

در ساعات اولیه روز چهارشنبه، زمانی که یدک‌کش‌هایی که مملو از افراد تخلیه شده بودند، از روی آب به سمت کشتی‌های بزرگ نیروی دریایی عربستان می‌رفتند، ماه سفید درخشانی می‌درخشید. ده‌ها مرد، زن و کودک با چشم‌های گیج و بی‌صدا در دو صف منتظر بودند تا سربازان سعودی چمدان‌های پر شده‌شان را بازرسی کنند.

روز چهارشنبه، 22 فرد تخلیه شده که سوار بر HMS الجبیل – یک کشتی سعودی 342 فوتی – شدند، شامل یک کارگر کارخانه چینی و یک خانواده سعودی سودانی تبار بودند که برای دیدار با اعضای خانواده در ماه مبارک رمضان به خارطوم سفر کرده بودند. و آنجا گرفتار شد

در همان زمان، HMS مکه حرکت کرد، با تقریباً 200 نفر دیگر، از جمله ریحاب مهدی، 45 ساله، یک مادر سودانی که مادر پنج فرزند است و خانواده اش توانسته بودند راه عبور را ایمن کنند زیرا شوهرش سال ها به عنوان افسر امنیتی برای سفارت ایالات متحده در آمریکا کار می کرد. خارطوم.

او گفت: «شانس‌های بسیار کم و افراد زیادی وجود دارد. علیرغم اینکه احساس خوش شانسی می کرد، از ترک خانه اش غمگین شد، کتاب های مدرسه را از کوله پشتی پسر 7 ساله اش پرت کرد – او با لبخند گفت “بهترین قسمت” – و آن را با لباس خواب و چند مورد دیگر پر کرد. تن پوش.

او گفت: «ترک کشور، خانواده، دوستانت کار سختی است.

ترکی المالکی، یک سرهنگ و سخنگوی نظامی سعودی، در پاسخ به این سوال که چرا نمی‌توانند مهاجران سودانی بیشتری را بیاورند، گفت که تنها مقامات پادشاهی «حداکثر تلاش» را انجام می‌دهند، اما برخی الزامات همچنان پابرجا هستند. او گفت که با ورود آنها به بندر سودان، اولویت با افراد مسن، زنان و کودکان است.

مطلب جدید پیشنهادی 

لینکسازی برای سایت های بهنام

آقای الحسن، دانشجوی پزشکی، حتی زمانی که او در حال فرار بود، گفت که افکارش با افراد کمتر خوش شانسی، از جمله همکلاسی های ملیت های دیگر که برای فرار به مرز زمینی با مصر سفر کرده بودند و پناهندگان یمنی و سوری که قصد فرار داشتند، بود. در سودان زندگی می کرد.

او گفت: «تصور کنید کشور شما برای مدت طولانی از جنگ رنج می برد، و سپس به اینجا در کشور ما آمدید و سعی کردید امید پیدا کنید – و سپس زندگی اتفاق افتاد. او افزود: «گاهی اوقات، شما آن را پیدا نمی کنید.

او گفت: «احساس می‌کنم خانواده‌ای دارم که به هر وسیله‌ای لازم باشد از آن محافظت کنم. و شما اسلحه ندارید، قدرت ندارید، اما از همه افرادی که می شناسید و طرز فکر صحیح برای تخلیه خانواده خود برای رسیدن به اینجا استفاده می کنید.

در خارطوم در روز چهارشنبه، هیچ نشانه ای وجود نداشت که ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان یا نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی به رهبری سپهبد محمد حمدان، با آتش بس یک هفته ای موافقت کرده باشد که قرار است در تاریخ آغاز شود. روز پنجشنبه که روز سه‌شنبه توسط وزارت امور خارجه در همسایه سودان جنوبی – یکی از کشورهای همسایه که تلاش می‌کند برای حل بحران فزاینده فشار بیاورد، اعلام شد.

در عوض، دو طرف اذعان کردند که هنوز در حال جنگ هستند.

ساکنان خارطوم روز چهارشنبه از انفجارهای شدید و تیراندازی در نزدیکی منازل خود بیدار شدند و هواپیماهای جنگی شهر را دور زدند و برخی اهداف را از ساعت 5 صبح گلوله باران کردند. فیلم پخش شده در تلویزیون و انتشار در شبکه های اجتماعی نیز دود از نزدیک کاخ ریاست جمهوری در مرکز خارطوم را نشان می دهد.

عبدی لطیف دهیر در نایروبی و نادا رشوان در قاهره به ارائه گزارش پرداخت.