برای مشاهده بیشتر شفق های شمالی آماده شوید

پنسیلوانیا مرکزی جنوب انگلستان آریزونا

شفق‌های شمالی اغلب در شمالی‌ترین مناطق زمین دیده می‌شوند، اما در ماه‌های اخیر، آنها برای ساکنان جنوب‌تر دیده می‌شوند. دانشمندان می گویند که این یک اتفاق تصادفی نیست، بلکه بخشی از روندی است که به بخش وسیع تری از جهان این امکان را می دهد تا در چند سال آینده نگاهی نادر از این پدیده داشته باشند.

به دلیل جابجایی در میدان های مغناطیسی خورشید که در یک چرخه 11 ساله تغییر می کند، نورها در مناطق جنوبی قابل مشاهده خواهند بود. این پدیده در سال 2025 و در مرحله ای که به عنوان حداکثر خورشیدی شناخته می شود، به اوج خود می رسد.

شانون اشمول، مدیر افلاک‌نمای آبرامز در دانشگاه ایالتی میشیگان، گفت که دید گسترده‌ای از نورها که توسط فعالیت در میدان مغناطیسی خورشید ایجاد شده‌اند، آغاز شده است.

شفق‌های شمالی یا شفق قطبی زمانی ایجاد می‌شوند که باد خورشیدی یا ذرات باردار خورشید با میدان مغناطیسی زمین تعامل داشته باشند و اتم‌های اتمسفر را هیجان‌انگیز کنند.

او گفت که الکترون‌ها به سطح انرژی بالاتری می‌پرند و نور را آزاد می‌کنند – که به صورت شفق‌های قطبی دیده می‌شود – همانطور که به سمت پایین می‌نشینند.

اکسیژن موجود در اتمسفر نور سبز یا قرمز را در طول شفق ایجاد می کند، در حالی که نیتروژن باعث ایجاد رنگ آبی می شود.

معمولاً شفق های قطبی در مکان هایی مانند کشورهای اسکاندیناوی و شمال کانادا به راحتی قابل مشاهده هستند. هر زمستان، گردشگران از سراسر جهان به مناطق قطبی هجوم می‌آورند و برای مشاهده این پدیده در شب برفی قدم می‌زنند.

مطلب جدید پیشنهادی  جنگ روسیه در اوکراین: به‌روزرسانی‌های زنده

اما طی چند ماه گذشته در نیمکره شمالی، مشاهده نورها در مناطق دورتر از جنوب افزایش یافته است.

یک شب سرد یکشنبه در ماه فوریه، آسمان جنوب انگلستان و ایرلند با شفق های قطبی روشن شد. در ماه مارس، طوفان های ژئومغناطیسی قدرتمند کمک کرد تا آنها را در جنوب ایالات متحده مانند کارولینای شمالی و نیویورک قابل مشاهده کنند. در ماه آوریل، آنها در آریزونا، کالیفرنیای مرکزی، جنوب انتاریو و انگلستان مشاهده شدند.

در نیمکره جنوبی، شفق قطبی استرالیا، یا نورهای جنوبی، معمولاً از قطب جنوب، استرالیا و جنوب آرژانتین قابل مشاهده است. دید آنها نیز گسترش یافته است.

تیلور کامرون، دانشمند تحقیقاتی سرویس اطلاعات مخاطرات کانادا، گفت: علاوه بر ایجاد یک نمایش زیبا، دانشمندان به شفق‌های قطبی علاقه دارند زیرا طوفان‌های ژئومغناطیسی شدید که می‌توانند نورها را ایجاد کنند، می‌توانند به شبکه‌های برق نیز آسیب برسانند. آخرین قطعی بزرگ از این نوع در سال 1989 بود که شش میلیون نفر را در کبک بدون برق گذاشت.

دکتر کامرون گفت، همانطور که میدان های مغناطیسی خورشید طی 11 سال تغییر می کند، این چرخه فازهایی بین حداقل و حداکثر خورشیدی است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که حداکثر خورشیدی در سال 2025 به دست می‌آید، به این معنی که شفق قطبی یا ناحیه‌ای روی زمین که نورها در آن قابل مشاهده هستند، تا آن زمان وسعت خواهد یافت.

دکتر کامرون گفت: «زمانی که ما در کمترین قسمت چرخه خورشیدی قرار داریم، خورشید بسیار ساکت است، اساساً هیچ چیزی در جریان نیست. و سپس در حداکثر، ما تعداد زیادی شعله های خورشیدی، تعداد زیادی پرتاب جرم تاج داریم. خورشید بسیار فعال تر است.»

مطلب جدید پیشنهادی  پشت افزایش تنش ها بین کوزوو و صربستان چیست؟

او گفت که چرخه فعلی از سال 2019 آغاز شده است.

دکتر کامرون گفت، چرخه خورشیدی به میدان مغناطیسی خورشید گره خورده است، اما بر دمای آن تأثیری ندارد. برخلاف چرخه 11 ساله خورشید، میدان مغناطیسی زمین هر ده ها هزار سال یکبار معکوس می شود.

سی الکس یانگ، دانشیار مدیر علوم در بخش علوم هلیوفیزیک ناسا، گفت: نیمکره شمالی و جنوبی زمین ممکن است در زمان‌های مختلف به حداکثر خورشیدی برسند، با توجه به اینکه ممکن است هماهنگ نباشند.

دکتر یانگ گفت، مدل‌سازی آب و هوای فضایی، که هم داده‌های واقعی و هم مدل‌های رایانه‌ای را که فیزیک فضا را بازآفرینی می‌کنند، ترکیب می‌کند، به دانشمندان اجازه می‌دهد تا شفق‌های قطبی را بهتر درک کنند.

بهترین فصول برای دیدن شفق، بهار و پاییز است، به خصوص نزدیک به اعتدال.

ویلیام آرچر، دانشمند مأموریتی در آژانس فضایی کانادا، گفت: «این همان زمانی است که در آن نوعی از استوا با صفحه چرخشی خورشید کاملاً مسطح است.

دکتر آرچر گفت که رویدادهای زمینی خورشیدی با شاخص Kp اندازه گیری می شوند که مقیاسی از صفر تا نه است. هر چه این عدد بیشتر باشد، شفق قطبی فعال تر است.

یک قسمت شفق شمالی در ماه گذشته به Kp 8 رسید. او گفت که برای مشاهده مرکز ایالات متحده، Kp باید به حدود هفت یا بالاتر برسد. مناطق تاریک دور از نور شهر بهترین دید را دارند.

امی هوپ، مدیر عامل منطقه Aurora Zone، یک شرکت گردشگری شفق شمالی مستقر در بریتانیا، گفت: سفر برای دیدن شفق اغلب شامل شکار برای منظره عالی است.

مطلب جدید پیشنهادی  امکانات یک خانه هوشمند

او گفت که در گذشته، حداکثر خورشیدی به جلب توجه مسافران کمک کرده است. از آنجایی که پنجره صوتی گسترش یافته است، خانم هوپ پیام هایی از دوستانی در اسکاندیناوی دریافت کرده است که نورهای پنجره های آشپزخانه را دیده اند. حتی در زمان حداکثر خورشیدی، گروه های تور برای بهترین منظره شکار می کنند.

خانم هوپ گفت: “چیزی که در مورد آن بسیار اعتیاد آور است – به دلیل نیاز به یک کلمه بهتر – این است که هر بار متفاوت است.”

اداره ملی اقیانوسی و جوی یک پیش بینی کوتاه مدت با موقعیت و شدت شفق های قطبی انجام می دهد.