با دامپزشکان سرگردانی که از اسب های روستایی مکزیک مراقبت می کنند آشنا شوید

لاس پالمیتاس، مکزیک – پدرو پارا در کنار اسبش ایستاد و حیوان زیر وزن بیهوشی روی زمین افتاد. چهار سم آن برای لحظه ای لرزید، سپس متوقف شد و تیمی از دامپزشکان داوطلب با عجله وارد شدند. یکی بالشی را زیر گردن بیمار گذاشت. دیگری طنابی را دور پای عقبی بست و بلند کرد.

وظیفه آنها اخته کردن اسب نر بود – یک عمل جراحی ضروری برای جلوگیری از غیرقابل کنترل شدن حیوان و خطری برای صاحبش و سایر حیوانات. آقای پارا گفت: “او در اطراف مادیان کمی بی قرار می شد.” “او دیگر راحت نبود.” در عرض یک ساعت، هفت اسب دیگر در زمینی در پشت کلیسای شهر دراز کشیدند و به آرامی از عمل جراحی خود بیدار شدند.

آن روز آقای پارا 34 ساله می شد. به محض اینکه همراهش از خواب بیدار می شد، حیوان را به خانه می برد، جایی که به شخم زدن میلپا – ردیف هایی از ذرت، لوبیا و کدو – در مزرعه خانواده اش کمک می کرد.

اسب نر آقای پارا یکی از 813 بیمار شامل الاغ، اسب و قاطر بود که در طی یک کلینیک دامپزشکی سرگردان در ایالت گواناخواتو در مکزیک اخته، کرم زدایی، واکسینه یا هر گونه دیگر درمان شدند.

این کمپین توسط Rural Veterinary Experience Teaching and Service یا RVETS سازماندهی شد، برنامه ای که از سال 2010 متخصصان داوطلب و دانشجویان دامپزشکی را برای ارائه مراقبت رایگان در مناطق دورافتاده مکزیک، نیکاراگوئه و ایالات متحده که دامپزشکان کمیاب هستند، فرستاده است.

دکتر ویکتور اوربیولا، مدیر RVETS مکزیک، گفت: “در صنعت دامپزشکی اسب، هیچ کس دیگری به همه حیواناتی که در حومه شهر هستند اهمیت نمی دهد.” “به همین دلیل است که ما روی آنها تمرکز می کنیم.”

مطلب جدید پیشنهادی  آموزش ترسیم سیم پیچی موتورهای الکتریکی • (مهندسی برق) PowerEn

اما RVETS چیزی بیش از واکسینه کردن حیوانات یا تعمیر دندان های آنها انجام می دهد. این گروه همچنین نحوه رفتار مردم با اسب‌ها، قاطرها و الاغ‌هایی را که برای آوردن آب، شخم زدن زمین‌ها، سواری رقابتی یا رفتن به مدرسه به آنها تکیه می‌کنند، تغییر داده است.

در کلینیک، برندا آریاس و مارتین کوواس جونیور که هر دو دانشجوی دامپزشکی بودند، به آرامی به دو مادیان و یک کرفس نزدیک شدند. دانش‌آموزان با سرنگ‌هایی که در دست داشتند، آماده شدند تا مایع زرد کم‌رنگ – داروی ضد انگلی ایورمکتین – را در دهان حیوانات بپاشند. خانم آریاس گفت که برخی از اسب‌های روستایی که با افراد دیگری غیر از صاحبانشان آشنا نیستند، «حتی اجازه نمی‌دهند به خود دست بزنند».

پس چه باید کرد؟ آقای کوواس گفت: آنها را اغوا کنید. “با آنها خوب صحبت کن، آنها را نوازش کن” – تاکتیکی ناآشنا برای نسل قبلی.

به دکتر اوربیولا که در خانواده ای از اسب سواران مکزیکی یا چارروس بزرگ شده بود، آموختند که ایجاد درد و ترس راهی برای تسلط یا شکستن اسب است. دکتر اوربیولا گفت، اگر او را در حال نوازش اسب دیده بودند، او را مسخره می کردند. خوزه استرادا، معاون دامپزشکی در کلینیک، “فرهنگ ماچو ما” را مسئول این نگرش های منفی دانست.

کلینیک RVETS همچنین شکافی را در آموزش دامپزشکی پر می کند. اریک دیویس که به همراه همسرش سیندی دیویس RVETS را تأسیس کرد، در یک مصاحبه تلفنی گفت: در مدارس دامپزشکی در مکزیک و جاهای دیگر، «تاکید کمتر و کمتری بر اسب‌ها به نفع چیزهای دیگر مانند حیوانات همراه، سگ‌ها و گربه‌ها می‌شود».

Dereck Alejandro Morín، 24 ساله، دانشجوی دامپزشکی که داوطلب RVETS است، گفت: «آنچه در مدرسه به شما می آموزند یک سوم زندگی در روستا است. بسیاری از دانشجویان بدون دست زدن به اسب فارغ التحصیل می شوند. در کلینیک، همه چیز دستی است.

آقای مورین سال گذشته پس از آموزش با RVETS مکزیک، حرفه پزشکی را رها کرد. او گفت: “من این کار را برای آنها، برای اسب ها انجام می دهم.” اما صحبت با استفانیا الگریا در آن هفته او را متقاعد کرد که این کار را برای مالکانی مانند او نیز انجام می دهد.

خانم الگریا 33 ساله و پسرش برونو، یک ساعت از خانه خود در تپه ها که برق و آب لوله کشی ندارد، برای بازدید از کلینیک در جالپا سفر کردند. شوهرش، مانند بسیاری از همسایگانشان، از مرز عبور کرده بود تا از تگزاس پول پس بدهد. او گفت: «همه رفتند. اکنون، او و فرزندانش تقریباً برای همه چیز به الاغ خود – حیوانی 13 ساله با گوش کج – و اسبی به نام سومبرا تکیه می کنند.

دکتر اوربیولا گفت، داستان او با یکی از مأموریت های اصلی او طنین انداز شد: مراقبت از حیواناتی که «از نظر اقتصادی ارزش بسیار کمی دارند یا اصلاً ارزشی ندارند، اما ارزش آنها برای زندگی مردم غیرقابل محاسبه است».

مطلب جدید پیشنهادی  معرفی بهترین سایت های فروش کتاب الکترونیکی

کار آسانی نیست. تأمین بودجه برای کمپین های سالانه دشوار است. «وقتی می‌روم درهای دولت را می‌زنم، می‌گویند برای چه؟ منظورم این است که خرها بی ارزش هستند.» دکتر اوربیولا گفت.

سپس نگرانی های امنیتی وجود دارد. در سال 2019، RVETS مکزیک تصمیم گرفت سفر به جوامع اطراف شیچو، گواناخواتو را متوقف کند، به توصیه مخاطبین محلی که به آنها هشدار داده بودند که قتل در آنجا به شدت افزایش یافته است.

با این حال، D. Urbiola گفت: “اگر بتوانیم حتی به یک الاغ که 80 کیلو آب حمل می کند برای یک پیرزن کمک کنیم، تمام تلاشی که انجام می دهیم کاملاً ارزشش را دارد.”

ویکتور جی بلو گزارش کمک کرد