بازگشت مکرون از چین به ناامیدی متفقین

پاریس – رئیس جمهور امانوئل ماکرون برای پذیرایی روی فرش قرمز و تمام شکوه یک دیدار دولتی در چین فرود آمد، یک تور سه روزه که کمی کمتر از یک جشن عشق است که به وضوح امیدوار بود جاه‌طلبی‌هایش برای نشستن فرانسه بر سر میز را افزایش دهد. قدرت های بزرگ در جهانی که با تهاجم روسیه به اوکراین و ظهور پکن به عنوان داور درگیری جهانی تغییر کرده است.

اما استقبال آقای مکرون از بازگشت به اروپا سرد بوده است.

او که قبلاً در خانه خود درگیر شده است، با اعتراضات هفتگی عظیم در خیابان ها مواجه شده است، اکنون خود را در خارج از کشور به خاطر آنچه که به عنوان ساده لوحی او مورد انتقاد قرار گرفته، مورد سرزنش قرار می گیرد – ابتدا با رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر وی. و اکنون با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، که می خواهد بین اروپا و ایالات متحده شکاف ایجاد کند و نسبت به “مهار” آمریکا هشدار داده است.

پیامدهای سفر به چین، رئیس جمهور فرانسه را بیش از هر زمان دیگری در دوره شش ساله ریاست جمهوری خود منزوی کرد، در فرانسه نامحبوب شد و فراتر از آن بی اعتماد شد، زیرا او تلاش می کند نه تنها کشور خود، بلکه پایه های هر نظم بین المللی را تغییر دهد. پس از جنگ در اوکراین پدیدار شد.

به‌طور خلاصه در چین، آقای مکرون توانست متحدان خود را از ورشو تا واشنگتن بیگانه کند یا نگران کند، آن‌چه در بیانیه چین و فرانسه «مشارکت استراتژیک جهانی با چین» خوانده شد. او فرهنگ چینی جهان «چند قطبی»، رها از «بلوک»، رهایی از «ذهنیت جنگ سرد» و کمتر متکی به «برون مرزی بودن دلار آمریکا» را پذیرفت.

نگران‌کننده‌ترین، به‌ویژه برای ایالات متحده، او در مصاحبه‌ای با روزنامه‌نگاران فرانسوی و پولیتیکو در راه بازگشت به خانه پیشنهاد کرد که امنیت تایوان مشکل اروپایی نیست که باید در برابر تبدیل شدن به «رعیت» آمریکا مقاومت کند.

تفاوت دموکراسی و آزادی تایوانی با دموکراسی و آزادی اوکراین، و تفاوت تهدید استبداد روسیه با تهدید استبداد چینی که از مسکو حمایت می کند، دو سوالی بود که آقای مکرون بدون پاسخ ماند.

مطلب جدید پیشنهادی  خرید کرم آبرسان دست و صورت

وی در مورد تایوان گفت: «بدتر از آن این است که فکر کنیم ما اروپایی‌ها باید در این موضوع پیرو شویم و از دستور کار ایالات متحده و واکنش بیش از حد چین استفاده کنیم.»

تا روز سه‌شنبه، کاخ الیزه، محل اقامت رئیس‌جمهور، احساس کرد که لازم است وفاداری فرانسه را روشن کند، به طوری که اپتیک به‌قدری گل‌آلود شده بود. فرانسه می‌گوید: «فاصله مساوی بین ایالات متحده و چین نیست. ایالات متحده متحد ما با ارزش های مشترک است.»

این واقعیت که این شفاف سازی ضروری بود نشان می داد که آقای ماکرون چقدر متحدانش را ناآرام کرده است.

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، روز سه شنبه در واکنشی آشکار به آقای مکرون گفت: «اتحاد با ایالات متحده اساس مطلق امنیت ما است. روسیه و با برخی قدرت ها در خاور دور.»

این اظهار نظر تأکید می کند که چگونه آقای مکرون اغلب از جاه طلبی ها و رویاهای اروپا صحبت می کند، حتی با وجود اختلافات شدید در این قاره، به ویژه بین کشورهای خط مقدم هم مرز با روسیه که به شدت به ناتو متصل هستند، و دیدگاه گولیستی آقای مکرون از فرانسه که «متحد اما با واشنگتن همسو نیست.

سناتور مارکو روبیو از فلوریدا، یک جمهوری‌خواه، ویدئویی دو دقیقه‌ای را ضبط کرد که در آن از آقای مکرون انتقاد کرد و در آن از او پرسید: «آیا ماکرون به جای تمام اروپا صحبت می‌کند، آیا ماکرون اکنون رئیس اروپاست؟ زیرا اگر او باشد، چیزهایی وجود دارد که ما باید تغییر دهیم.»

او گفت که یکی از این تغییرات ممکن است این باشد که آمریکا به اروپا می گوید: “شما بچه ها اوکراین را مدیریت می کنید.”

این پیشنهاد به یکی از موضوعات مطرح شده در سخنان آقای مکرون اشاره داشت. صحبت در مورد ایجاد «خود مختاری استراتژیک» اروپا در زمانی که ایالات متحده بخش عمده ای از حمایت نظامی را از اوکراین ارائه می کند، تحریک آمیز به نظر می رسید، به ویژه با توجه به سال انتخابات آمریکا و افزایش ناآرامی در حزب جمهوری خواه به دلیل هزینه های هنگفت در اوکراین.

مطلب جدید پیشنهادی  دادگاه عالی هند رسیدگی به پرونده ازدواج همجنس گرایان را آغاز کرد

دیگری زمان بندی بود: آقای ماکرون ساعاتی قبل از اینکه چین در پاسخ به دیدار چند روز قبل رئیس جمهور تایوان، تسای اینگ ون، با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در کالیفرنیا، تمرینات نظامی تهدیدآمیز خود را در اطراف تایوان آغاز کند، صحبت کرد. .

گونترام وولف، مدیر شورای روابط خارجی آلمان گفت: «این مهم است که شما کجا و چه زمانی چیزهایی را بیان می کنید. وقتی شی را ترک می کنید و بلافاصله می گویید تایوان به ما مربوط نیست، عجیب به نظر می رسد.

وی افزود: اگر فکر می کنید اروپا باید از تایوان دست بکشد، بلافاصله از شما می پرسند که دیگر از چه کسی دست می کشید؟

دولت بایدن از انتقاد از متحد فرانسوی خود خودداری کرد و اتحادیه اروپا هرگونه اختلاف بین آقای مکرون و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا که او را به چین همراهی کرد، کم اهمیت جلوه داد. او در مورد تایوان بسیار صریح تر بود و گفت: “هیچ کس نباید به طور یکجانبه وضعیت موجود را با زور در این منطقه تغییر دهد.”

خانم فون در لاین هیچ‌کدام از توجه تجملاتی که به آقای مکرون جلب شد، نشد. چین دولت‌های ملی را به نهادهای فراملیتی ترجیح می‌دهد و در یک سخنرانی که در این ماه ایراد کرد، از چین به‌عنوان «سرکوب‌گرتر در داخل و قاطع‌تر در خارج» انتقاد کرد.

در ظاهر، تایوان به دلایل اقتصادی و سیاسی برای اروپا اهمیت دارد. دنیا با تراشه های تایوانی کار می کند. دموکراسی جزیره ای بیش از 60 درصد از نیمه هادی های جهان و حدود 90 درصد از پیچیده ترین ها را تولید می کند.

پس از درهم شکستن آرمان های دموکراتیک چین در هنگ کنگ، پیامدهای تهاجم چین به تایوان و سرکوب لیبرال دموکراسی در آنجا برای همان دلایلی که اروپا و آقای مکرون متعهد به دفاع در اوکراین شده اند، ویرانگر خواهد بود.

در بیانیه ریاست جمهوری فرانسه آمده است: «موضع ما در مورد تایوان ثابت است. ما از وضعیت موجود حمایت می کنیم و مبادلات و همکاری خود را با تایوان که یک سیستم دموکراتیک شناخته شده است حفظ می کنیم.

مطلب جدید پیشنهادی  همه چیز درباره کشور عمان

با این حال، پس از تلاش ناموفق او برای تحت تاثیر قرار دادن آقای پوتین در سال گذشته با صحبت های مشابه در مورد “معماری استراتژیک” جدید برای اروپا، آقای مکرون به وضوح تصمیم گرفته است که آقای شی را جذب کند. او امیدوار است که نه تنها از منافع اقتصادی و تجاری برخوردار شود، بلکه بتواند میانجیگری چین را برای پایان دادن به جنگ در اوکراین تضمین کند. هیچ مدرکی دال بر چنین کمکی از سوی آقای شی در این دیدار وجود نداشت.

سناتور لیندسی گراهام، جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی، از آقای ماکرون تحت تأثیر قرار نگرفت: «آخرین سفر او به چین فقط کمونیست‌ها و رئیس‌جمهور شی را جسور می‌کند، که به نظر می‌رسد در بازنویسی نظم جهانی و گرفتن تایوان به زور تلاش می‌کنند». توییتر.

اما مسلماً این دقیقاً چنین تحریف‌های تقابلی جمهوری‌خواهانه از چین است که آقای مکرون نمی‌خواهد اروپا را با وجود خودش درگیر آن ببیند.

به نظر می رسد هزینه فوری برای آقای ماکرون زیاد باشد.

نیکول باچاران، تحلیلگر برجسته سیاست خارجی فرانسه، درباره مصاحبه آقای ماکرون در پولیتیکو، گفت: «یک شکست. رئیس جمهور با صراحت بیشتری درباره تایوان و استقلال استراتژیک اروپا صحبت کرد.

روز سه‌شنبه آقای مکرون یک سفر رسمی دیگر به هلند داشت. او در آنجا گفت: “اروپا ما از رویاها ساخته شده است” و افزود: “من نمی خواهم رویاهای من به زبان دیگران دیده شود.”

معلوم نبود منظورش آمریکایی بود یا چینی.

روز پنجشنبه، تظاهرات بزرگ دیگری علیه اصلاحات بازنشستگی آقای ماکرون در فرانسه برنامه ریزی شده است. خشم هنوز بالاست

یکی از وزیران دولت که از ذکر نامش خودداری کرد، گفت: «او به دنبال یک جهت گیری جدید است. اما با نبود ائتلاف باثبات در پارلمان، کار دشواری است.

متینا استویس گریدنف و استیون ارلنگر ارائه گزارش از بروکسل و اورلین بریدن از پاریس.