اسمش یوروویژنه پس چرا استرالیا بخشی از آن است؟

نامه استرالیا یک خبرنامه هفتگی از دفتر استرالیا ما است. ثبت نام برای دریافت آن از طریق ایمیل

تلاقی لباس‌های عجیب و غریب، تصنیف‌های فولکلور روح‌انگیز و قصیده‌ای برای نویسنده بزرگ آمریکایی، ادگار آلن پو، تنها می‌تواند به این معنا باشد که یوروویژن، بزرگ‌ترین، زیباترین و شاید عجیب‌ترین مسابقه آهنگ جهان، دوباره پرده‌های ما را به نمایش گذاشته است.

این رویداد معمولاً دارای مضامین سیاسی است، و این در سال جاری آشکارتر شده است، با تهاجم روسیه به اوکراین در طول مراحل رسیدگی. یوروویژن معمولاً در کشوری برگزار می شود که سال قبل قهرمان شده بود، اما لیورپول انگلیس به نمایندگی از قهرمان سال گذشته اوکراین میزبان مسابقات است. لیورپول نمادها و ادای احترام به اوکراین را در جشن های خود گنجانده است، از جمله یک باغ یادبود. گروه پاپ Tvorchi که وارد اوکراینی امسال می شود، آهنگی را اجرا می کند که می گوید از شجاعت سربازان کشورش الهام گرفته شده است.

شرکت استرالیایی، گروه پراگرسیو متال سینت وویجر استرالیا، به فینال راه یافت، که باعث خوشحالی طرفدارانی شد که یا خیلی دیر بیدار ماندند یا خیلی زود از خواب بیدار شدند تا آن را به صورت زنده در ساعت 5 صبح به وقت محلی تماشا کنند. (واقعیت عجیب: خواننده اصلی وویجر یک وکیل مهاجرت است که سال گذشته در جریان نبرد ستاره تنیس نواک جوکوویچ برای ورود به کشور در حالی که برای مسابقات آزاد استرالیا علیه کووید واکسینه نشده بود با او مصاحبه کردیم.) با توجه به این موضوع، وویجر عملکرد خود را بسیار دنبال می کند. سال گذشته استرالیا تضمین شده است که در یوروویژن شرکت کند.

مطلب جدید پیشنهادی  تصادف قطار هند: آنچه می دانیم

در حالی که استرالیا تنها کشور غیر اروپایی نیست که در یوروویژن شرکت می کند – اسرائیل اولین حضور خود را در سال 1973 انجام داد – مطمئناً دورترین کشور است. از زمانی که استرالیا در سال 2015 شرکت خود را آغاز کرد، طرفداران و مفسران به طور یکسان از خود پرسیدند: چرا کشوری در آن سوی جهان در مسابقه‌ای که ظاهراً یک مسابقه آواز اروپایی است، شرکت می‌کند؟

دلیل آن مربوط به تاریخ مهاجرت استرالیا است. نقشی که SBS، پخش کننده یوروویژن، در فرهنگ ملی ایفا می کند. جس کارنیل، مدرس ارشد دانشگاه کوئینزلند جنوبی و کارشناس یوروویژن، گفت: و تلاش یوروویژن برای ورود به بازارهای جهانی جدید.

دکتر کارنیل گفت که دعوت استرالیا برای شرکت در سال 2015 به‌عنوان یکباره در نظر گرفته شده بود تا میزان محبوبیت این مسابقه در استرالیا به رسمیت شناخته شود. او گفت: «در آن زمان، استرالیا احتمالاً یکی از بزرگترین مخاطبان غیر اروپایی بود.

او گفت که SBS، یک پخش کننده با بودجه دولتی که به جوامع چندفرهنگی و چند زبانه خدمات ارائه می دهد، یوروویژن را از سال 1983 در استرالیا پخش کرد و این برنامه برای اولین بار در میان جوامع مهاجران اروپایی که پس از جنگ جهانی دوم به استرالیا نقل مکان کرده بودند، محبوب شد. او گفت که علاقه به این رقابت در میان مهاجران با پیشینه غیر اروپایی که هنگام تماشای کانال آن را کشف کردند، افزایش یافت.

بعداً علاقه به این رقابت بیشتر شد. در دهه 1990، در میان جوانانی که به کانالی که خود را «باحال» و «جهان وطنی» می‌نامید- برای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی خارجی‌اش راه‌اندازی می‌کردند، به یک کالت تبدیل شد. و محبوبیت این مسابقه از آنجا افزایش یافت.

مطلب جدید پیشنهادی  دفتر خاطرات اوکراین: در روستاهای خط مقدم، به سختی می توان حیوانات را پشت سر گذاشت.

دکتر کارنیل گفت، دلیل دیگر مشارکت استرالیا این بود که «ما نماینده یک پخش کننده ظاهراً غربی در وسط آسیا پاسیفیک بودیم»، زیرا یوروویژن در تلاش بود تا به بازارهای جدید از جمله آسیا و اقیانوسیه دست یابد.

در سال 2016، پس از اینکه استرالیا برای دومین بار در این رقابت شرکت کرد، SBS اعلام کرد که حقوق توسعه نسخه آسیایی یوروویژن را تضمین می کند. در حالی که این مسابقه در حال توسعه بود، در سال 2018 به SBS ضمانت پنج ساله برای شرکت استرالیا در یوروویژن داده شد – ضمانتی که پس از رویداد امسال منقضی می شود (مسابقه 2020 به دلیل همه گیری جهانی لغو شد).

اما ثابت شد که ایجاد یک مسابقه آهنگ منطقه‌ای جدید دشوارتر از زمانی است که یوروویژن در سال 1956 آغاز شد. SBS در سال 2021 اعلام کرد که برنامه‌هایش برای یک مسابقه آسیایی لغو شده است – اگرچه یک مسابقه اسپین آف در ایالات متحده به عنوان یک رویداد یکباره برگزار شد. سال

با همه اینها، بیننده در اینجا قوی باقی مانده است. دکتر کارنیل گفت و در خارج از کشور، طرفداران به تدریج پذیرفته اند که استرالیا در مسابقات اروپایی شرکت کند. او گفت: “بخش بزرگی از آن این است که ما آن را بسیار جدی گرفته ایم – ما تلاش زیادی کرده ایم تا هنرمندان با کیفیتی را که به آنها افتخار می کنیم ارسال کنیم.”

او گفت که این کمک کرده است تا استرالیا را به عنوان یک کشور جوان، پویا، مبتکر و خلاق به تصویر بکشیم، و این تصویر مهمی برای ما است که در آنجا داریم.

مطلب جدید پیشنهادی  اگر از زمین خود استفاده نکنید، این مارکسیست ها ممکن است آن را بگیرند

او افزود: طیف متنوعی از شرکت کنندگانی که استرالیا فرستاده است – از جمله هنرمندانی با پیشینه مهاجر و بومی – “برخی از تصاویر کلیشه ای که مردم ممکن است از استرالیا به عنوان بلوند، چشم آبی و انگلیسی داشته باشند را مختل می کند.”

اگرچه مشخص نیست که استرالیا پس از این سال به شرکت خود ادامه خواهد داد یا خیر، دکتر کارنیل امیدوار است.

او گفت: “این یک فرصت فوق العاده برای بسیاری از هنرمندان استرالیایی بوده است.” و اینطور نیست که یوروویژن از صفحه نمایش ما دور شود.»

حالا اخبار این هفته:


ویلیام لزلی آرنولد، وسط با پیراهن راه راه، در سال 1958. اعتبار…جهان هرالد