بخشی از موشک تحقیقاتی سوئدی در نروژ فرود آمد و باعث اصطکاک شد

هنگامی که سوئد یک موشک تحقیقاتی را در 155 مایلی در ساعت 7:20 صبح روز دوشنبه فرستاد، انتظار این بود که در همان کشوری که از آنجا پرتاب شده بود فرود بیاید.

همه چیز طبق برنامه پیش نرفت.

مسیری که موشک TEXUS-58 در بازگشت از گرانش صفر به مرکز فضایی اسرنژ طی کرد، طولانی‌تر از حد انتظار بود و بخشی از آن در 25 مایلی شمال غربی هدف اصلی خود، در یک رشته کوه فرود آمد.

همانطور که اتفاق می افتد، معلوم شد که در نروژ است. و اگرچه کسی آسیب ندید، اما این اتفاق ناگوار برای ایجاد برخی اصطکاک دیپلماتیک نادر بین دو همسایه اسکاندیناوی کافی بود.

بخش موشکی که در ناحیه شمالی مالسلو فرود آمد، تقریباً نه مایلی در خاک نروژ، حدود 13 فوت طول و حدود 1650 پوند وزن داشت.

به گزارش شبکه تلویزیونی عمومی NRK، وزارت امور خارجه نروژ در بیانیه ای اعلام کرد که چنین فرود “یک حادثه بسیار جدی است که می تواند آسیب جدی ایجاد کند”. این وزارتخانه این اپیزود را “نقض مرز” خواند و مقامات سوئدی را به عدم رعایت پروتکل مناسب و گزارش رسمی آن به نروژ متهم کرد.

شرکت فضایی سوئد، که مالک مرکز فضایی اسرانژ در شمال دایره قطب شمال است، گفت که در حال بررسی علت انحراف موشک از مسیر مورد انتظار خود است و منتظر اطلاعات بیشتر است.

مارکو کوهبرگ، معاون بخش خدمات علوم موشک و بالون در مرکز فضایی اسرانج گفت: «این انحرافی است که ما آن را جدی می‌گیریم». هنوز خیلی زود است که درباره علت آن حدس بزنیم.»

مطلب جدید پیشنهادی  قایق در مدیترانه غرق می شود و حداقل 55 نفر غرق می شوند

شرکت فضایی سوئد افزود که مقامات نروژی و سوئدی، از جمله نیروهای مسلح نروژ، به سرعت در مورد فرود تحت پروتکل های توسعه یافته توسط دو کشور آگاه شدند.

وزارت خارجه سوئد روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت این موضوع را «بسیار جدی» گرفته و با همتای نروژی خود تماس گرفته است.

«این حادثه به طور کامل در حال بررسی است. مقامات مسئول سوئد آماده هستند تا اطلاعاتی در مورد ادامه تحقیقات به مقامات نروژی ارائه کنند.

زمانی که بخشی از یک اتحادیه بودند، این دو کشور از روابطی مشابه خواهر و برادر برخوردارند و پیوندهای فرهنگی نزدیک و مرز مشترک دارند. شهروندان هر کشور مجاز به زندگی و کار آزادانه در کشور دیگر هستند، اگرچه سوئد بخشی از اتحادیه اروپا است و نروژ بخشی از اتحادیه اروپا نیست.

اگرچه این پایگاه سوئدی از سال 1966 عملیاتی شد، اما در ژانویه به اولین سایت پرتاب مداری سرزمین اصلی اروپا تبدیل شد، و این امیدواری را ایجاد کرد که اروپا نقش بزرگتری در نوآوری فضایی ایفا کند و در سال 2024 پرتاب ماهواره ها را آغاز کند. این پایگاه در حال حاضر برای تحقیقات ریزگرانشی و جوی استفاده می شود.

به گفته اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، این مرکز می تواند «دروازه مستقل اروپا به فضا» باشد.

این موشک در حال انجام آزمایش‌هایی برای برنامه آژانس فضایی اروپا بود که بر روی تولید سوخت‌های بدون کربن و معمای چگونگی تبدیل ذرات غبار به ستاره در جهان مطالعه می‌کرد.

وزارت خارجه نروژ به مردم هشدار داد که از محل فرود دوری کنند و افزود که بقایای این موشک ها ممکن است به سوخت موشک یا سایر خطرات آلوده شود.

مطلب جدید پیشنهادی  نیسان بار و اتوبار کاشانی 02144042378

شرکت فضایی سوئد روز چهارشنبه گفت که مواد حمل شده توسط موشک برای آزمایش‌ها، که به عنوان محموله شناخته می‌شود، در “وضعیت خوب” بازیابی و با هلیکوپتر به مرکز فضایی بازگردانده شد.