اسناد و مدارک نشان می‌دهد که منابع تسلیحات غربی کمتر از نیازهای اوکراین است

اوکراین به دنبال امتناع دولت بایدن برای جت های جنگنده F-16 ساخت آمریکا ادامه می دهد، چرا که دولت بایدن معتقد است که آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز و نگهداری از این هواپیمای بسیار فنی ممکن است ماه ها یا شاید سال ها طول بکشد.

ماه گذشته، پس از اینکه لهستان اعلام کرد چهار فروند جنگنده میگ-29 متعلق به دوران شوروی خود را به اوکراین خواهد فرستاد، اسلواکی متعهد شد که 13 فروند هواپیمای خود را ارسال کند، اگرچه بسیاری از آنها قدیمی هستند و صرفاً برای قطعات یدکی هواپیماهای اوکراینی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. روز دوشنبه، وزیر دفاع اسلواکی، یارو نادوی گفت که جت ها “به سلامت” به اوکراین تحویل داده شده اند.

هفته گذشته، لهستان مجوز ارسال 5 فروند MiG-29 اضافی را به اوکراین دریافت کرد که در طول جنگ سرد از آلمان شرقی به ارث رسیده بودند و برای صادرات به نعمت برلین نیاز داشتند.

اما اوکراین همچنان اف-16ها را می‌خواهد که دارای رادارهای پیچیده‌ای هستند که می‌توانند اهداف را از صدها مایل دورتر شناسایی کنند و به طور بالقوه به خلبانان اجازه می‌دهند تا تسلیحات خود را شلیک کنند و در عین حال در فاصله ایمن از سلاح‌های دفاع هوایی روسیه باقی بمانند.

روز جمعه از ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش که در نشست متحدان در آلمان نیز حضور داشت، پرسیده شد که آیا ایالات متحده نظر خود را درباره ارائه این جنگنده به اوکراین تغییر داده است یا خیر. وی خاطرنشان کرد که سیستم پدافند هوایی اوکراین بیش از یک سال است که به طور موثر کار می کند و نیروهای هوایی روسیه را محتاط نگه داشته است.

مطلب جدید پیشنهادی  میفپریستون، دارویی که در قلب دعوای سقط جنین دارویی تگزاس قرار دارد چیست؟

او گفت که اطمینان از سخت‌گیری آن سیستم پدافند هوایی «بسیار حیاتی در حال حاضر است».

اما الکساندرا اوستینوا، یکی از نمایندگان پارلمان اوکراین که هفته گذشته در واشنگتن حضور داشت، از دولت بایدن خواست به سایر کشورهایی که F-16 از ایالات متحده خریداری کرده‌اند اجازه دهد آنها را به کیف منتقل کنند. در حال حاضر بدون مجوز صادرات مجدد از ایالات متحده امکان پذیر نیست.

خانم اوستینوا به خبرنگاران در صندوق مارشال آلمان در واشنگتن گفت: «هر روز به تعویق انداختن این تصمیم، اوکراینی‌ها جان خود را از دست می‌دهند.