بایدن در حالی که قدرت های گروه 7 در ژاپن برگزار می شود، کمک های بیشتری به اوکراین اعلام کرد

آقای بایدن افزود: «فکر نمی‌کنم هیچ چیز اجتناب‌ناپذیری در مورد این تصور وجود داشته باشد که این درگیری بین ایالات متحده و غرب وجود دارد» با چین.

اما چین به سختی آرام شد. دولت این کشور اجلاس سران گروه هفت در آخر هفته را به شدت محکوم کرد و به رهبران این کشور نسبت به فشار بر پکن در مورد تایوان، اجبار اقتصادی و سایر موضوعات بحث برانگیز هشدار داد.

وزارت امور خارجه چین گفت: «گروه 7 با لحن بلند درباره «حرکت به سوی جهانی صلح‌آمیز، باثبات و مرفه» صحبت می‌کند، اما کاری که انجام می‌دهد مانع از صلح بین‌المللی، آسیب رساندن به ثبات منطقه‌ای و سرکوب توسعه کشورهای دیگر است. امور در این بیانیه آمده است. “گروه 7 نگرانی های جدی چین را نادیده گرفته و بر دستکاری موضوعات مرتبط با چین، تحقیر و حمله به چین و مداخله ظالمانه در امور داخلی چین اصرار دارد.”

به گفته مقامات آمریکایی، چین یکی از متحدان کلیدی روسیه در طول جنگ اوکراین بوده است، اگرچه کمک های مرگباری ارسال نکرده است. چین اعلام کرد که چن ونچینگ، رئیس کمیته امور سیاسی و حقوقی حزب کمونیست، فرستاده بلندپایه ای به روسیه برای دیدارهایی درباره همکاری های امنیتی به روسیه خواهد رفت و به نشانه ای از نزدیک بودن پکن و مسکو با وجود تنش ها بر سر جنگ اوکراین، اعلام کرد.

روسیه روش خاص خود را برای پاسخ به پیام همبستگی برای اوکراین که از G7 بیرون آمده بود داشت. سخنگوی فرماندهی ارتش جنوب اوکراین در تلویزیون اوکراین گفت: نیروی دریایی روسیه دو ناو جنگی و دو زیردریایی را در دریای سیاه مستقر کرد که ظاهراً به یک حمله موشکی برنامه ریزی شده به اوکراین همزمان با اجلاس G7 اشاره می کند.

مطلب جدید پیشنهادی  آتش سوزی بزرگ مخزن سوخت در کریمه پس از حمله پهپاد مشکوک

دیدار آقای بایدن و آقای زلنسکی اولین دیدار آنها پس از سفر غیرمنتظره رئیس جمهور آمریکا به کیف، پایتخت اوکراین در ماه فوریه بود. آن دو روز یکشنبه خاطرات آن دیدار را یادآوری کردند، زمانی که برای ادای احترام به کشته شدگان اوکراینی در بیرون راهپیمایی کردند، حتی زمانی که آژیر حمله هوایی به صدا درآمد. آقای بایدن به یاد داشت که از آقای زلنسکی پیروی می کرد که بی حال به نظر می رسید. “و من فکر کردم، “خب، اگر او به آژیرها اهمیت نمی دهد، من به آژیرها اهمیت نمی دهم.”

جیم تانکرسلی، کریس باکلی، اندرو ای. کرامر و هیکاری هیدا در گزارشگری مشارکت داشتند.