با افزایش مهاجرت به انگلستان، بریتانیا ویزا برای خویشاوندان دانشجویان را هدف قرار می دهد

دولت بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که از آوردن هزاران دانشجوی بین‌المللی از آوردن اعضای خانواده با خود به کشور جلوگیری می‌کند، زیرا نخست‌وزیر ریشی سوناک با فشارهای سیاسی فزاینده‌ای برای جلوگیری از افزایش سریع تعداد مهاجران مواجه است.

بر اساس اقدامات جدید، تنها دانشجویان تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی حق دریافت روادید برای افراد تحت تکفل را خواهند داشت و به سیستمی پایان می‌دهد که بر اساس آن سایرین، مانند دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد نیز به آنها اجازه داده می‌شدند.

این اعلام تنها دو روز قبل از انتشار آمار رسمی منتشر شد که انتظار می‌رود نشان دهد که مهاجرت خالص به سطح رکوردی رسیده است. سال گذشته به 504000 صعود کرد – بالاترین عدد تا کنون – برای 12 ماه بین ژوئن 2021 تا ژوئن 2022.

با شرمندگی دولت محافظه کار حاکم، مهاجرت خالص اکنون به طور قابل توجهی بیشتر از قبل از برگزیت است، که حق خودکار شهروندان اتحادیه اروپا برای کار در بریتانیا را حذف کرد، اقدامی که مورد استقبال اکثر حامیان خروج بریتانیا از این اتحادیه قرار گرفت. در جریان همه پرسی برگزیت، حامیان آن وعده دادند که “کنترل مجدد” مرزهای کشور را به دست خواهند گرفت و بسیاری از طرفداران این اقدام انتظار داشتند مهاجرت کاهش یابد.

سوئلا براورمن، وزیر کشور، گفت: «ما شاهد افزایش بی‌سابقه‌ای در تعداد دانشجویان تحت تکفل بوده‌ایم که با ویزا وارد کشور می‌شوند. 136000 نفر

او در بیانیه‌ای افزود: «زمان آن رسیده است که این مسیر را سفت‌تر کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم تعداد مهاجرت را کاهش دهیم و به تعهد دولت به مردم بریتانیا برای کاهش خالص مهاجرت عمل کنیم.»

اگرچه آقای سوناک تمرکز خود را بر مقابله با مهاجرت غیرقانونی و توقف جریان پناهجویانی که از فرانسه با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند، قرار داده است، نگرانی در مورد مهاجرت قانونی در میان قانون‌گذاران حزب محافظه‌کار او نیز در حال افزایش است. آقای سوناک که هفته گذشته در مورد این موضوع به چالش کشیده شد، اعتراف کرد که این اعداد “بسیار بالا” بوده است.

مسئله مهاجرت برای خانم براورمن، وزیر کشور که دیدگاه‌هایش در مورد این موضوع جنگ‌طلبانه است، مشکلی است. این تعداد پس از تصمیم بریتانیا برای پذیرش ده‌ها هزار نفری که از افغانستان، هنگ کنگ و اوکراین فرار می‌کنند افزایش یافت، اما این تنها بخشی از افزایش را پوشش می‌دهد.

با این حال، زمانی که بریتانیا از کمبود نیروی کار و تورم فزاینده رنج می‌برد، افزودن محدودیت‌ها دشوار است و کارفرمایان تحت فشار برای افزایش تعداد ویزاهای موجود برای مشاغلی که پر کردن آن‌ها سخت بوده است، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا چیدن میوه، لابی کرده‌اند.

هدف از اقدامات اعلام شده در روز سه‌شنبه کاهش تعداد مهاجرت و در عین حال محدود کردن تأثیر آن بر اقتصاد است.

طبق آمار دولتی، نیجریه دارای بیشترین تعداد ویزا برای وابستگان دانشجو بود، 60,923 در سال 2022، افزایش نسبت به 1,586 در سال 2019. اتباع هندی دومین تعداد، 38990 افزایش نسبت به 3135 در مدت مشابه. در مجموع تقریباً 120000 ویزای وابسته در سال 2022 به پنج ملیت برتر اعطا شد که عبارتند از نیجریه، هند، پاکستان، بنگلادش و سریلانکا.

سایر تغییرات اعلام شده در روز سه شنبه شامل این است که دانشجویان بین المللی قبل از شروع کار در بریتانیا، تحصیلات خود را تکمیل کنند. در اقدامی مرتبط، خانم براورمن همچنین قول داد که «کارگزاران آموزش و پرورش بی‌وجدان را که به گفته او، سرکوب کند، ممکن است اساساً “مهاجرت نه تحصیل” را بفروشد. محدودیت های جدید در ژانویه اجرایی می شود.

در حال حاضر دانشجویان کارشناسی مجاز به آوردن افراد تحت تکفل نیستند و بسیاری از کسانی که دوره های کوتاه مدت کمتر از یک سال دارند در آمار مهاجرت به حساب نمی آیند.

برخی از منتقدان تردید دارند که محدودیت های جدید ارقام خالص مهاجرت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، در حالی که دیگران به خطری برای درآمد هنگفت دانشجویان بین المللی اشاره می کنند.

در بیانیه ای جیمی اروسمیت، مدیر دانشگاه های بین المللی انگلستان، که نماینده این بخش است، گفت که این اطلاعیهپس از ماه ها شایعه و گمانه زنی، شفافیتی را برای دانشجویان و دانشگاه ها فراهم می کند. اما برخی از سوالات را بی پاسخ می گذارد.”

او افزود: «تحقیق ما نشان می‌دهد که دانشجویان بین‌المللی سهم اقتصادی عظیمی در بریتانیا دارند و یک گروه مجموعاً 41.9 میلیارد پوند منفعت ارائه می‌کند.»

ما همچنین می دانیم که مردم به شدت از دانشجویان بین المللی که ما جذب می کنیم حمایت می کنند – فقط 9 درصد از مردم فکر می کنند که ما باید دانشجویان بین المللی را از انتخاب انگلستان منصرف کنیم.